Sretan vam Svjetski dan Sunca!
Danas slavimo Sunce, centralnu zvijezdu našeg solarnog sustava. Obožavano stoljećima kao božanstvo, davatelj života i topline.
Ideja obilježavanja Svjetskog dana Sunca potječe iz sedamdesetih godina 20. stoljeća. Kako bi informirao širu javnost i industriju o solarnim tehnologijama i ukazao na sunčev potencijal u zadovoljavanju američkih energetskih potreba, devedeset peti kongres SAD-a usvojio je zajedničku rezoluciju (HJ 715) kojom se dan 3. svibnja 1978. određuje kao Dan Sunca.
Kongres je pritom pozvao tadašnjeg predsjednika SAD-a Jimmya Cartera da izda proglas kojim poziva na njegovo obilježavanje. Već se tada prepoznalo da je potreba za razvojem i proširenjem obnovljivih izvora energije koji mogu osigurati grijanje, hlađenje te napajanje domova i industrije električnom energijom, veća nego u bilo kojem drugom trenutku u dotadašnjoj povijesti. Iz tog razloga Amerikanci su već tada tražili načine korištenja Sunca kao neiscrpnog izvora čiste energije.
No, vratimo li se mnogo dalje u povijest, zanimljivo je uočiti da je još Leonardo da Vinci planirao koristiti konkavna ogledala koja bi usmjeravala solarno zračenje i grijala vodu. Jer već je tada bio zabrinut zbog uništenja šuma koje su u tadašnje vrijeme bile glavno gorivo.
Impresivno je da Sunce daje Zemlji 80 tisuća milijardi kilovata u sekundi, što je nekoliko puta više od svih elektrana na svijetu. Jedan kvadratni metar sunca emitira 62.900 kilovata energije što je otprilike jednako snazi milijarde žarulja. Zahvaljujući razvoju tehnologije i znanosti o obnovljivim izvorima energije, proteklih nekoliko desetljeća napravili smo ogroman napredak. Solarni paneli postali su gotovo sveprisutna pojava u razvijenom svijetu, iako razvoj ovog energetskog sektora ne teče uvijek glatko, ističu u udruženju Obnovljivi izvori energije Hrvatske (OIEH).
Solari u Hrvatskoj
Solarna energija svugdje je dostupna, ali ne i svugdje iskorištena. Potencijal solarne energije kod nas je znatno veći nego u susjednoj Sloveniji pa ipak Slovenija proizvodi više energije iz solarnih elektrana nego Hrvatska, koja je na žalost na europskom začelju. Kako potaknuti promjene u ovom sektoru bila je tema konferencije Dani sunca, (30.9-1.10.2021.) u gradu Hvaru, gradu koji u prosjeku ima više od 2700 sunčanih sati godišnje. Organizatori Obnovljivi izvori energije Hrvatske (OIEH) i Pokret otoka okupili su oko 200 sudionika iz ministarstava, akademske zajednice, proizvođača opreme, bankarskog sektora, investitora, županija i lokalnih zajednica.
„Trenutačno Hrvatska nije među top zemljama proizvođačima solarne energije iako bi mogla biti jer vidimo veliki rast. Očekuje se rast tržišta solara od 226 % a do 2025. bi se instalirana snaga trebala povećati za 871 MW, što je rast od 850 % ukupnih kapaciteta. Solarna energija nije samo troškovno najprihvatljivija, ona je i najbrži kreator novih radnih mjesta. Više od pola milijuna direktnih i indirektnih poslova očekuje se do 2024. u EU-u.“ istaknula je Walburga Hemetsberger, direktorica SolarPower Europe, krovnog europskog udruženja za solarnu energiju.
Kako bismo došli do tih željenih ciljeva trebamo još poraditi na uklanjanju birokratskih prepreka. Imamo Strategiju energetskog razvoja Republike Hrvatske do 2030. s pogledom na 2050. godinu, zakonske okvire ZoTEE i ZOIEiVUK koji su važni za sigurnost i stabilnost razvoja projekata OIE. Oni otvaraju mogućnosti za inovativne poslovne modele kroz uspostavu agregatora, skladištenja energije, operatora distribucijskog sustava kao i aktivnog kupca i energetskih zajednica građana. A upravo su i građani ključ razvoja, ističu u OIEH-u.
Prof. dr. sc. Neven Duić s Fakulteta strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu na konferenciji je tijekom svoje prezentacije poručio da je potrebno poraditi na edukaciji građana te dodao: „Da bismo ubrzali solarizaciju Hrvatske, potrebno je raditi solare na krovovima, ali i velike solarne elektrane, ubrzati premijske aukcije za velike solarne projekte, omogućiti razvoj plutajućih solarnih elektrana, simbiozu solarne energije i poljoprivrede.“
Potražnja za solarima kontinuirano raste
Istraživanja pokazuju da većina Hrvata želi tranziciju na OIE. Zakon o tržištu električne energije omogućuje postavljanje solarnih elektrana i na krovovima višestambenih zgrada čime se stanarima omogućava proizvodnja električne energije za vlastitu potrošnju, kao i za isporuku u mrežu. Ohrabruje i podatak da je interes za postavljanje solarnih panela porastao u zadnjih godinu dana za 300 %.
„Hrvatska može izvoziti i znanje i stručnjake, to je i jedan od razloga zašto radimo ovakve konferencije. Želimo da sav potencijal o kojem govorimo dobije svoju snagu. Možemo i moramo učiniti više da Sunce svakome sja“, poručila je Maja Pokrovac, direktorica OIEH-a.
Zaista se izreka „Okreni lice prema suncu i nikad nećeš vidjeti sjenu“ može primijeniti na svakom području. Okrenimo se zato suncu, poručuju u udruženju Obnovljivi izvori energije Hrvatske.
Obnovljivi izvori energije Hrvatske / Ekovjesnik