Europska građanska inicijativa: 9 milijuna građana sudjelovalo u donošenju zakonodavstva EU

Europska komisija donijela je svoje drugo izvješće o primjeni Uredbe o građanskoj inicijativi

Procjenjuje se da je od stupanja na snagu tog novog instrumenta 2012. do danas 9 milijuna građana EU-a iz svih 28 država članica dalo svoju potporu nekoj europskoj građanskoj inicijativi. Dosad su četiri uspješne inicijative prikupile po milijun potpisa i Komisija se obvezala da će poduzeti daljnje mjere u pogledu njih triju.

„Činjenica da je u proteklih šest godina devet milijuna građana dalo svoju potporu nekoj europskoj građanskoj inicijativi pokazuje da je taj instrument poticaj sudjelovanju i raspravi na razini EU-a i ima konkretan utjecaj na oblikovanje politika EU-a. No ne smijemo stati na tome: cilj je našeg nedavnog prijedloga reforme olakšati građanima pokretanje i podupiranje novih inicijativa te omogućiti mladima da već u dobi od 16 godina imaju priliku izraziti svoje mišljenje”, izjavio je potpredsjednik Europske komisije Frans Timmermans.

Tijekom protekle tri godine instrument je poboljšan nezakonodavnim mjerama. Osim toga, pristup koji je odabrala Junckerova komisija više je politički i sada sve zahtjeve za registraciju (prije početka prikupljanja potpisa) ispituje Kolegij povjerenika, a u nekim slučajevima odobravaju se djelomične registracije. Zahvaljujući tim promjenama znatno se povećao broj prihvaćenih zahtjeva za registraciju inicijativa: od travnja 2015. prihvaćena je registracija 90 % predloženih inicijativa, u usporedbi s 60 % predloženih inicijativa u prethodnom trogodišnjem razdoblju.

Od četiri građanske inicijative koje je poduprlo po više od milijun građana Komisija se odazvala na inicijativu „Stop vivisection” (Ne vivisekciji) donošenjem nezakonodavnih mjera. Kao odgovor na inicijativu „Right2Water” Komisija je u veljači predložila reviziju Direktive o vodi za piće, a kao odgovor na inicijativu „Ban glyphosate and toxic pesticides” (Zabrana glifosata i zaštita ljudi i okoliša od toksičnih pesticida) Komisija je najavila zakonodavni prijedlog za poboljšanje transparentnosti u znanstvenim procjenama i donošenju odluka.

Nakon Komisijina prvog izvješća o primjeni Uredbe o građanskoj inicijativi iz ožujka 2015. pokrenuto je preispitivanje radi poboljšanja djelotvornosti instrumenta, koje je uključivalo otvoreno javno savjetovanje. Komisija je 13. rujna 2017. predložila novu uredbu, koju trebaju donijeti Europski parlament i Vijeće. Nova će uredba europsku građansku inicijativu učiniti dostupnijom i manje složenom te će je organizatori inicijativa i oni koji ih podupiru lakše primjenjivati. Komisija poziva da se ona donese do kraja 2018. kako bi mogla stupiti na snagu u siječnju 2020.

O prijedlozima će se raspravljati s dionicima tijekom Dana europske građanske inicijative, koji će se održati 10. travnja u organizaciji Europskog gospodarskog i socijalnog odbora.

 

Europske građanske inicijative uvedene su Ugovorom iz Lisabona te su u travnju 2012., nakon stupanja na snagu Uredbe o građanskoj inicijativi, kojom se provode odredbe iz Ugovora, pokrenute kao instrument s pomoću kojega građani mogu utjecati na politički program. Ako europsku građansku inicijativu, nakon njezine službene registracije, podrži najmanje milijun građana iz barem četvrtine država članica EU-a, oni tada mogu pozvati Europsku komisiju da predloži pravni akt u područjima u kojima za to ima ovlasti. Uredbom o građanskoj inicijativi predviđeni su sljedeći uvjeti prihvatljivosti: da predložene mjere očito ne izlaze iz okvira ovlasti Komisije za podnošenje prijedloga pravnog akta, da nisu očito uvredljive, isprazne i uznemirujuće te da nisu u očitoj suprotnosti s vrijednostima Unije.

 

VEZANE VIJESTI

Više od milijun potpisnika peticije za spas pčela i očuvanje bioraznolikosti

Prikupljeno je više od milijun potpisa potrebnih za pokretanje mjera za zaštitu pčela i postupno ukidanje štetnih sintetskih pesticida diljem Europe. Europska građanska inicijativa „Spasimo pčele i poljoprivrednike“, pokrenuta 2019. godine uz potporu devet nevladinih udruga, uspješno je mobilizirala 1.161.257 građana i građanki 27 zemalja članica EU-a i Ujedinjenog Kraljevstva.

Sigurnija voda za piće za sve Europljane

Revidiranim europskim zakonodavstvom koje je EK predložila 1. veljače poboljšat će se kvaliteta vode za piće i pristup vodi te će se bolje informirati građane. Europljanima na taj način treba osigurati da vodu iz slavine, sigurnu za konzumaciju, mogu piti i na gradskim ulicama i u javnim zgradama, a u svim ugostiteljskim objektima potrebno je poticati konzumaciju vode iz slavine.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER