Prva roda vratila se u Lonjsko polje
Među prve vjesnike proljeća svakako se ubrajaju i ptice selice koje nam se vraćaju iz Afrike
Prva ovoproljetna roda u Parku prirode Lonjsko polje uočena je u petak ujutro u svom gnijezdu u Jasenovcu
Glavna karakteristika po kojoj se roda razlikuje od drugih ptica je suživot s čovjekom. Bijele rode vole život u naseljenim područjima zbog izobilja hrane i suživota s čovjekom. Tradicionalan način poljoprivrede, a posebno livade košanice, omogućuju rodama lak pronalazak hrane, zbog čega se često iza traktora koji kosi travu može vidjeti roda kako hoda i traži hranu. Također, rode u naselju pronalaze slamu, sijeno i blato koji su im potrebni za popravak i izgradnju gnijezda na tradicijskim drvenim kućama ili na električnim stupovima u selima.
- Projekt „Što se događa u gnijezdu roda?“ ima za cilj podizanje svijesti i edukaciju školske djece i posjetitelja Parka o životu roda u Čigoču – kako dohranjuju mlade, kako se gnijezde, gdje odlaze na hranilišta i kakvu hranu donose malim ptićima / Foto: JU PP Lonjsko polje
Tijekom zimskih mjeseci rode žive u Africi jer kod nas u tom razdoblju nemaju dovoljno hrane za život. U Hrvatskoj najčešće borave od ožujaka do sredine kolovoza, ističu u JU Park prirode Lonjsko polje.
Za kuću koja ima rodino gnijezdo u narodu se često kaže da će biti puna djece, a rode se smatraju i dobrim „vatrogascima“ jer dok poje mlade na krovovima kuća obično zaliju i krov koji bude vlažan pa se na taj način smanjuje mogućnost požara. Osim toga, postoji vjerovanje da su rode dobri prognostičari vremena: ako rode ranije odlete u u Afriku, čeka nas jako hladna zima, a ako odlete kasnije time prognoziraju blažu zimu.
- Park prirode Lonjsko polje prošle je godine obogatio svoju turističku ponudu s tri nove promatračnice za čiji je atraktivan izgled zaslužan projektantski tim tvrtke Roth i Čerina d.o.o. / Foto: JU PP Lonjsko polje
Ekovjesnik