Zaobljene linije drvenog mosta podsjećaju na brod

Kao glatka, zakrivljena grana stabla koja prelazi preko potoka

Američki dizajner Volkan Alkanoglu dovršio je drveni pješački most nazvan „Drift“, za čije su valovite i zaobljene linije korištene tehnike i vještine gradnje drvenih brodova.

Ovaj lijepi i zanimljivi most projektiran je i izrađen po principu „plug and play“ te postavljen  u svega nekoliko sati u Fort Worthu u američkoj saveznoj državi Teksas. Za njegov dizajn zaslužan je američki dizajner Volkan Alkanoglu sa sjedištem u Portlandu u Oregonu čiji je rad usmjeren na potragu za novim formama u prostoru putem istraživanja materijala i primjenu tehnoloških inovacija. Neki od njegovih radova izloženi su i instalirani u institucijama i muzejima diljem Sjedinjenih Američkih Država, uključujući Sveučilište Maryland u Baltimoru, Muzej Yeshiva u New Yorku, Međunarodnu zračnu luku Fort Lauderdale, Sveučilište Oregon u Eugeneu, Tehnološki institut Georgia (Georgia Tech) u Atlanti, Sveučilište Colorado u Denveru i dr.

Drvena konstrukcija mosta s čeličnim nosačem postavljena je iznad potoka koji dijeli mirnu gradsku četvrt Westcreek okruženu šumom, a koja je Alkanoglua inspirirala za sam dizajn mosta i odabir materijala. Most „Drift“ dug je 19 metara i nalikuje glatkoj, zakrivljenoj grani stabla koja povezuje susjede s obje strane potoka. Jedinstven oblik mosta istovremeno podsjeća i na trup drvenog broda, a njegove valovite i zaobljene linije ujedno su i klupe za sjedenje.

Iako je Alkanoglu izvorno zamišljao most izrađen isključivo od poprečno lameliranog drva, proračunska ograničenja potaknula su drugačiji, ali jednako inovativan dizajn. Koristeći se tehnikama brodogradnje, dizajner je s timom inženjera čelični nosač mosta obložio rezanim i presavijenim drvenim daskama od kojih je svaka računalno modelirana, a zatim složena u ovaj zanimljivi, valoviti oblik.

S.F. / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Novi vlak pariškog metroa stiže krajem 2025., a već je dobio oznaku Francuskog instituta za dizajn

Île-de-France Mobilités, RATP, Alstom i dizajnerska agencija Avant-Première za novu klasu vlakova MF19 nagrađeni su oznakom Janus de l’Industrie koju od 1953. dodjeljuje Francuski institut za dizajn. Time je nagrađen njihov zajednički petogodišnji rad na inovativnom dizajnu novog vozila pariške podzemne željeznice MF19, modularnog vlaka stvorenog da odgovori na potrebe današnjice i izazove sutrašnjice.

Amsterdam prvi u svijetu dobio čelični 3D ispisani most

Nizozemska tvrtka MX3D napokon je realizirala svoj ambiciozni plan postavljanja čeličnog pješačkog mosta u potpunosti izrađenog od čelika tehnologijom 3D ispisa. Most je u četvrtak službeno otvorila nizozemska kraljica Máxima, a osim privlačnog dizajna i načina izrade poseban je i po senzorima koji će prikupljati podatke o njegovoj strukturi, opterećenju, ponašanju pješaka i još mnogo toga.

Čista energija je od vitalne važnosti, ali još uvijek nije dovoljna

Postoje određeni problemi koje čiste energije vjetra i Sunca ipak ne mogu u potpunosti riješiti. Živimo u razdoblju razvitka tehnologija negativnih emisija i moramo otvoreno razmišljati o svim mogućnostima izbora, a dvije nove studije daju nam moguća rješenja budućih izazova.

Održiva arhitektura i 3D pisači

Poznato je da čitave kuće mogu biti izgrađene tehnologijom 3D ispisa, a jedna nizozemska startup tvrtka koristi ovu tehnologiju uz pomoć europske kohezijske politike te stvara održiva rješenja za građevinsku industriju.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER