Biopark u Rimu dobio novi znanstveni odbor
Glavni ciljevi ove suvremene ustanove su očuvanje ugroženih vrsta, edukacija o zaštiti biološke raznolikosti i znanstveno istraživanje
Rimska gradska uprava imenovala je nove članove znanstvenog odbora zaklade Fondazione Bioparco di Roma. Njime predsjeda etolog Enrico Alleva, koji je već dugo uključen u transformaciju starog zoološkog vrta i upravljanje današnjim Bioparkom.
Ostatak odbora čine cijenjeni članovi talijanske akademske i istraživačke zajednice: Elsa Addessi, biologinja i primatologinja te voditeljica istraživanja na talijanskom institutu Consiglio Nazionale delle Ricerche (CNR), Elisabetta Palagi, poznata etologinja i izvanredna profesorica na Sveučilištu u Pisi, Federica Pirrone, veterinarka, etologinja i izvanredna profesorica na Sveučilištu u Milanu te Carlo Rondinini, biolog i poznati stručnjak za zaštitu prirode, redoviti profesor zoologije na Odsjeku za biologiju i biotehnologiju „Charles Darwin“ Sveučilišta Sapienza u Rimu.
„Znanstveni odbor ima za cilj osnažiti zoološku i bioantropološku istraživačku misiju Bioparka, s ciljem senzibiliziranja javnosti o važnosti očuvanja ugroženih vrsta kroz poznavanje njihove biologije i evolucijskog puta, kako talijanskih, tako i stranih posjetitelja”, objašnjava Enrico Alleva. „Kako je često isticao austrijski nobelovac Konrad Lorenz, zajedno s boljim poznavanjem navika životinja, prema njima se javlja i razvija ljubav, koju je potrebno poticati i usmjeravati još od najranije dječje dobi.“
Dobrodošlicu svim novim članovima znanstvenog odbora poželjela je Sabrina Alfonsi, savjetnica za poljoprivredu, okoliš i gospodarenje otpadom u Gradu Rimu. „Riječ je o vrhunskim stručnjacima koji će zasigurno podići atraktivnost Bioparka, privući brojne građane, studente i turiste te aktivirati suradnju s domaćim i međunarodnim znanstvenim ustanovama, kao i ojačati suradnju s obližnjim Muzejom zoologije, s ciljem stvaranja jedinstvenog istraživačkog centra“, kazala je Alfonsi.
- Slijeva nadesno: Federica Pirrone, Carlo Rondinini, Enrico Alleva, Paola Palanza, Sabrina Alfonsi i Elsa Addessi / Bioparco di Roma
Zoološki vrt u Rimu, smješten u središtu grada u blizini Ville Borghese, otvoren je prije više od stotinu godina, 5. siječnja 1911., u vrijeme kada je glavna namjena zooloških vrtova bilo izlaganje rijetkih i egzotičnih životinja. Dizajnirao ga je Carl Hagenbeck koji je revolucionirao koncept zooloških vrtova zamijenivši kaveze jarcima, a vrt je izgrađen po uzoru na četiri godine ranije otvoreni zoološki vrt u Hamburgu. Umjesto u tijesnim i neodgovarajućim kavezima, životinje su smještene u prostoru osiguranom jarcima i ogradama te okruženom zelenim površinama. Arhitekt Raffaele De Vico značajno je proširio rimski zoološki vrt 1935. godine kada je dosegao današnju površinu od 17 hektara i dobio novi paviljon za gmazove te veliku volijeru, jedinstvenu u Europi.
Sredinom 1990-ih rodila se ideja o transformaciji zoološkog vrta u biopark koja je u potpunosti dovršena 2004. godine. Glavni ciljevi ove suvremene ustanove su očuvanje ugroženih vrsta, edukacija o zaštiti biološke raznolikosti i znanstveno istraživanje, i to u skladu sa Svjetskom strategijom očuvanja zooloških vrtova i akvarija koju je zajedno s Međunarodnim savezom za očuvanje prirode i prirodnih bogatstava (IUCN) izradilo Svjetsko udruženje zooloških vrtova i akvarija (WAZA), a usvojila Svjetska organizacija za zaštitu prirode (WWF), koja definira smjernice za uređivanje suvremenih zooloških vrtova.
S.F. / Ekovjesnik