U sklopu projekta „Razvoj okvira za upravljanje ekološkom mrežom Natura 2000” novinari posjetili JU Međimurska priroda

Povodom Dana zaštite prirode u Hrvatskoj i Međunarodnog dana bioraznolikosti novinari posjetili područja ekološke mreže Natura 2000 u Međimurskoj županiji

Tijekom organiziranog studijskog putovanja zaštićenim područjima i područjima ekološke mreže Međimurske županije, novinari su dodatno upoznali važnost zaštite prirode i očuvanja bioraznolikosti te stekli znanje o radu Javne ustanove Međimurska priroda

  • Studijsko putovanje počelo je posjetom zagrebačkoj Savici - važnom utočištu brojnim biljnim i životinjskim vrstama. Među njima su i zaštićene barske kornjače, a s obzirom da pri polaganju jaja prelaze cestu na prilazu Savici se odnedavno može vidjeti znak upozorenja za vozače. / Foto: Ekovjesnik

Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja (MINGOR) povodom Dana zaštite prirode u Republici Hrvatskoj (22. svibnja) i Međunarodnog dana bioraznolikosti (22. svibnja) organiziralo je studijsko putovanje za novinare koji se u svom radu bave temama vezanim uz zaštitu prirode. Putovanje je organizirano u sklopu projekta „Razvoj okvira za upravljanje ekološkom mrežom Natura 2000”, a novinari su posjetili „Međimursku prirodu“, Javnu ustanovu za zaštitu prirode Međimurske županije, upoznali vrijednosti područja kojima oni upravljaju te obišli Centar za posjetitelje „Med dvemi vodami“ u Križovcu, Svetomartinsku Muru te „Matulov grunt“ u Frkanovcu.

  • Centar za posjetitelje „Med dvemi vodami“ se nalazi u malom međimurskom naselju Križovec, i to na adresi Trg međimurske prirode 1 - prvom i zasad jedinom hrvatskom trgu posvećenom prirodi. Ovdje se ujedno nalazi i sjedište Međimurske prirode – Javne ustanove za zaštitu prirode. / Foto: Ekovjesnik

Uz posjet navedenim lokacijama, edukativne prezentacije i stručno vodstvo lokalnih djelatnika, predstavnici MINGOR-a, Uprave za zaštitu prirode te Zavoda za zaštitu okoliša i prirode pružili su sudionicima detaljne informacije o zaštiti prirode i očuvanju bioraznolikosti u Hrvatskoj, europskim smjernicama i primjerima dobre prakse te ekološkoj mreži Natura 2000, njenoj svrsi i doprinosu očuvanju prirode, kao i planiranim te provedenim projektnim aktivnostima vezanim uz upravljanje mrežom.

Pozdravne riječi na početku radnog dijela studijskog putovanja uputili su Aljoša Duplić, ravnatelj Zavoda za zaštitu okoliša i prirode, i Siniša Golub, ravnatelj Međimurske prirode – Javne ustanove za zaštitu prirode. O izazovima zaštite prirode, primjerima dobre prakse te ekološkoj mreži Natura 2000 govorile su Irina Zupan iz Zavoda za zaštitu okoliša i prirode te Mihaela Mesarić iz Javne ustanove Međimurska priroda, a program je nastavljen razgledom Centra za posjetitelje „Med dvemi vodami“ uz stručno vodstvo voditeljice Centra Ivane Rojko, kao i posjetom Svetomartinske Mure u Žabniku i „Matulova grunta“ u Frkanovcu.

  • Suvremeno opremljena suvenirnica Centra za posjetitelje „Med dvemi vodami“ / Foto: Ekovjesnik

Najveći projekt osnaživanja sustava zaštite prirode u Hrvatskoj

Projekt „Razvoj okvira za upravljanje ekološkom mrežom Natura 2000“ najambiciozniji je i najveći projekt osnaživanja sustava zaštite prirode koji se trenutno provodi u Hrvatskoj. Vrijednost ovog projekta iznosi 186.497.150 kuna, a Europska unija sufinancira ga s 85 % sredstava u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.

  • Na gmajnu koja pripada naseljima Žabnik i Vrhovljan u Općini Sveti Martin na Muri 2015. godine pušteni su međimurski konji. Riječ je o dosad najvećoj revitalizaciji prirodnog pašnjaka u Međimurju putem vraćanja autohtone ili zavičajne pasmine na područje ispaše veličine 8 hektara kojom se stvaraju uvjeti za dominaciju zavičajnih vrsta biljaka uz istovremeno uklanjanje invazivnih vrsta poput ambrozije ili zlatošipke. / Foto: Ekovjesnik

Osnovni cilj projekta je razvoj sveobuhvatnog okvira za upravljanje ekološkom mrežom Natura 2000 kroz izradu planova upravljanja područjima, praćenje učinkovitosti uspostavljenih mjera očuvanja u ekosustavima kopnenih voda, izradu plana financiranja te jačanje individualnih i organizacijskih kapaciteta za učinkovito upravljanje. Projekt se provodi od 2017. godine i završava sljedeće godine, kada se očekuje da će barem 40 % ekološke mreže biti pokriveno planskim dokumentima.

  • Jedna od zanimljivosti Matulovog grunta / Foto: Ekovjesnik

Navedene aktivnosti pratit će intenzivna komunikacija o važnosti zaštite prirode i ulozi ekološke mreže pa je jedan od ciljeva ovog studijskog putovanja bio osigurati što kvalitetniji dijalog medija i korisnika projekta kako bi se omogućilo bolje razumijevanje šire javnosti o materiji, kao i o aktivnostima koje se provode u cilju zaštite prirode.

  • Matulov grunt sadrži prostor za boravak i stvaralački rad, stalni likovni postav o livadama i leptirima gornjeg Međimurja, kao i prostor za predavanja i radionice. Stara „hiža‟ u Frkanovcu je mjesto rezidencije za prirodoslovce i istraživače, ali i umjetnike. / Foto: Ekovjesnik

Natura 2000 – provedba razvojnih aktivnosti uz očuvanje bioraznolikosti

Ekološka mreža Natura 2000 trenutačno je najveća mreža zaštićenih područja na svijetu i temelj sustava zaštite prirode u Europskoj uniji. Prostire se na približno 1.215.000 km2 svih 27 država članica, odnosno na 18,5 % kopna i gotovo 9 % mora EU.

  • Mihaela Mesarić iz Javne ustanove Međimurska priroda sudionicima studijskog putovanja prezentirala je Matulov grunt. / Foto: Ekovjesnik

Natura 2000 podržava načelo održivog razvoja i cilj joj nije zaustaviti sveukupne razvojne aktivnosti, nego postaviti mjerila prema kojima će se one moći odvijati, a da se pritom očuva bioraznolikost Hrvatske.

S raznolikim reljefom, klimom i geološkom podlogom, Hrvatska je bioraznolikošću jedna od najbogatijih europskih zemalja, stoga je i ekološka mreža Natura 2000 u Hrvatskoj, s obzirom na ukupni teritorij, među najvećima u EU. Ova mreža u Hrvatskoj obuhvaća 25.956 km2 i pokriva 36,8 % kopnenog teritorija te 9,3 % mora, a sastoji se od 745 područja očuvanja značajnih za vrste i stanišne tipove te 38 područja očuvanja značajnih za ptice.

  • Mlin na Muri i Svetomartinska Mura u Žabniku / Foto: Ekovjesnik

Organizirano studijsko putovanje za novinare ujedno je obilježilo početak održavanja tjedna zaštite prirode kada sve javne ustanove u RH i nadležno ministarstvo obilježavaju važne datume – Međunarodni dan pčela (20. svibanj), Europski Natura dan (21. svibanj), Međunarodni dan bioraznolikosti (22. svibanj), Dan zaštite prirode u Republici Hrvatskoj (22. svibanj) i Europski tjedan parkova (24. svibanj). 

  • Svetomartinska Mura u Žabniku / Foto: Ekovjesnik

MINGOR / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Uz brošuru „Vrtovi koji zuje“ krenite u sadnju biljaka za oprašivače!

U brošuri se predstavljaju biljke za oprašivače koje možete saditi u vašem vrtu, objašnjava se važnost dostupnosti cvijeća kroz čitavu sezonu i kako odabirom biljaka možete pomoći oprašivačima da se nose s klimatskim promjenama. Također, navodi se i kako već ove jeseni sami možete sakupiti sjemenke divljeg cvijeća.

Održana završna konferencija projekta „Razvoj okvira za upravljanje ekološkom mrežom Natura 2000“

Osnovna svrha projekta bila je uspostava okvira za učinkovito upravljanje ekološkom mrežom u Hrvatskoj, a time i ispunjavanje obveza RH kao države članice EU-a sukladno Direktivi o staništima i Direktivi o pticama. Uspješnom provedbom ispunjen je i značajno premašen indikator specifičnog cilja operativnog programa tako što su izrađeni planovi upravljanja za više od 65 % (indikator minimalno 40 %) ekološke mreže RH.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER