Ovogodišnja tema projekta „Akcija za 5!“ je mentalno zdravlje mladih
Pandemija Covid-19 je snažno utjecala na mentalno zdravlje mladih
Projekt „Akcija za 5!“ ove godine za temu ima mentalno zdravlje mladih, a riječ je o projektu koji uz potporu Grada Rijeke već 16 godina provodi Udruga Delta.
„Akcija za 5!“ okuplja učenike srednjih škola koji u sklopu projekta simulira rad Gradskog vijeća, što uključuje pripremu projekata, debatu o istima i na kraju biranje najboljeg projektnog rješenja na zadanu temu, a glavni je cilj omogućiti mladima razvijanje sposobnosti potrebnih za aktivno sudjelovanje u procesima donošenja odluka na lokalnoj razini, izvijestili su iz Grada Rijeke.
U provedbi projekta ove godine sudjeluje 35 učenika srednjih škola koji će zajedno s koordinatorima volonterima pisati projekte koje će potom prezentirati, a onaj koji bude ocjenjen najuspješnijim do kraja godine će u suradnji s Gradom Rijeka biti i realiziran. Zbog uvjeta koji su trenutno na snazi zbog pandemije COVID-19, predstavljanje projekta će se u ponedjeljak 15. studenog od 14 do 16 sati odvijati online putem platforme Zoom, a svi zainteresirani prezentaciju projekata moći će pratiti putem Facebook i web stranice Udruge Delta.
Učenici će u sklopu projekta promišljati o važnostima i metodama mentalnog zdravlja mladih te pronalaziti načine za poboljšanje mentalnog zdravlja svojih vršnjaka.
Izvor: Udruga Delta
Prema riječima izvršne direktorice Udruge Delta, Maše Cek ove su se godine odlučili za ovu temu budući da su istraživanja pokazala kako je pandemija virusa COVID-19 ostavila posljedice za mentalno zdravlje ljudi općenito, a posebno na mlade ljude.
„Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije od ove godine, 13 % mladih diljem svijeta boluje od nekog dijagnosticiranog oblika mentalnog poremećaja. Najveći broj njih bori se s depresijom i anksioznim poremećajima, a valja imati na umu kako je samoubojstvo peti uzrok smrtnosti adolescenata u dobi od 10 do 19 godina. Najranjivije skupine su mladi u siromaštvu ili u riziku od siromaštva, mladi pripadnici LGBT zajednice, mladi Romi i migranti kao i sve ostale marginalizirane skupine društva. Nažalost, i Hrvatska prati ove trendove. Prema rezultatima istraživanja Instituta za društvena istraživanja iz Zagreba koji su predstavljeni ranije ove godine, čak 52 % maturanata izjavilo je da su pandemijski uvjeti života negativno utjecali na njihovo mentalno zdravlje. Što se tiče Rijeke, prema rezultatima istraživanja putem online upitnika koje je proveo Odjel za zdravstvo i socijalnu skrb Grada Rijeke i u kojem je sudjelovalo 300 mladih ispitanika, mladi Riječani imaju nešto bolje rezultate po pitanju vlastite ocjene mentalnog zdravlja i od hrvatskog i od europskog prosjeka. Manje od jedan posto ispitanika nezadovoljno je svojim životom, oko 7 % njih izjasnilo se kao depresivno, 5 % smatra da pati od anksioznosti, dok ih je 12 % pod stresom i ne osjećaju se pretjerano optimistično“, objasnila je Maša Cek i dodala kako tema mentalnog zdravlja mladih mora biti važna društvena tema, jer, mentalno zdravlje mladih danas utječe na njihovo mentalno zdravlje u budućnosti.
Izvor: Udruga Delta
Grad Rijeka provedbu ovog projekta sufinancira već 16 godina i svake godine najbolje ocjenjen projekt i realizira.
„Projekt „Akcija za 5!“ koristan je jer mladima omogućuje stjecanje određenih vještina poput pisanja projektnih prijedloga, ali ih upoznaje s cijelim procesom kako od ideje doći do projekta i na kraju same njegove provedbe. Također, u suradnji s lokalnom samoupravom dobivaju i priliku učiniti nešto konkretno i korisno za svoju zajednicu“, istaknula je savjetnica za suradnju s civilnim društvom i projektima financiranima iz EU Grada Rijeke, Maja Tatalović.
Tijekom 15 godina provedbe ovog projekta u njemu je sudjelovalo gotovo tisuću učenika srednjih škola te oko 115 volontera koordinatora.
Prema riječima stručne suradnice Udruge Delta, Sare Sušanj, svake se godine u sklopu projekta osmisle i dva priručnika. „Jedan je namijenjen učenicima i pomaže im da prođu kroz sve faze i teme koja se obrađuje kao i da nauče više o projektnoj logici, dok je drugi priručnik namijenjen koordinatorima i glavni mu je cilj dodatno ih osnažiti za rad s mladima“, zaključila je Sara Sušanj.
Ekovjesnik