500 ideja za zaštitu klime
Bečani i Bečanke pozvani na aktivno sudjelovanje u oblikovanju bolje i održive budućnosti
Klimatska kriza pogađa sve nas, a u borbi protiv klimatskih promjena neophodan je doprinos svakog pojedinca ili grupe ljudi. Tako barem smatraju u Beču u kojem je ove godine pokrenut projekt Bečki klimatski tim, u sklopu kojeg se građani i građanke austrijskog glavnog grada pozivaju da predlože svoje ideje za zaštitu klime.
Nije važno koliko je ideja mala ili velika – traže se prijedlozi kojima se učinkovito mogu ublažiti posljedice klimatskih promjena, a u projektu mogu sudjelovati svi građani Beča koji imaju ideje i vizije za bolju i održiviju budućnost. Bečanke i Bečani od 20. travnja do 6. lipnja imaju mogućnost predložiti svoje ideje za zaštitu klime i predati ih Bečkom klimatskom timu (Wiener Klimateam), zasad za prva tri gradska okruga – Margareten, Simmering i Ottakring, dok će se sljedeće godine projekt proširiti i na preostale okruge. Prijedlozi se mogu podnijeti online, dopisnicom ili tijekom održavanja događanja u navedena tri gradska okruga.
Dosad podnesene ideje mogu se pregledavati i komentirati te odrediti prioritetnima putem internetske platforme, a svi projektni prijedlozi pregledat će se i provjeriti tijekom lipnja i srpnja. Ukoliko ideje zadovolje kriterije, dalje će se razvijati kao izvedivi projekti na zajedničkim radionicama od kolovoza do rujna, a odluku o tome koji će projekti biti realizirani donijet će reprezentativni žiri građana u studenom 2022.
Ideje se podnose za šest područja djelovanja: od održive mobilnosti i klimatski prihvatljivog prijevoza, primjene obnovljivih izvora energije, preko održive prehrane i kružnog gospodarstva do klimatski prihvatljivih gradskih četvrti i podizanja svijesti o važnosti zaštite klime. Svaka od njih mora imati pozitivan utjecaj na zaštitu klime, a Grad Beč mora ih realizirati u roku od dvije godine. Također, ideje moraju zadovoljiti kriterije koji se prvenstveno odnose na zaštitu klime i ublažavanje klimatskih promjena, no ne manje važni su ostvarenje socijalne pravde i izgradnja zajednice te usklađenost s klimatskim ciljevima Grada Beča.
- Projekt Wiener Klimateam pokrenut je 20. travnja 2022.: Jürgen Czernohorszky s predsjednicima kruga Simmering i Ottakring, Thomasom Steinhartom i Franzom Prokopom, te predsjednicom okruga Margareten Silvijom Janković © PID / VOTAVA
Prva privremena evaluacija pokazuje kako se velika većina ideja odnosi na područje urbanog planiranja i prilagodbe klimatskim promjenama, ali Bečani također vide potrebu za djelovanjem u područjima klimatski prihvatljivog prijevoza i održive mobilnosti, kao i podizanja svijesti i zajedničkog djelovanja u borbi protiv klimatske krize.
„Bečani i Bečanke najbolje znaju što im je potrebno u njihovim okruzima kako bi život u gradu bio još bolji i održiviji. Pozivamo ih da se pridruže Bečkom klimatskom timu i podijele s nama svoje ideje za provedbu u svojim okruzima“, kazao je član bečkog poglavarstva za klimu Jürgen Czernohorszky.
Predsjednica okruga Margareten Silvia Janković ideju o uključivanju građana u oblikovanje bolje i održive budućnosti smatra sjajnom, a s njom se slažu i predsjednici okruga Simmering i Ottakring, Thomas Steinhart i Franz Prokop.
U trenutku objave ovog članka u sklopu projekta Wiener Klimateam ukupno je prikupljeno 678 ideja 682 pojedinaca ili grupa građana i građanki. Za 5. bečki okrug Margareten prikupljeno je 190 ideja, za Simmering (11.) je predloženo njih 199, dok su stanovnici 16. okruga Ottakring bili najvrjedniji te su do sada za bolju i održiviju budućnost predložili čak 289 ideja.
S.F. / Ekovjesnik