Na Svjetski dan divljih vrsta, zamislite kako bi izgledao svijet bez prirode

#SvijetBezPrirode #WorldWithoutNature

Na ovogodišnji Svjetski dan divljih vrsta, WWF-ova digitalna kampanja #WorldWithoutNature (Svijet bez prirode) ujedinjuje neke od najpopularnijih svjetskih brendova u prosvjedu protiv devastacije prirode.

Svjetski dan divljih vrsta obilježava se dana 3. ožujka kako bi se proslavila ljepota i važnost, ali u isto vrijeme i podigla svijest o svjetskim divljim životinjama i biljkama. Ovogodišnja tema Svjetskog dana divljih vrsta je Partnerstvo za očuvanje divljeg svijeta koja nam omogućuje da slavimo sve napore za očuvanje divljih vrsta od međudržavne do lokalne i osobne razine.

 

Kao dio kampanje #WorldWithoutNature, brendovi, sportske i organizacije civilnog društva širom svijeta uklonit će slike prirode iz svojih zaštitnih znakova na web stranicama i digitalnim platformama. Tako će i sami širiti svijest o gubitku prirode i bioraznolikosti, upozoravajući javnost da dobro pogleda dobro poznati logo koji će na samo jedan dan biti bez prepoznatljivih slika divljih životinja i prirode.

Ove godine u kampanji sudjeluju neki od najpopularnijih svjetskih brendova, kako globalno, tako i u našoj regiji, među kojima je i poznata aplikacija za učenje jezika Duolingo. Budući da je i glas sportskih organizacija diljem svijeta protiv klimatskih promjena i gubitka prirode sve jači, mnogi sportski timovi, poput nogometnog kluba Aston Villa, nastavljaju podržavati ovu kampanju.

U listopadu 2022. WWF je objavio svoj najnoviji Izvještaj o stanju planeta koji je otkrio zapanjujuće podatke o padu populacija divljih vrsta za 69 % u manje od pedeset godina. WWF upozorava da kontinuirano prekomjerno iskorištavanje i uništavanje njihovih staništa dovodi do gubitka divljih vrsta, što, kako vidimo, uvelike utječe na društvene i ekonomske rizike, odnosno na katastrofalne posljedice za naš planet. Nakon toga, svijet se obvezao do 2030. zaustaviti i preokrenuti gubitak prirode, kroz sporazum usvojen u okviru Globalne konvencije o biološkoj raznolikosti, koju je u prosincu 2022. na COP15 summitu usvojilo 196 zemalja. WWF sada potiče vlade, tvrtke i financijske institucije na provođenje tog sporazuma koji je usredotočen na rješenja koja se bave osnovnim uzrocima ekoloških problema.

„Želimo da ovogodišnji #WorldWithoutNature potakne građane naše zemlje da dobro promisle o ljepoti prirode koju predugo uzimamo zdravo za gotovo, a koja prebrzo nestaje pred našim očima. Trebamo što više ljudi koji će podržati naše napore da zaustavimo i preokrenemo gubitak prirode do 2030. Iz tog razloga smo i brojne lokalne i regionalne tvrtke pozvali na sudjelovanje, da zajedno pokažemo kako bi izgledao svijet bez prirode. Jako smo sretni da su se našem pozivu odazvali bojni poznati brendovi“, ističe Uroš Delić, menadžer za odnose s tvrtkama u WWF Adriji.

WWF-ova digitalna kampanja #WorldWithoutNature izvorno dolazi od „One minute Briefs”, internetske zajednice kreativaca i dizajnera pod okriljem Banke kreativnosti. Za više informacija posjetite One Minute Briefs’ Twitter.

WWF Adria / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Lisica Fox Trot je nova maskota pariške zračne luke Orly

Proteklih dana jedna je francuska lisica postala prava zvijezda društvenih mreža. Vijest o lisici Fox Trot, nastanjenoj u pariškoj zračnoj luci Orly, ubrzo se proširila i medijima zahvaljujući fotografijama koje je krajem prošlog tjedna snimio Airbusov mehaničar Guillaume Isselin.

Svjetski dan divljih vrsta: Nestanak samo jedne vrste narušava cijeli prirodni sustav

Svjetska organizacija za zaštitu prirode WWF koristi ovogodišnji Svjetski dan divljih vrsta kako bi naglasila važnost svih divljih vrsta na planetu - od biljaka, preko gljiva, riba, vodozemaca, gmazova pa sve do sisavaca. Svi oni su jedna karika u lancu prirodne ravnoteže, a nestankom samo jedne karike narušavamo cijeli ekosustav na planetu.

Populacije divljih vrsta od 1970. u prosjeku smanjene za dvije trećine

Uzroci uključuju uništavanje okoliša poput krčenja šuma, neodržive poljoprivrede i ilegalne trgovine divljim vrstama, što doprinosi izbijanju virusa poput COVIDa-19. Posebno zabrinjava visoka stopa smanjenja broja populacija slatkovodnih vrsta koje nestaju puno brže od onih u oceanima ili šumama. WWF stoga poziva na hitne mjere kako bi se trend preokrenuo do 2030. zaustavljanjem uništavanja prirodnih staništa i reformom našeg prehrambenog sustava.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER