Počela obnova i dogradnja Hrvatskog prirodoslovnog muzeja u Zagrebu
Nakon povijesti duge 175 godina krenuo kapitalni projekt obnove HPM Zagreb
U ponedjeljak 20. prosinca počeli su radovi na rekonstrukciji i dogradnji Hrvatskog prirodoslovnog muzeja u Zagrebu. Riječ je o trenutno najvećem infrastrukturnom projektu u kulturi grada Zagreba.
U Zagrebu je krenula realizacija EU projekta „Čuvar baštine kao katalizator razvoja, istraživanja i učenja – novi Hrvatski prirodoslovni muzej”, kojim će se temeljito obnoviti i dograditi gornjogradska palača Amadeo - dom Hrvatskog prirodoslovnog muzeja u Demetrovoj ulici, teško stradala u katastrofalnom potresu dana 22. ožujka 2020. Riječ je o trenutno najvećoj investiciji u kulturi grada Zagreba, a radovi su svečano otvoreni povodom obilježavanja 35. godišnjice ujedinjenja triju muzeja u današnji Hrvatski prirodoslovni muzej – nekadašnjeg Geološko-paleontološkog te Zoološkog i Mineraloško-petrografskog muzeja.
- Hrvatski prirodoslovni muzej pretrpio je znatna oštećenja u potresu koji je pogodio Zagreb dana 22. ožujka 2020. U svom fundusu HPM Zagreb ima više od 1,4 milijuna primjeraka od kojih je 750.000 zaštićeno kulturno dobro, a nakon potresa čuvaju se u Novom Petruševcu.
Cjelovita obnova Hrvatskog prirodoslovnog muzeja uključuje građevinske radove, potpunu zamjenu svih instalacija, poboljšanje toplinske izolacije primjenom energetski učinkovitijih sustava te osiguranje nesmetanog pristupa i kretanja osoba s invaliditetom i smanjene pokretljivosti. Osim toga, natkrivanjem središnjeg dvorišta palače Amadeo dobit će se dodatni prostor za proširenje stalnog postava i brojne druge aktivnosti, čime će se unaprijediti kulturna i turistička ponuda grada Zagreba.
Uz novi stalni postav te multimedijalnu i multifunkcionalnu dvoranu, „novi Hrvatski prirodoslovni muzej“ dobit će suvenirnicu i muzejski ugostiteljski objekt. Posjetitelji će u stalnom postavu moći vidjeti niz reprezentativnih eksponata iz vrijednih muzejskih zbirki s objašnjenjima, grafikama, kartama, ilustracijama i fotografijama, kao i multimedijalne interaktivne prezentacije bogate hrvatske prirodoslovne baštine.
Osim zatvaranja muzejskog atrija, planira se i podzemna dogradnja uz sjeverozapadni rub postojeće zgrade ispod padine parka Tuškanac, i to s ciljem prezentacije modula stalnog postava i povremenih izložbi. Tako će se uz glavni ulaz iz Demetrove ulice dobiti i ulaz sa suprotne strane iz parka Tuškanac. Dograđeni podzemni dio pratit će postojeći nagib terena padine parka Tuškanac na kojem će se ponovno rekonstruirati i vratiti dio postojeće šetnice koja i sada spaja Tuškanac i Hrvatski prirodoslovni muzej.
Očekuje se kako će, trenutno najveći projekt u kulturi grada Zagreba i jedan od kapitalnih u Republici Hrvatskoj, završiti krajem 2023. godine kada će građani i posjetitelji Zagreba moći uživati u suvremeno obnovljenom i dograđenom muzeju.
Na svečanom otvorenju radova uz ravnateljicu Hrvatskog prirodoslovnog muzeja, prof. dr. sc. Tatjanu Vlahović, govorili su zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević, glavni projektant prof. Goran Rako, d.i.a. te izaslanica ministrice kulture i medija Anuška Deranja Crnokić.
Ekovjesnik