Zagorje ABECEDA prirode: Prošetajte kroz krošnje i povežite se s prirodom

Svi u Zagorje zeleno!

Javna ustanova Zagorje zeleno predstavila novouređeni Centar za prirodu Zagorje u Radoboju i poučnu Stazu kroz krošnje u Zelenjaku, realizirane u sklopu projekta „Zagorje ABECEDA prirode“

U Centru za prirodu Zagorje u Radoboju uređeno je prizemlje, zamijenjena su unutarnja i vanjska vrata, izrađen prezentacijski zid dvorane u prizemlju, izvršena adaptacija potkrovlja s multimedijskom interpretacijom te izgrađeno prilazno stepenište s podiznom platformom kako bi dostupnost bila jednaka za sve.

Prostor potkrovlja sastoji se od tri cjeline u kojima je podjednako zastupljena prezentacija zaštićenih područja te biljnih i životinjskih vrsta,  prikaz pada Hraščinskoga meteorita, veoma važnog događaja za geološku znanost te se može zaviriti u Židovske jame, Natura 2000 područje,  špilje koja je zatvorena za javnost, ali i u gnijezdo ptica te uz hologram uživati u ljepoti orhideje i letu noćnog leptira.

  • © Davor Đopar / JU Zagorje zeleno

Centar je opremljen edukativnim pomagalima i multimedijskim sadržajem u svrhu provođenja škole u prirodi kroz radionice i terensku nastavu u skladu sa nastavnim programom za učenike osnovnih i srednjih škola. Ustanova kontinuirano provodi ekološku edukaciju kroz niz programa koji su namijenjeni svima, ali naglasak stavlja na djecu kojoj posvećuje posebnu pažnju u nadi da će baš oni biti ti koji će napraviti razliku i odgovornije se odnositi prema prirodi.

  • © Davor Đopar / JU Zagorje zeleno

Centar za prirodu Zagorje prvi je objekt takve vrste u Krapinsko-zagorskoj županiji koji služi za prezentaciju prirodnih vrijednosti i ekološke mreže Natura 2000 kroz održavanje edukativnih radionica, predavanja i izložbi u organizaciji Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko-zagorske županije Zagorje zeleno. Troškovi uređenja i opremanja Centra za prirodu Zagorje vrijedni su 1.700.052,44 kuna.

  • © Mario Jurina / JU Zagorje zeleno

Staza kroz krošnje Zelenjak (pogledajte video) duga je 125 m s najvećom visinom od 5 m. Duž same staze nalazi se zanimljiva interpretacija biološke raznolikosti Značajnog krajobraza Zelenjak – Risvička i Cesarska gora. Tema bioraznolikost  isprepliće s temom glazbe kroz skulpturu trube koja prati cijelu stazu, inspirirane ovim jedinstvenim lokalitetom i spomenikom himne Lijepa naša. Staza uključuje i promatračnicu za ptice u obliku ptičjega gnijezda i ljuljačke, dok podnožje staze krase perunike.

Za pristup osobama slabije pokretljivosti i osoba s invalidnošću ugrađena je podizna platforma na početku staze, a za slijepe i slabovidne osobe tekstovi na pločama su na Brailleovom pismu.

  • © Mario Jurina / JU Zagorje zeleno

>>> Pročitajte još >>> Brošura o prirodi Hrvatske dostupna i slijepim i slabovidnim osobama

Staza kroz krošnje, zasad jedinstvena u Hrvatskoj, ovomu je poznatom biseru Zagorja, Zelenjaku, dodala vrijednost i doprinijela njegovoj većoj atraktivnosti, povećanju broja posjetitelja, a prije svega edukaciji i podizanju ekološke svijesti. Ukupna vrijednost uređenja staze iznosi 1.645.348,68 kuna.

  • Centar za prirodu Zagorje u Radoboju © Mario Jurina / JU Zagorje zeleno
Glavni cilj projekta „Zagorje ABECEDA prirode“ proširenje je sadržaja na odredištima prirodne baštine u svrhu povećanja atraktivnosti lokacija i kvalitete edukativnih programa te osiguravanje dostupnosti uz očuvanje prirode i održivi razvoj. To uključuje razvoj posjetiteljske infrastrukture, turističkih sadržaja, ali i edukativnih programa i materijala te plana upravljanja posjetiteljima kako bi se osiguralo održivo korištenje, ali i povećao broj posjetitelja, povećale gospodarske aktivnosti u okolini i aktivirala lokalna zajednica.

 

Projekt „Zagorje ABECEDA prirode“ provodi se u sklopu Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija 2014 – 2020“, prioritetne osi 6 „Zaštita okoliša i održivost resursa“, Specifičnog cilja 6c2 „Povećanje atraktivnosti, edukativnog kapaciteta i održivog upravljanja odredištima prirodne baštine“.

 

  • Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Samobor: Na Stražniku otvorena staza „Upoznajmo šumu”

U Park šumi Stražnik otvorena je edukativno rekreativna staza „Upoznajmo šumu“ uređena sredstvima dobivenim iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014. – 2020. Ukupna vrijednost projekta je 830.000,00 kn od čega je 80 % financirano sredstvima Europske unije.

Prirodoslovni muzej u Beču obilježava 270. obljetnicu pada hrašćinskog meteorita

Hrašćinski meteorit prvi je i jedan od najvećih primjeraka zbirke meteorita Prirodoslovnog muzeja u Beču koja je ujedno najveća i najstarija zbirka te vrste u svijetu. Povodom 270. obljetnice njegovog pada 26. svibnja ovaj je muzej izložio i dva originalna crteža pada iz 1751. te veliki crtež meteorita suvremenog američkog umjetnika.

Brošura o prirodi Hrvatske dostupna i slijepim i slabovidnim osobama

Ministarstvo zaštite okoliša i energetike je u sklopu projekta „Izrada prijedloga Planova upravljanja strogo zaštićenim vrstama (s akcijskim planovima)“ izradilo brošuru o prirodi na Brailleovom pismu, za slijepe i slabovidne osobe, izvijestila je Hrvatska agencija za okoliš i prirodu (HAOP).

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER