Nova hibridna solarna ćelija prikuplja energiju Sunca i kiše

Solarni paneli uskoro će generirati energiju kretanja kišnih kapi

Solarna energija postaje sveprisutna u suvremenom svijetu, no ipak ima jedan nedostatak, a to je izrazito oblačno i kišovito vrijeme. Tim kineskih inženjera razvio je hibridnu solarnu ćeliju koja može proizvoditi električnu energiju po sunčanom i kišnom vremenu, koristeći triboelektrični učinak za prikupljanje energije kretanja kišnih kapi po površini panela.

Kako smo već ranije izvještavali, pojedini kritičari solarne energije tvrde da solarni paneli ne proizvode električnu energiju tijekom oblačnih dana. Međutim, dokazano je kako solarni paneli i tijekom oblačnih dana mogu proizvoditi 10-25 posto od uobičajene količine električne energije koju proizvode tijekom sunčanih razdoblja, kao i da iznimno toplo vrijeme ne znači nužno i veću proizvodnju električne energije.

Kineski inženjeri su otišli ipak još jedan korak dalje i razvili novu hibridnu solarnu ćeliju koja proizvodi električnu energiju čak i tijekom kišnih dana, koristeći energiju kretanja kišnih kapi po površini panela! Triboelektrični nanogeneratori (TENG) generiraju električnu energiju trenjem između dva materijala, u ovom slučaju kretanjem kišnih kapi po površini panela, kada nastaje statički elektricitet. Ovaj način proizvodnje električne energije već je pronašao praktičnu primjenu u iskorištavanju energije nastale kretanjem, trenjem ili vibracijom odjeće, kotača automobila, podova ili dodirnih zaslona.

U ovom slučaju, istraživači su iskoristili kretanje kišnih kapi koje su klizile površinom solarne ćelije. Kako bi to postigli, dodali su dva polimerna sloja za stvaranje TENG-a na vrhu fotonaponske ćelije. Gornji sloj sastoji se od polimera koji se zove poli(dimetil-siloksan) (PDMS), dok je donji sloj izrađen od poli(3,4-etilendioksitiofena): poli (stiren-sulfonata) (PEDOT: PSS). Da bi se poboljšala učinkovitost oba sloja, polimeri se najprije oblikuju s utorima tako da ih utisnu uz uzorak s podatkovne strane DVD-a.

Gornji sloj aktivira se kada kapi kiše padnu i klize niz ćeliju, dovodeći polimer u kontakt s donjim slojem. PEDOT: PSS sloj djeluje kao uzajamna elektroda provodeći energiju između TENG-a i solarne ćelije. Da bi fotonaponska stanica funkcionirala i tijekom sunčanog vremena, oba polimerna sloja su prozirna.

Tijekom ispitivanja otkriveno je kako je uređaj imao napon kratkog spoja od oko 33 nanoampera [nA] i napon otvorenog kruga od oko 2,14 V. To nisu osobito velike vrijednosti, ali dovoljno je za dokaz da koncept djeluje i može se prilagoditi.

Ovo nije prvi put da su istraživači eksperimentirali s TENG-ovima kako bi solarne ćelije bile korisnije tijekom oblačnih i kišnih vremenskih uvjeta, ali istraživački tim tvrdi kako su razvili uređaj jednostavnijeg dizajna, koji je pored toga manje glomazan i lakši za proizvodnju od ostalih.

Kao što je vidljivo iz priloženog videa, istraživači Američkog kemijskog društva istražuju i nove premaze koji mogu odbiti vodu s površina automobila, prozora, pa i cipela. Tim istraživača nedavno je razvio način usmjeravanja vode, a studija je objavljena u časopisu ACS Applied Materials & Interfaces.

Istraživanje je objavljeno u časopisu ACS Nano.

Izvor: American Chemical Society

VEZANE VIJESTI

Bečka tržnica Karmelitermarkt je prva energetski samodostatna tržnica u Europi!

Zahvaljujući suradnji Magistratskog odjela za tržnice Grada Beča (MA 59) i energetskog poduzeća Wien Energie, stara tržnica Karmelitermarkt postala je prva energetski samodostatna tržnica na europskom kontinentu. Na krovu tržnice instaliran je fotonaponski sustav vršne snage 20 kWp, a korištenje sustava skladištenja energije omogućuje autonoman rad tržnice i u slučaju nestanka električne struje.

Otkriven način za proizvodnju obnovljive energije iz snijega

Očito je da solarni paneli u zimskim mjesecima kada pada snijeg imaju problem s proizvodnjom obnovljive energije. Zbog klimatskih promjena i očekivanja daleko oštrijih zima, proizvodnja energije u hladnoj, snježnoj sezoni vjerojatno će postati glavno pitanje u godinama koje dolaze. Srećom, znanstvenici sa Sveučilišta UCLA otkrili su način proizvodnje energije iz snijega.

Solarna energija i poljoprivreda idu ruku pod ruku

Njemački institut Fraunhofer ISE bio je jedan od prvih koji je provodio testiranja kombinirajući solarnu energiju i poljoprivrednu proizvodnju na istom zemljištu. Tako je ranijim istraživanjima već otkrivena mogućnost značajnog povećanja produktivnosti poljoprivredne proizvodnje i to do 60 % ili čak još više u određenim slučajevima. To otkriće sada dodatno potvrđuju novija istraživanja u SAD-u.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER