Povećajte razinu bicikliranja i smanjite emisije CO2!

Otvoreno pismo: Svjetska koalicija poziva svjetske čelnike i vlade koje sudjeluju na COP26 da povećaju razinu bicikliranja kako bi se smanjile emisije CO2 te postigli klimatski ciljevi

Svjetski čelnici moraju se posvetiti povećanju razine bicikliranja kako bi utjecali na smanjenje emisije ugljikovog dioksida te brzo i učinkovito postizanje globalnih klimatskih ciljeva

Europska biciklistička federacija (ECF) i svjetska koalicija zagovaračkih biciklističkih organizacija objavili su otvoreno pismo kojim svjetske čelnike i vlade koje sudjeluju na UN-ovoj klimatskoj konferenciji COP26 u Glasgowu pozivaju na poticanje biciklizma u svojim zemljama i značajno povećanje broja građana/ki koji bicikliraju kako bi globalne klimatske ciljeve dosegli brzo i učinkovito.

„Svijetu je potrebno mnogo više bicikliranja ako se želimo boriti protiv klimatskih promjena. Bez bržeg i odlučnijeg djelovanja vlada diljem svijeta za smanjenje emisija ugljikovog dioksida iz prometa, osudit ćemo sadašnje i buduće generacije na svijet koji je ugrožavajući i mnogo manje pogodan za život.“

Emisije CO₂ iz sektora prometa nastavljaju rasti. U međuvremenu, prijelaz na automobile i kamione s nultom emisijom potrajat će desetljećima i neće riješiti druge probleme poput prometnih zagušenja i sjedilačkog načina života. Unatoč tome, COP26 Dan prometa 10. studenog trebao bi se usredotočiti isključivo na elektrifikaciju cestovnih vozila kao rješenje za klimatsku krizu s kojom se danas suočavamo.

ECF i njegovi saveznici vjeruju da bicikliranje predstavlja jednu od najvećih nada čovječanstva za pomak prema budućnosti s nultom emisijom CO₂. Korištenjem bicikala ostvaruje se nulta emisija i postižu dalekosežni pozitivni društveni učinci, i – što je najvažnije, predstavlja tehnologiju koja je danas već široko dostupna. Svijet si ne može priuštiti da desetljećima čeka na potpuno uklanjanje automobila na fosilna goriva i njihovu zamjenu električnim vozilima. Moramo hitno iskoristiti rješenja koja nudi bicikliranje radikalnim povećanjem njegove upotrebe, navodi se u otvorenom pismu.

Potpisnici otvorenog pisma pozivaju vlade i čelnike koji sudjeluju na COP26 da se usmjere na značajno povećanje razine bicikliranja u svojim zemljama i da se zajednički obvežu na postizanje globalnog cilja više razine bicikliranja. Pismo je poslano vladama i ministrima prometa uoči COP26.

  • Otvoreno pismo upućeno svjetskim vladama i pregovaračima na COP26 pročitajte na www.cop26cycling.com.

Udruga „Sindikat biciklista“ iz Zagreba također je potpisnica ovog ovorenog pisma te poziva Vladu RH i ostale donosioce odluka da povećaju ulaganje u razvoj bicikliranja u Hrvatskoj, a ne samo u elektrifikaciju osobnih automobila i ostalih motornih vozila.

„Ne postoji zamisliv način da vlade smanje emisiju CO₂ dovoljno brzo kako bi izbjegle najgore klimatske krize bez značajno više bicikliranja. Razorni učinci ubrzanja globalnog zatopljenja trebali bi biti jasni svima, a povećanje razine bicikliranja najbolji je način za brzo smanjenje emisija ugljika iz prometa u velikim razmjerima.” poručila je Jill Warren, izvršna direktorica Europske biciklističke federacije.

Henk Swarttouw, predsjednik Europske biciklističke federacije i World Cycling Alliance, izjavio je: „Bicikliranje bi trebalo biti kamen temeljac globalnih, nacionalnih i lokalnih strategija za postizanje ciljeva bez ugljika. Na COP26 vlade se moraju obvezati da će osigurati financiranje i zakone za siguran i pravičan prostor za bicikliranje. Građani su spremni za promjenu, sada naši lideri to trebaju omogućiti.”

Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Službeno usvojena Europska deklaracija o biciklizmu

Europska deklaracija o biciklizmu službeno je usvojena 3. travnja 2024. i predstavlja povijesnu prekretnicu za poticanje vožnje biciklom u EU-u, s fokusom na sigurnost, bolju povezanost i kvalitetu biciklističke infrastrukture. Europska biciklistička federacija pozdravila je njezino usvajanje i pozvala na izgradnju biciklističke mreže, poticanje integracije s javnim prijevozom i osiguravanje potrebne infrastrukture za električne bicikle.

Kako je Covid-19 diljem Europe potaknuo ulaganja u biciklističku infrastrukturu

Pojedine europske zemlje godinama su davale prednost biciklizmu te u biciklističku infrastrukturu ulagale velika financijska sredstva. Nizozemska i Danska dva su najistaknutija primjera i prave biciklističke velesile u kojima nije čudno da se nizozemski premijer na posao vozi biciklom te da bicikle javno koriste i članovi danske kraljevske obitelji. No, pandemija Covid-19 ipak je prisilila i druge europske zemlje da slijede njihov primjer.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER