U ovoj zadarskoj školi potiče se kreativnost i stručnost

„Kad ima volje, ima i načina!”, poručuju iz zadarske Strukovne škole Vice Vlatkovića

U sklopu projekta „Budi spreman i kompetentan“ u zadarskoj Strukovnoj školi Vice Vlatkovića – po mnogima najboljoj srednjoškolskoj ustanovi za obrtnička zanimanja u Hrvatskoj, postavljeno je šest vjetrogeneratora s vertikalnom osovinom i tri lopatice. Na dobitku su i škola i učenici - osim proizvodnje dodatne energije za potrebe škole, učenici se educiraju za proizvodnju električne energije iz snage vjetra.

Nositelj projekta „Budi spreman i kompetentan“ je Strukovna škola Vice Vlatkovića Zadar koja je kao suvremena strukovna škola prije tri i pol godine imenovana Regionalnim centrom kompetentnosti u sektoru strojarstva te je iz EU fondova dosad povukla 63 milijuna kuna. Ukupna vrijednost ovog projekta i iznos koji u 100-postotnom iznosu financira EU je 33.693.182,17 kuna, a razdoblje provedbe je od 29. svibnja 2020. – 29. prosinca 2023.

 

Projekt „Budi spreman i kompetentan“ usmjeren je na jačanje kapaciteta odgojno-obrazovnih radnika te kapaciteta ustanove Regionalnog centra kompetentnosti  (RCK) za razvoj i provedbu programa redovitog strukovnog obrazovanja te formalnih i neformalnih programa obrazovanja odraslih sukladno potrebama tržišta rada. Područje strojarstva važna je sastavnica brojnih gospodarskih grana, a unapređenje (pod)sektora strojarstva pozitivno će se odraziti i na napredak cjelokupnog gospodarstva, ističu u Strukovnoj školi Vice Vlatkovića.

Projektom se osnažuju organizacijske sposobnosti RCK-a, uspostavlja sustav kvalitete i profesionalnog usmjeravanja učenika i drugih polaznika, unapređuje kompetencija nastavnika i mentora kod poslodavaca čime se uspostavlja suradnja na povećanju relevantnosti i učinkovitosti strukovnog obrazovanja i osposobljavanja u (pod)sektoru strojarstva te jačaju kapaciteti RCK-a za razvoj i provedbu strukovnih zanimanja sukladno potrebama gospodarstva i tržišta rada.

Početkom ožujka u sklopu projekta „Budi spreman i kompetentan“ u školi je postavljeno šest vjetrogeneratora s vertikalnom osovinom i tri lopatice. Snaga svakog vjetrogeneratora iznosi 1 kW, a vjetrogeneratori imaju dvostruku ulogu i služe za proizvodnju električne energije za potrebe škole te edukaciju učenika za proizvodnju električne energije iz snage vjetra.

  • Na dobitku su i škola i učenici - osim proizvodnje dodatne energije za potrebe škole, učenici se educiraju za proizvodnju električne energije iz snage vjetra. / Foto: Strukovna škola Vice Vlatkovića

Najopremljenija škola u Hrvatskoj dobitnica je brojnih priznanja za svoj rad

Osim što je po mnogima najbolja srednjoškolska ustanova za obrtnička zanimanja u Hrvatskoj, Strukovna škola Vice Vlatkovića svakako je i najopremljenija te predstavlja centar kompetentnosti u automehatronici, obnovljivim izvorima energije, elektrotehnici i obradi drva. U proteklom desetljeću u suradnji s europskim partnerima uspješno su realizirana četiri međunarodna projekta kroz koje su tehnološki suvremeno opremljeni strukovni kabineti i školske radionice, educirani nastavnici te razvijeno partnerstvo i suradnja s gospodarskim čimbenicima.

Škola tako raspolaže sa šest kabineta elektrotehnike opremljenih sofisticiranom opremom iz Njemačke, četiri informatičke učionice te četiri kabineta strojarstva, od kojih se posebno ističe kabinet automehanike. Nadalje, škola ima i osam radionica opremljenih najsuvremenijim klasičnim i CNC strojevima, radionice za izradu i dizajniranje namještaja, izradu PVC stolarije, radionicu za automehatroniku te centar za zavarivanje. Internetski umrežene učionice opremljene su s TV, DVD i video uređajima, LCD projektorima i računalima, a u multimedijskom centru učenici mogu iznajmiti knjige, čitati novine i raznu literaturu, nesmetano učiti ili gledati TV te koristiti internet.

  • Strukovna škola Vice Vlatkovića raspolaže prvom i zasad jedinom školskom solarnom punionicom električnih vozila u Hrvatskoj / Foto: Strukovna škola Vice Vlatkovića

Osim toga, škola raspolaže prvom i zasad jedinom školskom solarnom punionicom električnih vozila u Hrvatskoj te solarnim centrom i centrom energetske učinkovitosti u sklopu kojeg se nalazi nekoliko fotonaponskih centrala, nekoliko solarnih toplinskih sustava, edukativna solarna oprema, dizalica topline voda-zrak, dvije vjetrenjače i solarno vozilo.

Izgradnja nove zgrade za školske radionice

U sklopu 2,3 milijuna kuna vrijednog EU projekta „E-mobil“ škola u nastavni proces uvodi nove tehnologije hibridnih i električnih vozila. Također, u školi su postavljene dvije vjetrenjače te izrađena električna vozila, a vlastitim sredstvima nabavljena su dva 3D printera, bespilotne letjelice, karting vozila i cijeli niz druge opreme koja omogućuje inovativnu nastavu za naše učenike.

Kako je ranije ove godine izvijestio Zadarski.hr, nakon opsežnih priprema pored škole je u sklopu 30 milijuna vrijednog projekta „Bolji uvjeti za učenje kroz rad“ počela izgradnja nove zgrade u kojoj će se smjestiti radionice ukupne površine 300 četvornih metara, a u kojima će se provoditi edukacija i stručna praksa učenika. Radionice će se opremiti i urediti u sklopu projekta „Budi spreman i kompetentan“, kojim će se za rad Regionalnog centra kompetentnosti 33 milijuna kuna utrošiti na edukaciju i usavršavanje nastavnika.

  • Budući izgled zgrade s radionicama: arhitekt Bogdan Marov i Projektantski ured Rene

Sredstva su, osim za stručno osposobljavane, namijenjena i za „tzv. horizontalne vrijednosti, što podrazumijeva volonterski klub, rad s učenicima s poteškoćama u razvoju, inovativni klub, organizaciju hakatona, za digitalne alate i udžbenike, za stjecanje znanja i u drugim zemljama“, ističe Tihomir Tomčić, ravnatelj Strukovne škole Vice Vlatkovića od 1995. godine.

Očekuje se kako će u ovu zadarsku školu, kao Regionalni centar kompetentnosti, na obrazovanje dolaziti učenici iz čak pet županija: Karlovačke, Istarske, Primorsko-goranske, Ličko-senjske i cijele Zadarske županije.

S.F. / Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Luka Hamburg ubrzava elektrifikaciju teretnog prometa

Slobodni i hanzeatski grad Hamburg osigurava da luka Hamburg ostane privlačna za brodske kompanije i putnike te je stoga u najsuvremenijem hamburškom terminalu za krstarenja instalirano šest brzih punionica za električna vozila. Savezna njemačka vlada projekt je financirala s oko 260.000 eura.

I punionice za električna vozila mogu biti ugodno mjesto za odmor

Arhitektonska tvrtka COBE sa sjedištem u Kopenhagenu nedavno je predstavila projekt možda najljepših i najodrživijih stanica za punjenje električnih vozila na svijetu. Ove ultra brze solarne stanice su u cijelosti izgrađene od reciklabilnih materijala, a njihova posebnost nije samo u tome što omogućuju punjenje vozila za 15 minuta, već vozačima također nude lijepo i ugodno mjesto za odmor i opuštanje.

Solarni kišobran u obliku tulipana kao punionica električnih vozila

Sve popularnije korištenje obnovljivih izvora energije dovelo je do razvoja zanimljivih proizvoda koji se, osim visokom funkcionalnošću, ističu i vizualno privlačnim dizajnom zbog kojeg se prirodno stapaju s ambijentom u kojem se nalaze.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER