Slovenija nastavlja s razvojem održivog i zelenog turizma

U Zagrebu održana slovensko-hrvatska poslovna radionica

Slovenska turistična organizacija (STO), brojni slovenski hotelijeri i turističke agencije u zagrebačkom Hotelu Dubrovnik predstavili su svoju turističku ponudu, kao i planove za budućnost koji se, kako su istaknuli, i dalje razvijaju u smjeru održivog i zelenog turizma.

Livija Kovač Kostantinovič iz agencije STO te Bernard Šrajner, opunomoćeni ministar iz Veleposlanstva Republike Slovenije, izrazili su veliko zadovoljstvo i zahvalnost Andreji Milas iz portala Relaxino zbog organizacije dolaska predstavnika slovenskih turističkih tvrtki na poslovnu radionicu na kojoj su se, nakon dvije godine, ponovno imali priliku susresti s kolegama iz hrvatskih turističkih agencija.

© Rene Karaman

Prošlu godinu će i slovenski turistički djelatnici pamtiti kao tešku, ali turistički bonovi kojima je slovenska vlada nastojala potaknuti domaću potrošnju, računajući na velik učinak turizma na gospodarstvo, ipak su omogućili ostvarivanje pozitivnih rezultata te Slovence koji su ih maksimalno koristili, motivirali da upoznaju turističke destinacije i istraže ponudu u svojoj zemlji.

Za nadolazeću ski sezonu vlada veliki interes domaćih i stranih gostiju, a u planovima za novu turističku godinu Slovenci se ponovno intenzivnije okreću gostima iz inozemstva. Hrvatskim gostima će se posebno obraćati u marketinškim kampanjama, budući da su rezultati iz 2019. godine ukazivali na rast interesa za slovenske destinacije, u svim periodima godine, ali i za različite  ponude, od ski aranžmana do vikend wellnessa.

 

© Alpinia - Hotel Bohinj 

Dan nakon što su hrvatski predsjednik, Zoran Milanović te slovenski predsjednik, Borut Pahor, prilikom otkrivanja bisti Ljudevita Gaja u Ljubljani te Franca Prešerena u Zagrebu poslali poruke o važnosti prijateljstva između dvije susjedne zemlje, organizacija ove radionice kojoj je cilj povezati turističke subjekte, poslala je poruku važnosti poslovne suradnje. Ona je važna i u nastupu prema trećim zemljama, osobito prema dalekim tržištima koja će u trenutku otvorenja ponovno otkrivati ovaj naš mali dio Europe i naše dvije različitostima bogate i poviješću povezane zemlje.

Splavarenje na rijeci Savi © KTRC Radeče / Facebook

Gastronomija je važan dio slovenske turističke ponude pa je ove godine osmišljena nova kategorija održivog certificiranja za ugostitelje - Slovenia Green Cuisine. Tu prestižnu oznaku zasad ima samo 30 objekata, iako među ugostiteljima za nju vlada veliki interes. 

U okviru poslovne radionice predstavile su se i dvije slovenske vinarije, Jeruzalem Ormož i Klet Krško, a uzvanike su ukusnim poprtnikom – tradicionalnim božićnim kruhom, koji se nalazi u registru nematerijalne baštine, počastile gošće iz Posavja koje čuvaju gastro tradiciju tog slovenskog kraja.

© Rene Karaman

Sudionici poslovne radionice - Sava hoteli, Terme Olimia, Thermana Laško, Rimske Terme, Rogaška Slatina, Boutique hotel Atlantida, Kštm Sevnica, Ktrc Radeče, Grad Bled, Alpinia hoteli Bohinj, Hit Alpinea Kranjska gora, Hoteli i casina Hit Nova Gorica, Pohorje Village, Terme i skijalište Cerkno, Terme Snovik, Rogla i Terme Zreče te Postojnska jama izrazili su zadovoljstvo susretom s hrvatskim kolegama i najavili svoj dolazak u Zagreb na već tradicionalno okupljanje u prosincu kako bi proslavili kraj još jedne poslovne godine koja će unatoč zahtjevnom vremenu, zahvaljujući velikom trudu i radu turističkih djelatnika, ipak donijeti dobre poslovne rezultate.

Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Lika i Mali Lošinj među top 100 zelenih destinacija svijeta!

Na svjetskom turističkom sajmu u Berlinu (ITB), koji se ove godine održao online, proglašene su najbolje održive priče za 2021. godinu, među kojima su se našle priče dviju hrvatskih destinacija  - Klastera Lika Destination i Grada Malog Lošinja.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER