Uz izgradnju tunela bečkog metroa gradi se i novi sustav prikupljanja podzemnih voda

Podzemne vode će se s dubine od oko 20 metara preusmjeriti izravno u Dunavski kanal

Kako bi se novi tuneli linija U2 i U5 bečke podzemne željeznice mogli sigurno izgraditi na području budućeg čvorišta stanice Rathaus (Gradska vijećnica), potrebno je preusmjeriti podzemne vode koje se nalaze na dubini od oko 20 metara. Bečki javni prijevoznik Wiener Linien stoga gradi sustav kojim će se prikupljene podzemne vode ispuštati izravno u Dunavski kanal.

Ove godine na području oko bečke gradske vijećnice počinju radovi na izgradnji tunela kojima će se produžiti postojeća linija U2 i spojiti s dugo očekivanom novom linijom U5. Na gradilištu je već izgrađeno oko stotinu bunara iz kojih će se crpiti podzemne vode koje se nalaze neposredno u građevinskom području, i to na dubini od oko 20 metara. Prikupljena voda će se s gradilišta odvoditi nadzemnim sustavom koji će ovim dijelom Beča prolaziti tijekom sljedeće četiri godine, odnosno do potpunog dovršetka novih tunelskih cijevi podzemne željeznice.

Ovogodišnjom temom Svjetskog dana vode (22. ožujka) - „Podzemne vode – učinimo nevidljivo vidljivim“, željela se osvijestiti važnost koju podzemne vode imaju u našim životima. Bečke podzemne vode tako će biti itekako vidljive jer će se s gradilišta odvoditi nadzemnim cijevima koje će se postaviti na visini od sedam metara. Linija je duga oko jedan kilometar te se od gradske vijećnice pruža preko ulica Reichsratsstrasse i Maria-Theresien-Strasse izravno do Dunavskog kanala.

Podzemne vode će se s gradilišta najprije odvoditi cijevima promjera 60 centimetara do ulice Reichsratsstraße, odakle će se preusmjeravati izravno u Dunavski kanal na dovoljnoj visini koja omogućuje nesmetano prometovanje tramvaja, autobusa i kamiona. Izgradnja sustava trajat će do kraja travnja 2022. godine.

Podsjetimo, produženje linije metroa U2 i izgradnja nove linije U5 najveći je infrastrukturni projekt u austrijskoj metropoli koji će u velikoj mjeri doprinijeti i zaštiti klime. Realizacijom ovog važnog bečkog projekta postojeća linija podzemne željeznice U2 spojit će se s dugo očekivanom novom linijom U5, koja će dijelom preuzeti postojeću trasu linije U2 između stanica Karlsplatz i Rathaus, a trebala bi biti duga pet kilometara i imati osam postaja. Osim toga, Beč će tako dobiti i prvu potpuno automatiziranu liniju metroa. Njeno puštanje u promet planira se 2026. godine, za početak do trga Frankhplatz, dok se u budućnosti očekuje i daljnje proširenje u pravcu Elterleinplatz u 17. bečkom okrugu. Radovi na produženju linije U2 prema jugu do stanice Matzleinsdorfer Platz u okrugu Favoriten trebali biti završeni 2028. godine. Ukupna vrijednost cijelog projekta iznosi 2,1 mlrd. eura, a financiraju ga austrijska vlada, Grad Beč i bečko poduzeće za javni prijevoz Wiener Linien.

S.F. / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Tijekom srpnja u Beču prometuju mirisni vlakovi

Osim što se tijekom ljetnih mjeseci neprekidno rashlađuju, vlakovi javnog prijevoza u glavnom gradu Austrije odnedavno i mirišu, javlja Inozemni ured grada Beča. Ovu ideju mogao bi primijeniti i zagrebački ZET, zar ne?

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER