Eurostat: Emisije CO2 iz potrošnje energije u 2021. porasle za više od šest posto

Porast emisija CO2 u 2021. godini najvećim je dijelom uzrokovan većom upotrebom krutih fosilnih goriva

Emisije ugljikovog dioksida nastale izgaranjem fosilnih goriva u EU-u – uglavnom nafte i naftnih proizvoda, prirodnog plina, ugljena i treseta – tijekom 2021. godine, u kojoj su države članice EU-a ukinule većinu mjera za suzbijanje širenje koronavirusa, porasle su za 6,3 % u usporedbi s prethodnom godinom.

Emisije CO2 povezane s energijom uvelike doprinose globalnom zatopljenju i čine oko 75 % svih emisija stakleničkih plinova kao posljedice ljudskog djelovanja u EU-u, navodi se u priopćenju Eurostata. Klimatski uvjeti, primjerice, hladna i duga zima ili vruće ljeto, te gospodarski rast, veličina stanovništva, promet i industrijske aktivnosti neki su od čimbenika koji utječu na porast emisija.

Emisije CO2 iz fosilnih goriva potječu iz zemalja u kojima se goriva sagorijevaju za proizvodnju električne energije, transport, proizvodnju čelika itd., što posljedično utječe na uvoz i izvoz energenata. Na primjer, uvoz ugljena za proizvodnju električne energije dovodi do povećanja emisija u zemlji uvoznici. Nasuprot tome, uvoz električne energije ne utječe na emisije zemlje uvoznice jer se one iskazuju u zemlji izvoznici u kojoj je električna energija proizvedena.

Prema procjenama Eurostata, emisije ugljikovog dioksida su 2021. godine porasle u gotovo svim državama članicama EU-a, no najveći porast zabilježen je u Bugarskoj (+18,0 %), zatim u Estoniji (+13,1 %), Slovačkoj (+11,4 %) i Italiji (+10,6 %) ). Smanjenje emisija ugljikovog dioksida zabilježeno je svega u dvije države članice EU-a: u Portugalu (-5,5 %) i Finskoj (-1,5 %).

Za Hrvatsku se u 2021. procjenjuje porast emisija CO2 od +4,9 % u odnosu na prethodnu godinu.

Kao glavni uzrok povećanja emisija CO2 u 2021. navodi se sve veća upotreba krutih fosilnih goriva, koja su pridonijela povećanju s više od 50 %. Tekuća fosilna goriva odgovorna su za preko 29 % povećanja, dok se 21 % može pripisati prirodnom plinu. Smanjena upotreba treseta donekle je ublažila povećanje emisije CO2, navodi Eurostat.

S.F. / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

SCF bi mogao grijati 20 milijuna energetski siromašnih kućanstava!

Nova studija Europskog ureda za okoliš (European Environmental Bureau – EEB), provedena u suradnji s konzultantskom kućom LCP Delta, pokazuje kako bi se korištenjem samo trećine sredstava iz Socijalnog klimatskog fonda (SCF) moglo subvencionirati više od 20 milijuna dizalica topline diljem Europske unije do 2032.

Europski znanstvenici o budućnosti plina: Hitno moramo zabraniti plinske bojlere!

Za ublažavanje klimatskih promjena ključno je prestati koristiti sva fosilna goriva, zabraniti nove bojlere na prirodni plin i masovno povećati proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora. Zaključak je to novog izvještaja „Budućnost plina“ Znanstvenog savjetodavnog vijeća europskih akademija znanosti i umjetnosti (ESAC).

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER