Dostava paketa na klimatski prihvatljiv način
Još jedan doprinos zaštiti klime
Bečki javni prijevoznik Wiener Linien provodi studiju izvedivosti pilot-projekta u okviru kojeg bi transport paketa preuzeli putnici u tramvaju. Ovakvim bi se načinom dostave u austrijskom glavnom gradu smanjio promet motornih vozila, a time i emisije ugljikovog dioksida.
Sljedeća dva mjeseca građani mogu sudjelovati u anketi koja bi trebala pokazati može li se ideja realizirati
Od početka pandemije koronavirusa u cijelom svijetu zabilježen je porast online kupovine, pa tako i Bečani godišnje naručuju oko 96 milijuna paketa. Staklenički plinovi koji se emitiraju transportom paketa mogli bi se smanjiti čak i do 20 posto kada bi putnici tramvajskih linija preuzeli ulogu dostavljača. Time bi se znatno utjecalo i na prometne gužve na ulicama austrijskog glavnog grada.
U prosjeku tramvaje dnevno koristi čak pola milijuna Bečana pa bi se taj oblik prijevoza s obzirom na razgranatu mrežu tramvajskih linija mogao optimalno kombinirati s dostavom paketa. Kako je prilikom predstavljanja projekta izjavio Peter Hanke, član bečkog poglavarstva zadužen za javni prijevoz, Beču su neophodne inovativne ideje poput ove. „Putnici u tramvaju zajedničkim snagama mogu pridonijeti povećanju životne kvalitete i zaštiti okoliša“, dodao je.
- Putnica u tramvaju dostavlja paket © Wiener Linien
Putnici u tramvaju kao dostavljači paketa
Hanke se nada kako će mnogi Bečani sudjelovati u anketi o pilot-projektu koja će trajati sljedeća dva mjeseca, a sama studija izvedivosti koju provodi bečko poduzeće za javni prijevoz u suradnji s društvom za primijenjena istraživanja Fraunhofer Austria trajat će do ožujka 2022. godine. Između ostalog, ispitat će jesu li i pod kojim uvjetima putnici spremni preuzimati i dostavljati pakete, na kojem bi se mjestu to vršilo te koja je maksimalna veličina paketa prihvatljiva.
A ovako bi to trebalo izgledati u budućnosti: aplikacija analizira dnevnu rutu sudionika projekta i predlaže pakete koji bi se inače transportirali tim putem. Putnici bi zatim pomoću QR koda preuzimali i dostavljali pakete u za to predviđeno mjesto na tramvajskim stanicama.
„Naš cilj je poticati održivost. Ako znanost, poduzetništvo i društvo surađuju, može se postići puno toga“, izjavili su iz društva za primijenjena istraživanja.
EurocommPR / Ekovjesnik