Danas se obilježava Europski dan parkova: „Mi smo priroda“

WWF najavljuje Međunarodnu konferenciju Parkova Dinarida i organizacija civilnog društva koja se idućeg tjedna održava u Sarajevu

Ovogodišnji Europski dan parkova obilježava se pod sloganom „Mi smo priroda“ uz poziv na razmišljanje, obnovu i ponovno povezivanje s prirodom.

U znak sjećanja na osnivanje prvih devet nacionalnih parkova utemeljenih u Švedskoj 1909. godine, dana 24. svibnja obilježava se Europski dan parkova. Ovaj dan za cilj ima približiti ljude prirodi i podići svijest javnosti o značaju prirodnih ljepota u zaštićenim područjima diljem Europe, ukazujući tako na važnost očuvanja i održivog razvoja tih mjesta. Zaštićena područja su idealna mjesta za obnovu prirode i našu povezanost s njom. U sve urbaniziranoj Europi, upravo na tim mjestima možemo se istinski prizemljiti i osjetiti da smo i mi dio prirode!

Europski dan parkova ove se godine održava pod sloganom „Mi smo priroda“ uz poziv na razmišljanje, obnovu i ponovno povezivanje s prirodom.

„Nalazimo se u godinama kada se moraju dogovoriti i preduzeti suštinske akcije za efikasno očuvanje bioraznolikosti, čiji je dramatični gubitak među najvećim izazovima naše globalne zajednice. Moramo osigurati da akcije postignute na nacionalnoj razini odgovaraju opsegu globalnih ciljeva i potreban je veći napor da se bioraznolikost stavi u središte donošenja odluka u svim aspektima života, političara (vlade) i gospodarstva. Moramo surađivati s prirodom kako bismo odgovorili na višestruke izazove s kojima se suočavamo – postizanje održivog razvoja, ublažavanje klimatskih promjena i smanjenje gubitka biološke raznolikosti. Očuvanje bioraznolikosti je ključ ka izgradnji održive budućnosti za sve“, ističe Kasandra-Zorica Dropuljić, voditeljica projekta Zaštićena područja za prirodu i ljude WWF Adrije.

Zaštićena područja su temelj zaštite prirodne raznolikosti i svaki dan nam osiguravaju prekrasna mjesta za ponovno povezivanje s prirodom. Ona su na dobrobit cijelom društvu.

„Bioraznolikost je pod velikim pritiskom i potrebno mu je efikasno očuvanje uz sudjelovanje svih relevantnih aktera. Strategija EU o bioraznolikosti za 2030. godinu, sa Zelenim dogovorom, i Globalna strategija za bioraznolikost postavljaju okvir za budućnost očuvanja prirode, na što su se zemlje Zapadnog Balkana obvezale kroz Sofijsku deklaraciju i Zelenu agendu za Zapadni Balkan. Da bi sve ove strategije i planovi funkcionirali potreban nam je kontinuiran dijalog i jačanje regionalne suradnje u cilju zaštite prirode te visok stupanj suradnje između svih aktera.“ – izjavio je Zoran Mrdak, predsjednik regionalne organizacije Parkovi Dinarida, koja povezuje gotovo sva naša zaštićena područja.

Upravo će na Zelenoj agendi za Zapadni Balkan biti naglasak na zajedničkoj šestoj Međunarodnoj konferenciji Parkova Dinarida i organizacija civilnog društva koju WWF i Parkovi Dinarida organiziraju od idućeg utorka, 31. svibnja, u Sarajevu. 

Trodnevna konferencija naziva „Regionalnom suradnjom do održivih zaštićenih područja“ će uz upravljače zaštićenih područja i predstavnike relevantnih institucija u našoj regiji, prvi put okupiti i predstavnike brojnih nevladinih organizacija koje se bave temama zaštite prirode. Glavni cilj zajedničke konferencije je istražiti kako ojačati regionalnu suradnju, poboljšati koordinaciju za očuvanje bioraznolikosti na Zapadnom Balkanu i održivost zaštićenih područja. Jedan će dio konferencije biti usmjeren i na temu žena u zaštiti prirode.

Na Europski dan parkova prigodno slavimo zaštićena područja diljem Europe, a obilježavanje ovog datuma pokrenula je 1999. godine mreža zaštićenih europskih područja pod nazivom EUROPARC Federacija. Dan 24. svibnja odabran je kao Europski dan parkova zbog toga što je na taj dan daleke 1909. godine Švedska kao prva europska zemlja, na prijedlog poznatog istraživača i konzervatora Adolfa Erika Nordenskiölda, proglasila čak devet nacionalnih parka - Hamra, Garphyttan, Ängsö, Gotska Sandon, Abisko, Pieljekaise, Sarek, Stora Sjöfallet i Sonfjället.

 

EUROPARC Federacija je nezavisna nevladina organizacija koja je osnovana 1973. godine sa zadaćom unapređenja upravljanja zaštićenim područjima u Europi kroz međunarodnu suradnju, razmjenu iskustava i ideja te utjecanja na politiku upravljanja okolišem europskih država. Organizacija je posvećena očuvanju europske prirodne i kulturne baštine, održivom razvoju te poticanju holističkog pristupa u upravljanju. Većina članova su zaštićena područja, poput nacionalnih i prirodnih parkova, ali i različite državne agencije, regionalne administracije i nevladine udruge koje sudjeluju u upravljanju zaštićenim područjima.

 

 

  • Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

U Genovi započela izgradnja prvog talijanskog podmorskog tunela

Radovi na prvom talijanskom podmorskom tunelu službeno su započeli u ponedjeljak 4. ožujka. Projekt izgradnje tunela od strateške je važnosti za Genovu i cijelu Italiju, a njime će se značajno poboljšati pristup jednoj od vodećih talijanskih luka za prijevoz robe i putnika.

Europski dan parkova 2021. - „Sljedeća generacija“

Ovogodišnji Europski dan parkova obilježava se pod sloganom „Parkovi - sljedeća generacija“. Nakon izazovne 2020. godine, europska zaštićena područja – nacionalni parkovi i parkovi prirode, trebaju osigurati svoj daljnji razvoj, prilagoditi se novom vremenu i krenuti prema sigurnijoj i održivijoj budućnosti.

Promocija kampanje „Poslušaj glas prirode“ u Lici

Tradicionalna manifestacija „Jesen u Lici“  koja se 24. put održava u Gospiću, ove godine ugostila je i kampanju „Poslušaj glas prirode“, koju s ciljem poticanja pozitivne promjene stavova i navika stanovništva, a u svrhu zaštite prirode i očuvanja bioraznolikosti, provodi Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER