Što je to društveni utjecaj poduzeća i kako ga možemo mjeriti?

Predavanja o društvenim poduzetnicima i mjerenju njihovog utjecaja na društvo

ZEF i ZMAG nastavljaju turneju po hrvatskim gradovima, a uskoro gostuju u Puli, Rijeci i Gospiću s predavanjem pod nazivom Društveno poduzetništvo – kako izmjeriti društveni utjecaj poduzeća

Zadruga za etično financiranje (ZEF) i Zelena mreža aktivističkih grupa (ZMAG) od 21. do 23. veljače 2022. posjetit će Pulu, Rijeku i Gospić gdje će predstaviti aktualni projekt eECONOMIJA i održati predavanje pod nazivom Društveno poduzetništvo – kako izmjeriti društveni utjecaj poduzeća. Dio je to ZEF-ove turneje po hrvatskim gradovima, u sklopu koje će posjetiti ukupno 21 županiju i održati besplatna predavanja za javnost na temu društvenih poduzetnika i mjerenju njihovog utjecaja na društvo, uz predstavljanje lokalnih primjera dobre prakse.

Fokus predavanja bit će na aktualnim temama iz svijeta društvenog poduzetništva, poput važnosti mjerenja društvenog utjecaja i edukacije potrošača o načinu prepoznavanja društvenih poduzetnika, odnosno nefinancijskog izvještavanja kroz mjerenje društvenog utjecaja kao najjednostavnijeg načina za transparetno informiranje potrošača o društvenom poslovanju. Predavanje će ocrtati kontekst unutar kojeg se razvila svijest o važnosti društvenopoduzetničkog modela te razjasniti terminologiju i status društvenog poduzetništva u Hrvatskoj danas. U okviru nadolazećih zakonskih regulativa o nefinancijskom izvještavanju, ali i općeg cilja povećanja vidljivosti poduzeća koja posluju prema načelima društvene odgovornosti na predavanju će biti predstavljena metodologija Economy for the Common Good (ECG), sveobuhvatan teorijski i metodološki okvir s međunarodnim priznanjem i praksom te preporukom Europske komisije, kao i proces izrade izvještaja koji osim kvantificiranja društvenog utjecaja donosi i preporuke za daljnje poboljšanje poslovanja i upravljanje rizicima.

Predavanje će održati Maja Weisglass, sociologinja i suosnivačica lokalne mreže ECG konzultanata, dok će lokalne primjere dobre prakse predstaviti društveni poduzetnici s područja Istarske, Primorsko-goranske i Ličko-senjske županije. Tako će o konkretnim primjerima govoriti predstavnici lokalnih društvenih poduzeća: Helena Sterpin, upraviteljica inženjerske zadruge za projektiranje, urbanizam i oblikovanje PRAKSA te Siniša Pavlović, Marko Domgjoni i Josip Urti iz poduzeća Hook&Cook iz Pule, potom Vanja Kauzlarić, voditelj programa udruge Ri Rock iz Rijeke te Slavica Miličić, predsjednica udruge Prospero iz Gračaca.

Ovim se temama Zadruga za etično financiranje aktivno bavi kroz projekt eECONOMIJA, čiji su ključni ciljevi osposobljavanje stručnjaka za pokretanje usluge mjerenja i praćenja društvenog utjecaja poduzeća i izrade nefinancijskih izvještaja putem postojeće metodologije Economy for the Common Good (ECG) te stvaranje mreže ECG konzultanata putem koje će Zadruga djelovati na tržištu.

Upravo u svrhu izrade nefinancijskih izvještaja za sve postojeće i buduće zakonske obveznike, Zadruga za etično financiranje (ZEF) na hrvatsko tržište uvodi uslugu mjerenja i praćenja društvenog, ekonomskog i okolišnog utjecaja poduzeća prema međunarodnoj metodologiji Economy for the Common Good (ECG), koja pruža sveobuhvatnu sliku o tome koliko je poslovanje poduzeća u skladu s ESG kriterijima (Environmental, Social, Governance) te donosi strateške prijedloge za integriranje ESG kriterija i transformiranje poslovanja u održivo i društveno odgovorno poslovanje. Riječ je o alatu za sustavno kvantificiranje održivosti poslovanja poduzeća, koji omogućava mjerenje doprinosa poduzeća općem dobru i prikazuje u kojoj se mjeri ono vodi vrijednostima ljudskog dostojanstva, solidarnosti i društvene pravde, održivosti okoliša, transparentnosti i suodlučivanja.

Kroz projekt eECONOMIJA tako se ojačavaju kapaciteti zaposlenika Zadruge i partnera, ali i drugih korisnika za usluge mjerenja i praćenja društvenog utjecaja te se, s ciljem povećanja broja društvenih i tradicionalnih poduzetnika koji kvantificiraju svoj društveni utjecaj, podiže svijest o mjerenju društvenog utjecaja koje istovremeno ne samo da jača kapacitete poduzetnika, već pozitivno utječe i na uklanjanje drugih barijera poput otežanog pristupa financiranju i nedostatka vidljivosti i prepoznatljivosti društvenih poduzetnika u javnosti. 

Raspored predavanja i lokacije održavanja:

  • PULA – ponedjeljak, 21. veljače 2022., Društveni centar Rojc (Gajeva 3, Pula), s početkom u 17 sati
  • RIJEKA – utorak, 22. veljače 2022., konferencijska dvorana Poslovnog kluba Partneri (Alarm automatika, Dražice 123c, Rijeka) s početkom u 17 sati
  • GOSPIĆ – srijeda, 23. veljače 2022., Kulturno informativni centar (Budačka 12, Gospić) s početkom u 15 sati

Projekt je sufinanciran kroz Operativni program Učinkoviti ljudski potencijali Europskog socijalnog fonda, a provode ga Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike i Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva kroz poziv Jačanje poslovanja društvenih poduzetnika – faza I. Ukupna vrijednost projekta eECONOMIJA iznosi 862,841.48 kuna. Projekt se provodi uz financijsku podršku Europske unije (u iznosu 733,415.26 kuna sufinanciran iz Europskog socijalnog fonda) i Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike (u iznosu od 129,426.22 kuna).

Predavanje je ograničeno na 20 posjetitelja te je za sudjelovanje na predavanju potrebna COVID potvrda.

VEZANE VIJESTI

Zagreb od hrvatskog Malog Beča može puno naučiti o poticanju bioraznolikosti i očuvanju pčela

Nakon što smo o pčelarstvu i pčelama u glavnom gradu Austrije razgovarali sa stručnjacima za bioraznolikost iz Grada Beča i pčelarima iz Zemaljskog pčelarskog saveza, nastavljamo s temom poticanja uzgoja medonosnih i zaštite solitarnih pčela te donosimo razgovor sa Sašom Zavrtnikom, dr. med. vet., M.Th., doktorandom na poslijediplomskom sveučilišnom doktorskom studiju Inženjerstvo okoliša na Geotehničkom fakultetu u Varaždinu.

Na predavanju u Puli saznajte kako postati instalater solarnih elektrana

Ako razmišljate o nadogradnji vještina za rad na brzorastućem tržištu obnovljive energije, prijavite se za sudjelovanje na predavanju „Solarne elektrane – znanjem do posla u energetskoj tranziciji!”. Predavanje će održati stručni tim Zelene energetske zadruge i to u srijedu 1. ožujka, od 18 do 19.30 sati u zgradi Udruženja obrtnika Pula.

U Rijeci započeli upisi u RInovatore

RInovatoRI - kreativni program za mlade poduzetnike namijenjen je učenicima 6, 7. i 8. razreda riječkih osnovnih škola koji u Domu mladih  započinje 4. listopada 2021. i traje do kraja školske godine.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER