Opatijski Park Angiolina bogatiji za dva mlada stabla hrasta crnike

Grad Opatija odazvao se akciji „Zasadi stablo, ne budi panj“ u sklopu treće nacionalne kampanje sadnje stabala u Hrvatskoj

U opatijskom Parku Angiolina gradonačelnik Opatije Fernando Kirigin i direktor tvrtke Parkovi Ivan Bilobrk posadili su dva mlada stabla hrasta crnike.

Grad Opatija rado se odazvao akciji „Zasadi stablo, ne budi panj“ koju provodi istoimena udruga za zaštitu prirode i okoliša. Treća nacionalna kampanja sadnje stabala u Hrvatskoj počela je 1. studenog ove godine, a kroz akciju je do sada širom Hrvatske zasađeno više od 150.000 drveća i ostalog sadnog materijala, s ciljem jačanja svijesti o ekološkim izazovima i promicanja proaktivnog i ekološkog djelovanja lokalnih zajednica.

Dva mlada stabla hrasta crnike (Quercus ilex) u Parku Angiolina posadili su opatijski gradonačelnik Fernando Kirigin i direktor gradske tvrtke Parkovi Ivan Bilobrk.

„Grad Opatija poznat je po bogatoj parkovnoj i perivojnoj baštini. Naša tvrtka Parkovi redovito održava sve gradske zelene površine, što podrazumijeva i brigu o drveću i svom ostalom bilju te redovitu sadnju drveća na lokacijama gdje je to potrebno. Primjer je i posljednji slučaj sa zamjenom stare pinije na Slatini koja je sada u projektu „Novi život stoljetne pinije“. Zalažemo se za razvoj ekološke svijesti među našim građanima, od najmlađih godina te je svakako jedan od naših glavnih razvojnih ciljeva da Opatija ostane zelena“, rekao je gradonačelnik Fernando Kirigin.

„U jesenskoj fazi sadnje ove smo godine, do sada, zasadili pet novih stabala, tri hrasta medunca uz obalnu šetnicu, malu piniju u Ičićima i veću u perivoju na Slatini. Za obnovu vrijednog drveća u opatijskim parkovima i perivojima te na ostalim javnim površinama imamo na raspolaganju oko 150 tisuća kuna godišnje“, kazao je direktor Ivan Bilobrk.

Središnji opatijski Park Angiolina, površine 2,7 ha proglašen je zaštićenim spomenikom parkovne arhitekture 1968. godine. Smješten u najelitnijem pojasu grada koji obuhvaća potez između Ulice maršala Tita i mora, a kroz park prolazi Obalno šetalište Franza Josepha I. povezujući tako liburnijske obalne općine od Voloskog do Lovrana. Prema posljednjem popisu biljaka iz 2006. godine u parku se nalazi 124 vrsta biljaka među kojima i Ginkgo biloba, Libocedrus decurrens (kalifornijski cedar), Musa Basjoo (japanska banana), Sequoia gigantea (golemi mamutovac) i mnoge druge. Osnovu perivoja čini gaj lovora, a jedno od najpoznatijih polja u parku ističe se kamelijama.

 

 

VEZANE VIJESTI

U Genovi započela izgradnja prvog talijanskog podmorskog tunela

Radovi na prvom talijanskom podmorskom tunelu službeno su započeli u ponedjeljak 4. ožujka. Projekt izgradnje tunela od strateške je važnosti za Genovu i cijelu Italiju, a njime će se značajno poboljšati pristup jednoj od vodećih talijanskih luka za prijevoz robe i putnika.

Održana prva 'zelena' akcija nove zagrebačke gradske uprave

U sklopu nacionalne kampanje „Zasadi stablo, ne budi panj!“ u petak je u Travnom održana akcija sadnje 56 stabala, koja je zajedno s volonterima, građanima i djelatnicima „Zrinjevca“ sadio i zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER