Voda u Slavonskom Brodu i okolici nije zdravstveno ispravna
U blizini zapadnog ulaza u Slavonski Brod u tlo je iscurila veća količina nafte
Gradonačelnik Slavonskog Broda Mirko Duspara sinoć je sazvao hitnu sjednicu Stožera civilne zaštite Grada Slavonskog Broda nakon što je zaprimio službenu informaciju Zavoda za javno zdravstvo u Slavonskom Brodu da je drastično povećana koncentracija ugljikovodika u vodi te da voda nije zdravstveno ispravna.
Građani Slavonskog Broda upozoreni su da ne koriste vodu za piće, ni na koji način, što znači da voda iz vodovodnih cijevi nije zdravstveno ispravna niti nakon termičke obrade. Za sada nije poznato do kada će trajati nastale okolnosti.
Građanima će se potrebna pitka voda osigurati iz državnih zaliha, a sve detaljne informacije biti će pravovremeno objavljene na službenim stranicama Grada Slavonskog Broda i putem medija.
Prvi uzorci vode odneseni su na analizu i testiranje jučer poslijepodne, nakon što je gradonačelnik javno upozorio kako nadležne institucije umanjuju razmjere ekološkog incidenta koji je doveo ove alarmantne situacije. Rezultati analize vode su pokazali i deseterostruko veće količine u uzorcima od dopuštene granične vrijednosti.
Do ekološkog incidenta koji je doveo do zagađenja vode, došlo je 28. ožujka 2018. tijekom ispitivanja stanja produktovoda Slobodnica – Brod (BiH) kada je u blizini zapadnog ulaza u Slavonski Brod u tlo iscurila veća količina nafte. Navedeni produktovod ispituje se od strane tvrtke Crodux plin, koja je nedavno dobila ugovor za dostavljanje plina na ovoj trasi s ciljem njegove prenamijene u izravni plinovod kojim bi se Rafinerija nafte Brod povezala s plinskim transportnim sustavom Hrvatske.
Produktovod prolazi vodozaštitnim područjem Slavonski Brod II i to u duljini od oko 5 kilometara. Upravo zbog zaštite zdravlja i sigurnosti 160.000 građana koji koriste vodu s ovog vodozaštitnog područja gradonačelnik Duspara jučer je od predsjednika Vlade Republike Hrvatske, ministara zaštite okoliša, zdravstva i gospodarstva te svih nadležnih inspekcija zatražio hitno uključivanje u rješavanje ovog problem te nužno angažiranje neovisnih stručnjaka koji trebaju utvrditi okolnosti zbog kojih je došlo do ovog ekološkog incidenta, razmjere nastale štete i naložiti potrebne mjere sanacije.
Građani Slavonskog Broda jutros su obaviješteni kako im je osigurana potrebna voda potrebna iz državnih zaliha, a cisterne s vodom danas će se nalaziti na sljedećim lokacijama:
1. Budanika - igralište (za područje MO Budainka i Kolonija)
2. Mjesni dom Brodsko Vingorje - za područje Vinogorja i Podvinja
3. Jelas i Rimas - parkiralište preko puta crkve kod Aero kluba
4. Bolnica i Dom umirovljenika (cisterna trenutno razvozi vodu na ovim lokacijama, a nakon toga ide prema Radničkom trgu)
5. Livada – novi mjesni dom
6. Mikrorajon – između samoposluge i dječjeg vrtića Radost
7. Naselje Slavonija I i II i Plavo polje- cisterna će stajati ispred Gimnazije Matija Mesić
Dodatne lokacije na kojima se građanina također dijeliti pitka voda građanima su:
1. Nogometno igralište Budainka
2. Mjesni dom Podvinje
3. Mjesni dom Josip Rimac – kod crkve
4. Mjesni dom Zrinski - Frankopan
5. Mjesni dom Mjesni Hebrang
Voda u općinama Donji Andrijevci, Garčin, Gundinci, Oprisavci, Velika Kopanica, Sikirevci i Slavonski Šamac zdravstveno je ispravna i takva će ostati.
Gradonačelnik Mirko Duspara od jutros je na terenu gdje su već stigle cisterne s vodom potrebnom za građane, a tijekom dana u Slavonski Brod stiže još 200.000 litara pakirane vode. Uz to, gradonačelnik je zatražio od generalnog direktora Hrvatskih voda Zorana Đurokovića spajanje Slavonskog Broda na vodocrpilište u Sikirevcima. Na taj način bi se u relativno kratkom roku te uz minimalne potrebne radove na prespajanju, riješilo pitanje opskrbe građana Slavonskog Broda i okolice potrebnom pitkom vodom.
Sve dodatne informacije mogu se dobiti na službenim stranicama Grada Slavonskog Broda i na dežurnim telefonima: 035 217 088, 217 013, 217 008, 217 010, 217 027
- Grad Slavonski Brod / Ekovjesnik