EU konačno zabranila titanijev dioksid, sveprisutan i potencijalno kancerogen aditiv za hranu
E-brojevi i njihova (ne)sigurnost za ljudsko zdravlje
Europska unija donijela je konačnu odluku o zabrani titanijevog diokisda (TiO₂), aditiva za hranu E171, koji se naveliko koristi u preradi hrane, uglavnom u proizvodnji masa za punjenje, preljeva i ukrasa za pekarske i bombonske proizvode, u proizvodnji grickalica, prašaka za osvježavajuće napitke i dodataka prehrani.
„Ova odluka nije nikog iznenadila, Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA) je prošle godine objavila da se titanijev dioksid više ne može smatrati sigurnim za ljudsku prehranu, Parlament i Vijeće su podržali procjenu i Europska komisija je sada donijela uredbu da se on potpuno zabranjuje. Bilo je otpora od strane industrije, no E171 ne služi ni očuvanju hrane, ni poboljšanju hranjivosti, već samo tome da proizvod bude ljepši. Ljepši, ali i opasan za zdravlje“, pojasnila je europarlamentarka Biljana Borzan iz Odbora za okoliš, zdravlje i sigurnost hrane Europskog parlamenta.
Biljana Borzan
Zaključak EFSA-e, koji se temelji na tisućama novih studija, otkrio je da se ne može isključiti genotoksičnost, odnosno sposobnost kemijske tvari da ošteti DNA te da se ne može uspostaviti sigurna razina dnevnog unosa aditiva za hranu. Genotoksičnost može dovesti do kancerogenih učinaka, a istraživanja na miševima pokazala su da veće doze titanijevog dioksida izazivaju predkancerogene lezije u crijevima štakora.
„Riječ je o spoju koji se dugo koristio u preradi hrane i svi smo ga unosili u organizam. U mikrodozama doduše, koje nisu bile izravno opasne za zdravlje, no titanijev dioksid se s vremenom akumulira u tijelu i opasnost raste. Nužno je pratiti znanost i najnovije spoznaje tkati u zakone koji štite zdravlje građana, pogotovo kada je hrana u pitanju. EU je prva od velikih svjetskih tržišta donijela ovakvu zabranu, no vjerujem da će to sada napraviti i drugi“, izjavila je Borzan.
>>> Pročitajte još >>> Borzan: „Reklamiranje nezdrave hrane sve perfidnije, djeca sve deblja“
Rok za prilagodbu je krenuo od početka siječnja i države članice imaju šest mjeseci za osiguranje provedbe zabrane, a proizvođači hrane za prilagodbu svojih recepata i proizvodnih procesa.
Podsjetimo, EFSA je svoju procjenu sigurnosti titanijevog dioksida ažurirala nakon zahtjeva Europske komisije u ožujku 2020. Ažuriranom procjenom sigurnosti revidiran je rezultat prethodne procjene EFSA-e objavljene 2016. godine, koja je istaknula potrebu za dodatnim istraživanjima i prikupljanjem tada nedovoljnih podataka o mogućim učincima na ljudsko zdravlje.
Ekovjesnik