Evo kako se Ljubljana bori protiv invazivnih biljnih vrsta
U Ljubljani se provodi inovativni pilot projekt kojim se uklonjene invazivne biljke prerađuju u papir za razne potrebe
Prva ovogodišnja akcija uklanjanja invazivnih biljaka održala se prošle subote, a druga je najavljena za srijedu 13. srpnja na području rezervata prirode Mali Rožnik. Akcija se organizira s ciljem uklanjanja invazivne biljne vrste dronjava pupavica (Rudbeckia laciniata), podrijetlom iz Sjeverne Amerike, koja svojim gustim rastom može negativno utjecati na biološku raznolikost staništa.
Za sudjelovanje nije potrebno posebno predznanje jer će akciju koordinirati stručnjaci za alohtone biljne vrste, a zainteresiranim građanima preporučuje se prozračna odjeća, posebice tanke duge hlače, te da sa sobom ponesu vrtlarske rukavice i bocu vode.
Cilj akcije je uklanjanje i ograničavanje širenja odabranih invazivnih biljnih vrsta na nekim od najvažnijih zaštićenih područja prirode, među kojima je i rezervat Mali Rožnik koji se nalazi na području Rakovniškog barja.
Rukavice gore! i Pljesak u borbi protiv invazivnih vrsta
Podsjetimo, Grad Ljubljana je još 2015. godine počeo s provedbom društveno odgovorne kampanje „Rukavice gore!“ („Rokavice gor!“) kojom se željela skrenuti pozornost na važnost pravovremenog uklanjanja invazivnih biljnih i životinjskih vrsta. Naravno, prevencija je najbolji način za ograničavanje širenja invazivnih vrsta.
Projekt Applause provodi se s ciljem uklanjanja invazivnih alohtonih biljaka uz primjenu načela kružnog gospodarstva. Naime, uklonjene invazivne biljke se kompostiraju ili spaljuju, no u Ljubljani se već provodi i inovativni pilot projekt njihove prerade u papir za razne potrebe, čime je dokazano kako i invazivne biljke mogu biti korisne.
S.F. / Ekovjesnik