Marseille kandidat za „100 klimatski neutralnih i pametnih gradova do 2030.“
Drugi po veličini francuski grad ima velike ambicije za poboljšanje zdravlja i dobrobiti svojih stanovnika te očuvanje okoliša
Gradonačelnik Marseillea Benoît Payan službeno je predao kandidaturu Marseillea za pridruživanje misiji „100 klimatski neutralnih i pametnih gradova do 2030.". Ova prijava Europskoj komisiji odražava aktivan pristup ekološkoj tranziciji i održivom razvoju, a cilj gradskih vlasti je da Marseille postane pravedniji, zeleniji i demokratskiji grad.
Poznato je da gradovi pokrivaju oko tri posto kopnene površine, ali troše goleme količine energije i proizvode više od 70 % emisija stakleničkih plinova. Procjenjuje se da će do 2050. gotovo 85 % Europljana i Europljanki živjeti u urbanim područjima pa će zbog toga upravo građani u svojim gradovima morati rješavati sve izraženiju klimatsku krizu. Građani se stoga pozivaju da daju svoj doprinos u naporima za postizanje klimatske neutralnosti i to sudjelovanjem u kreiranju javnih politika kojima se treba postići ravnoteža između stakleničkih plinova koji se emitiraju u atmosferu i onih zarobljenih u prirodnim ponorima (šume, tlo, more) ili umjetnim (hvatanje i skladištenje CO2).
Najveći udio stakleničkih plinova otpada na ugljikov dioksid koji je glavni nusproizvod većine ljudskih aktivnosti i izgaranja fosilnih goriva. U Marseilleu je tako gotovo polovica emisija uzrokovana prometom i korištenjem automobila (1.031.605 tona CO2 godišnje), no emitira je i lokalna industrija, proizvodnja i potrošnja energije, kao i potrošačke navike stanovništva. Stoga će dobivanjem „Oznake misije“ Grad Marseille moći računati na potporu Europske komisije koja će voditi tranziciju i podržati transformaciju grada.
- David Vives / Unsplash
Zeleniji grad za sve njegove stanovnike
Ovaj veliki lučki grad, smješten na raskrižju Europe i Afrike, ali i u neposrednoj blizini Nacionalnog parka Calanques iznimno važnog za bioraznolikost te regulaciju klime i vode, grad je s visokom koncentracijom stanovništva i vrlo gustim urbanim tkivom. U Gradu Marseilleu ističu kako je zbog svoje povijesti, identiteta i zemljopisnog položaja Marseille u poziciji da postane lider ekološke tranzicije na Mediteranu, a pridruživanje misiji vide kao izvrsnu priliku za provedbu projekata od interesa za opće dobro i podizanje kvalitete života svih svojih stanovnika.
Zahvaljujući „Oznaci misije“ planiraju provoditi brza i pragmatična rješenja, uz očuvanje okoliša promijeniti namjenu i poboljšati korištenje cijelog metropolitanskog područja te poticati razvoj pametnih i održivih rješenja te usluga.
Prijavu Marseillea podržalo je preko 70 regionalnih dionika među kojima je i Sveučilište Aix-Marseille, treća najveća svjetska tvrtka za prijevoz kontejnera CMA CGM, francuska federacija udruga za zaštitu prirode i okoliša France Nature Environnement, poslovna mreža Cap au Nord Entreprendre, zatim Assistance Publique-Hopitaux de Marseille (AP-HM) - najveći zdravstveni centar regije Provence – Alpes – Azurna obala, banka Banque des Territoires, Laboratorij za umjetnu inteligenciju LICA, kao i Olympique de Marseille, jedan od najtrofejnijih francuskih nogometnih klubova.
- Nacionalni park Calanques / Jeremy Bezanger / Unsplash
Prvih 30 gradova bit će odabrano na proljeće
Podsjetimo, Europska komisija je krajem studenog prošle godine objavila poziv upućen gradovima pod nazivom „100 klimatski neutralnih i pametnih gradova do 2030.” s ciljem postizanja stotinu klimatski neutralnih i pametnih europskih gradova do 2030. koji će djelovati kao središta eksperimentiranja i inovacija. Njihov primjer trebali bi slijediti svi ostali europski gradovi do 2050. godine.
Gradovi su se na otvoreni poziv mogli prijaviti do 31. siječnja 2022., a kako doznajemo ukupno se prijavilo 377 gradova. Među njima je, primjerice, veći broj švedskih gradova kao što su Göteborg, Järfälla, Lund, Malmö, Stockholm, Uppsala i drugi, zatim španjolski gradovi Barcelona, Madrid, Valencia i Valladolid, talijanski Torino, finski Turku, britanski Newcastle, grčki gradovi poput Soluna i Kalamate te mnogi drugi. Popis odabranih gradova koji će sudjelovati u misiji trebao bi biti objavljen nakon ocjene neovisnih stručnjaka, najvjerojatnije do travnja ove godine. Odabrani gradovi će pripremiti i provesti „Ugovor o klimatskim gradovima“ („Climate City Contract“), koji će se kreirati u suradnji s lokalnim donositeljima odluka i građanima.
Prednosti sudjelovanja u misiji su brojne, a neke od njih su prilagođeni savjeti i pomoć „Platforme misije“ za razvoj investicijskog plana za privlačenje financijskih sredstava, dodatne mogućnosti financiranja i financiranje putem „Oznake misije“ („Mission label“), mogućnosti financiranja u sklopu velikih inovacijskih akcija i pilot projekata, potpora kroz nacionalnu koordinacijsku mrežu, mogućnosti umrežavanja, educiranja i razmjene iskustava među gradovima, podrška i uključivanje građana i lokalnih zajednica u klimatski neutralna rješenja, osiguranje visoke vidljivosti uz podizanje političkog profila i privlačnosti za ulaganja i kvalificirane radnike.
S.F. / Ekovjesnik