Borzan: „Baterije u uređajima trebamo moći sami zamijeniti kao prije“

Građani se žale na brže trošenje baterija, nova pravila moraju biti u korist potrošača!

Odbor za unutarnje tržište i zaštitu potrošača (IMCO) Europskog parlamenta proteklog je tjedna raspravljao o uvođenju novih pravila za baterije, a raspravljani su i prijedlozi hrvatske europarlamentarke Biljane Borzan.

„Ne tako davno svi smo mogli zamijeniti bateriju na mobitelu ili laptopu: jednostavno otvorite uređaj, izvadite, umetnete drugu. U slučaju da se baterija pokvari, lako kupite drugu i uređaj normalno radi bez da ste ga nosili u servis. Sada to uglavnom nije moguće. Studije su pokazale kako se mobiteli sada sastavljaju ljepilom, a ako želite izvaditi bateriju, velik je rizik da ćete ošteti uređaj“, objasnila je Biljana Borzan.

Na Odboru za unutarnje tržište i zaštitu potrošača (IMCO) Europskog parlamenta raspravljani su i prijedlozi hrvatske zastupnice Biljane Borzan koja je s kolegama eurosocijalistima dala prijedlog da baterije moraju biti lako zamjenjive, a upute o tome kako se mijenjaju moraju biti dostupne kako servisima tako i građanima. Isto tako predložila je da rezervne baterije moraju biti na tržištu tijekom očekivanog trajanja uređaja.

„Jako puno građana mi se žali kako kada skinu novi operativni sustav, na mobitelu dođe do bržeg trošenja baterije. U prijedlogu tražimo da se zabrane takvi namjerni kvarovi kojima je cilj primorati građane da kupuju novije modele“, kazala je Borzan.

Prema Eurobarometru, 64 posto građana smatra da trebamo promijeniti način na koji proizvodimo i trošimo, a čak 80 posto građana smatra da upravo velike multinacionalne kompanije i industrija mogu napraviti najviše kako bi se zaštitio okoliš.

Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Berlinska robna kuća NochMall postavlja nove standarde u održivoj kupovini

NochMall je prva robna kuća rabljene robe u Berlinu, ali i puno više od toga. Ovdje se na više od 2 000 četvornih metara ne prodaju samo namještaj, odjeća, kućanski uređaji i razne potrepštine za kućanstvo, igračke, knjige i još mnogo toga – čak oko 30 000 artikala koji čekaju drugi život u novom domu, već se organiziraju brojne radionice, a Berlinčani educiraju o kružnom gospodarstvu i sprječavanju nastanka otpada.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER