Beč: Sinergija nastavne i izvannastavne ponude u 18 „obrazovnih naselja“
U glavnom gradu Austrije djeluje 18 „obrazovnih naselja“, a Grad Beč im ove godine na raspolaganje stavlja ukupno 175.000 eura
Grad Beč još je 2017. godine osmislio koncept takozvanih „obrazovnih naselja“ (njem. „Bildungsgrätzl“) koji objedinjuje obrazovne institucije, udruge, društva i inicijative unutar jedne bečke četvrti te tako djeci i mladima omogućuje raznovrsnu ponudu u obrazovanju i oblikovanju slobodnog vremena u njihovim životnim sredinama.
Model „obrazovnog naselja“ (njem. Bildungsgrätzl) predstavlja trajnu suradnju dječjih vrtića i škola s izvanškolskim ustanovama iz područja obrazovanja djece i odraslih, rada s mladima i socijalnog rada, sporta, kulture i zdravstva koja se odvija u pojedinom gradskom naselju, odnosno u neposrednoj životnoj sredini djece i mladih. Stručnom razmjenom iskustava te edukacijama pruža se podrška i nastavnicima i pedagozima. Njihov se rad pritom zasniva na sedam osnovnih načela: otvorenosti, osnovnim sposobnostima, osnaživanju, inkluziji, rodnim ulogama te socijalnoj pravdi.
Tako se naprimjer u prvom obrazovnom naselju koji je zaživio još 2017. u gradskoj četvrti Schönbrunn posebno njeguje načelo višejezičnosti te je djeci od vrtićke dobi pa sve do kraja srednje škole uz engleski jezik omogućeno učenje i španjolskog jezika. „Obrazovna naselja“ posebnu pažnju posvećuju razvoju interesa kod djece i mladih neovisno o rodnim ulogama, omogućuje im razvoj digitalnih vještina, senzibilizira ih za socijalne različitosti te ih potiče da sudjeluju u oblikovanju svojih životnih sredina kao i u različitim aktivnostima u javnom prostoru. Afrička poslovica „Potrebno je cijelo selo kako bi se odgojilo dijete“ kao misao vodilja u provođenju projekta tako je zaživjela u obliku „obrazovnih naselja“.
Ove godine Grad Beč subvencionira „obrazovna naselja“ s ukupno 175.000 eura, dok će se za naredne godine izdvojiti po 200.000 eura. Dogradonačelnik Beča i član gradskog poglavarstva za obrazovanje Christoph Wiederkehr izjavio je prilikom predstavljanja odluke bečke skupštine o godišnjem financiranju u području obrazovanja kako Grad novim poticajima ojačava suradnju lokalnih partnera u obrazovanju čime se stvara više mogućnosti izbora u životnim sredinama najmlađih građana austrijskog glavnog grada.
Beč trenutačno broji 18 aktivnih „obrazovnih naselja“ u kojima usko surađuju različite ustanove poput vrtića, škola, knjižnica, pučkih učilišta, udruga, inicijativa, zdravstvenih i socijalnih institucija te ustanova za rad s mladima. Do kraja školske godine otvorit će se još pet novih „obrazovnih naselja“. „Umrežavanje različitih obrazovnih institucija u jednom gradskom naselju prati djecu i mlade na njihovom obrazovnom putu na najbolji mogući način“, istaknuo je Wiederkehr. „Sinergija nastavne i izvannastavne ponude olakšava djeci i mladima te njihovim roditeljima pristup različitim obrazovnim mogućnostima našeg grada“, obrazložio je dogradonačelnik Beča.
U okviru rada „obrazovnih naselja“ danas djeluje 315 različitih institucija, udruga, inicijativa i društava koje rade s 45.000 djece i mladih. Novčana sredstva može dobiti svako „obrazovno naselje“ koje je akreditirano kod Grada, a do 2025. Beč bi ih trebao imati četrdesetak.
EurocommPR / Ekovjesnik