Kako se samo tijekom jednog dana bez automobila u Parizu poboljšala kvaliteta zraka?

Smanjenje automobilskog prometa izravno utječe na smanjenje onečišćenja zraka

Onečišćenje zraka je globalni problem, a lebdeće čestice, dušikov dioksid i prizemni ozon smatraju se tvarima koje najviše utječu na ljudsko zdravlje te osim narušavanja respiratornog sustava dovode do prerane smrti. Velika većina stanovnika europskih gradova izložena je štetnim koncentracijama, a procjenjuje se da sitne lebdeće čestice (PM2.5) u zraku skraćuju očekivano trajanje života u EU-u za više od osam mjeseci.

Kao što smo već ranije izvijestili, nakon velikog uspjeha Dana bez automobila održanog 16. rujna 2018. godine, pariška gradska uprava odlučila je jednom mjesečno, i to prve nedjelje u mjesecu, središte Pariza prepustiti pješacima i biciklistima, a promet ograničiti isključivo na javni prijevoz. Uvedena je zona „Pariz diše“ (Paris Respire) koja se proteže samim središtem grada, kao rezultat suradnje Grada Pariza, Prefekture pariške policije i udruga koje promiču kretanje i zdrav život. Zone bez automobilskog prometa su u međuvremenu znatno proširene zone i to tijekom cijele godine, dok se u manjem dijelu grada ta mjera provodi samo u ljetnim mjesecima, a ponegdje samo na određene datume. Osim toga, od 30. kolovoza 2021. najveća dopuštena brzina u cijelom gradu ograničena je na 30 km/h.

U Parizu je u nedjelju 19. rujna 2021. uspješno organizirano sedmo izdanje Dana bez automobila (la Journée Paris Respire sans voiture), a pozivu na bicikliranje i pješačenje odazvao se velik broj građana. Kao i proteklih godina, gradske ulice (izuzev pariške obilaznice Périphérique) bile su rezervirane za pješake, bicikliste i korisnike drugih održivih oblika mobilnosti, kao i javnog prijevoza, a pridružila im se i pariška gradonačelnica Anne Hidalgo sa zamjenicima i suradnicima.

  • Velikom broju pariških pješaka i biciklista pridružili su se pariška gradonačelnica Anne Hidalgo i njezin zamjenik David Belliard (desno). © Henri Garat / Ville de Paris

Zajedno s njima bez automobila na gradskim ulicama čišći su zrak udisali i timovi organizacije Airparif, koji su bilježili podatke o onečišćenju zraka i pratili utjecaj zabrane automobilskog prometa na kvalitetu zraka. Njihova zadaća je podizanje razine svijesti o problemima vezanim uz onečišćenje zraka i njegovim posljedicama.

Privremena procjena utjecaja sedmog Dana bez automobila na kvalitetu zraka

Tako je u nedjelju 19. rujna u 12 sati na mjernim postajama zabilježen prosječan pad razine dušikovog dioksida (NO2) od čak -30 %. Na pojedinim mjernim postajama zabilježen je pad i do -50 %, što je najveći pad razine dušikovog dioksida od prvog Dana bez automobila održanog 2018. godine. Smanjenje onečišćenja zraka najbolje dolazi do izražaja na priloženoj karti i posebno je izraženo duž glavnih gradskih prometnica.

  • Razina dušikovog dioksida (%) u nedjelju 19. rujna 2021., između 13:00 i 14:00 sati u usporedbi s prosječnom nedjeljom u Parizu, u isto vrijeme. Plavom bojom označen je pad razine NO2, a crvenom porast. / Izvor: Airparif

Airparif je tijekom prvih poslijepodnevnih sati (između 13:00 i 14:00) zabilježio prosječan pad koncentracije dušikovog dioksida od oko -30 % na svim mjernim stanicama u Parizu, a najznačajniji pad (do -50 %) izmjeren je na mjernoj postaji koja se nalazi uz istočni dio pariške obilaznice. Dakle, u nedjelju 19. rujna koncentracije dušikovog dioksida bile su upola manje od onih koje se izmjere uobičajene nedjelje u ranim poslijepodnevnim satima.

Ova će mjerenja biti nadopunjena cjelodnevnim pregledom koji će biti objavljen početkom tekućeg tjedna.

© Airparif

Jedan od timova Airparifa kretao se gradom svojim električnim triciklom opremljenim senzorima onečišćenja zraka te informirao građane o svojim aktivnostima, odgovarao na njihova pitanja i upoznavao ih sa štetnim posljedicama onečišćenja zraka. Sva mjerenja i podaci o izloženosti svakog pojedinog sudionika u prometu konstantno se ažuriraju te su dostupni na mrežnim stranicama Airparifa.

Inače, tijekom prethodnih izdanja pariškog Dana bez automobila, razine dušikovog dioksida su na određenim prometnicama pale za sedam posto u 2019., odnosno za 36 % u 2018. godini. Ova razlika se u Airparifu s jedne strane objašnjava veličinom površine na kojoj je vrijedila zabrana prometa, te se iz godine u godinu mijenjala, a s druge strane različitim vremenskim uvjetima. Primjerice, 2020. godine vremenski uvjeti bili su pogodni za raspršivanje onečišćenja što je otežalo preciznu procjenu utjecaja smanjenog prometa na kvalitetu zraka.

>>> Pročitajte još >>> Onečišćenje zraka i emisije CO2 ubrzano padaju sa širenjem koronavirusa

© Henri Garat / Ville de Paris

Prema podacima Airparifa, 56 % emisija dušikovih oksida (NOx) u Parizu izravno je uzrokovano cestovnim prometom, kao i 23 % emisija lebdećih čestica PM2,5 (podaci iz 2018.). Godišnje koncentracije dušikovog dioksida na pariškoj obilaznici Périphérique mogu biti dvostruko veće od onih izmjerenih u središtu Pariza, a radi usporedbe u Airparifu ističu kako su tijekom prvog zatvaranja zbog pandemije koronavirusa, ovisno o tjednu, koncentracije dušikovog dioksida smanjenje za -20 do -30 %, te čak -50 % duž glavnih gradskih prometnica.

S.F. / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Školske ulice smanjile onečišćenje dušikovim dioksidom u prosjeku do 30 posto

Eksperimentalno pokrenut u sklopu provedbe mjera fizičkog distanciranja tijekom pandemije koronavirusa i s ciljem smanjenja onečišćenja zraka, program „Školske ulice“ („Rues aux écoles“) postiže izvrsne rezultate. Osim osiguranja sigurnog kretanja i boravka djece u prostoru ispred škola i dječjih vrtića te dodatnog ozelenjivanja javnog prostora, programom je postignut velik napredak u smanjenju onečišćenja zraka.

Zrak, buka, svjetlost... (Ne)očekivane posljedice uvođenja karantene u Parizu

Dana 17. ožujka u Francuskoj je točno u podne na snagu stupila odluka o uvođenju karantene u cijeloj zemlji, a u međuvremenu su postrožene provjere i povećane kazne za građane koji je krše.  Nove mjere protiv pandemije koronavirusa donijele su i neke (ne)očekivane posljedice, koje se, nažalost, još uvijek ne odnose na pomake u borbi protiv širenja zaraze, ali imamo dokaze da je priroda profitirala i u Parizu.

Stroge mjere borbe protiv koronavirusa smanjile onečišćenje zraka

Podaci Europske agencije za okoliš (European Environment Agency - EEA) potvrđuju velika smanjenja koncentracija onečišćujućih tvari u zraku - posebno koncentracije dušikovog dioksida (NO2) i to uglavnom zbog smanjenog prometa i drugih aktivnosti. To posebno vrijedi za velike europske gradove čije je stanovništvo u karantenama i pod raznim mjerama ograničenja kretanja. EEA podatake prikuplja svakog sata, na oko tri tisuće mjernih postaja širom europskih zemalja.

Bloombergova zaklada i Grad Pariz zajedno protiv ultrafinih čestica

Stanovnici regije Île-de-France izloženi su koncentracijama ozona i lebdećih čestica PM2,5 koje prelaze ograničenja određena novim smjernicama WHO-a. Čak devet od 10 stanovnika središnje francuske regije izloženo je štetnim koncentracijama dušikovog dioksida, a tri od četiri ugroženo je lebdećim česticama PM10. Unatoč napretku koji je postignut tijekom proteklih 20 godina, navedene činjenice ilustriraju važnost još bržeg rješavanja problema onečišćenja zraka.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER