Ovog četvrtka kreće Zagorkin sajam na Dolcu

Zagorkin sajam održava se na inicijativu i u suradnji s građanskom platformom 1POSTOZAGRAD

Dolac, glavna zagrebačka tržnica postaje bogatija za još jedno događanje - Zagorkin sajam. Riječ je o sajmu knjiga, stripova i nosača zvuka koji će se zasad na toj tržnici održavati jednom mjesečno u poslijepodnevnim i večernjim satima.

Prvi Zagorkin sajam održat će se u četvrtak 26. svibnja 2022. od 17 do 21 sati, a na njemu će izlagati prodavači koji inače knjige, stripove i nosače zvuka nude na tržnici na Britanskom trgu, navode u Zagrebačkom holdingu – podružnici Tržnice Zagreb. Riječ je o Zagrepčanima i Zagrepčankama već poznatim prodavačima koji već godinama nude vrijedne kolekcije raznih knjiga, teško dostupne ploče ili pak stripove za razbibrigu.

Iz Holdinga stoga pozivaju Zagrepčane i Zagrepčanke da se u četvrtak prošetaju do Dolca i razgledaju što se sve nudi na Zagorkinom sajmu jer su prodavači najavili mnoštvo zanimljivog sadržaja po vrlo povoljnim cijenama.

Zagorkin sajam održava se na inicijativu i u suradnji s građanskom platformom 1POSTOZAGRAD Saše Šimprage.

  • Plakat za Zagorkin sajam koji se koristio tijekom kampanje „Plac nakon placa“ – inicijative za sadržajnu nadogradnju zagrebačkih gradskih tržnica. / 1postozagrad

„Pokretanjem Zagorkina sajma na Dolcu, ne samo da će se Zagreb približiti standardima europskih gradova, već taj sajam ima potencijal postati i najveći sajam knjiga na otvorenom u našoj zemlji“, kazao je Saša Šimpraga.

Podsjetimo, građanska platforma 1postozagrad predložila je sadržajnu nadogradnju zagrebačkih tržnica i to uvođenjem novih gradskih sajmova u poslijepodnevnim i večernjim satima. Prema prijedlogu dostavljenom Gradu Zagrebu krajem ožujka ove godine, svaki sajam trebao bi dobiti svoje prepoznatljivo mjesto i tržnicu, kao i dan u tjednu u vremenu kada su prostori tržnica u pravilu prazni, čime ne bi ometali njihove postojeće i uobičajene aktivnosti u ranijem dijelu dana. Svaki sajam u sklopu inicijative Plac nakon placa imao bi svoju temu i održavao bi se određenog dana u tjednu i na drugoj tržnici.

Nova zagrebačka gradska uprava podržala je ovaj hvalevrijedni prijedlog kvalitetnijeg korištenja prostora gradskih tržnica te su ubrzo pokrenuti dogovori s Tržnicama Zagreb koje će operativno voditi Zagorkin, a nadamo se i ostale predložene sajmove.

Kako objašnjava Saša Šimpraga, prijedlogom se nedovoljno iskorištenim i nedovoljno održavanim zagrebačkim gradskim tržnicama želi dati novi, dodatni sadržaj što može potaknuti njihovu posjećenost, iskoristivost, oživljavanje pa i obnovu, istovremeno doprinoseći gospodarskoj i društvenoj aktivnosti te općenito podizanju razine urbaniteta Zagreba. Također, prijedlog nudi novi sadržaj prilagođeniji radnom vremenu i načinu života znatnog broja Zagrepčanki i Zagrepčana, a u skladu je i s mjerama koje su propisane Razvojnom strategijom Grada Zagreba. Održavanjem predloženih sajmova Zagreb bi mogao znatno obogatiti svoju ponudu po uzoru na primjere dobre prakse mnogih europskih i svjetskih gradova te tako poticati reuse politiku kao doprinos lokalnom odgovoru na klimatsku krizu.

Uostalom, istaknimo i to kako Zagorkin sajam može postati vrlo važan za promociju čitanja te preokrenuti poraznu statistiku prema kojoj građani Republike Hrvatske iz godine u godinu sve manje kupuju knjige, a čak 58 posto njih godišnje ne pročita nijednu knjigu. Postoji li stoga primjerenije mjesto za održavanje sajma knjiga i poticanje čitanja od Dolca na kojem se nalazi i Memorijalni stan Marije Jurić Zagorke?

Ekovjesnik

 

 

 

 

 

VEZANE VIJESTI

Zagreb gori, a „spalionica“ je i dalje tabu

Nakon današnjeg „performansa“ ispred zgrade zagrebačke gradske uprave, postalo je jasno da Zelena akcija ne nudi rješenja, već samo tužan refren. No dobro, jasno je to bilo još davno prije. Pod krinkom „beskompromisne“ borbe za „održivost“, aktivisti ponavljaju iste optužbe i izbjegavaju odgovoriti na ključno pitanje: što s tonama miješanog komunalnog otpada koji svakodnevno nastaje u Zagrebu, a koji se ne može ni reciklirati ni kompostirati?

PLAC NAKON PLACA - Inicijativa za sadržajnu nadogradnju gradskih tržnica

Građanska platforma 1postozagrad predlaže sadržajnu nadogradnju zagrebačkih tržnica i to uvođenjem novih gradskih sajmova u poslijepodnevnim i večernjim satima. Svaki sajam dobio bi svoje prepoznatljivo mjesto i tržnicu, kao i dan u tjednu te ne bi ometao postojeće i uobičajene aktivnosti tržnica u ranijem dijelu dana.

Ne znate kamo sa starim knjigama? Slijedite primjer ovog Napolitanca!

„Poklanjam knjige, ne želim da završe u kontejneru za stari papir“, napisao je jedan stanovnik napuljske četvrti Vomero i sugrađanima ponudio velik broj knjiga na zidu u Ulici Luigia Sanfelicea. Njegov velikodušni čin vjerojatno će potaknuti i druge ljubitelje čitanja na širenje polica za knjige u javnom prostoru, na kojima ih građani mogu poklanjati i slobodno razmjenjivati.

Predstavljen projekt „Žedni grad“

Projekt „Žedni grad“ („Die Stadt hat Durst“) Goethe-Institut Kroatien provodi u suradnji s autorom programa Sašom Šimpragom i platformom 1POSTOZAGRAD. Fokus projekta su urbane (mikro) teme koje čine dio šire priče okolišnih i održivih politika.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER