Tržnica Zadar gradi solarnu elektranu vrijednu 26.544 eura
Solarna elektrana snage 28 kilovata postavlja se na krovu zadarske Veletržnice
Tržnica Zadar započela je s postavljanjem solarne elektrane na Veletržnici za koju su dobili bespovratna sredstva, javlja Zadarski list.
Projekt se realizira putem natječaja Fonda za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti, odnosno Javnog poziva za poticanje obnovljivih izvora energije za koji je Tržnica Zadar dobila maksimalnih 40 posto sredstava, odnosno nešto više od 80.000 kuna, a investicija je vrijedna oko 26.544 eura ili 200.000 kuna.
Riječ je o solarnoj elektrani snage 28 kilovata koja će proizvoditi 37.000 kilovati sati godišnje i zadovoljiti čak 80 posto potreba Veletržnice.
„Na natječaj Fonda za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti javili smo se u ožujku prošle godine prijavljujući projekt izgradnje sunčane elektrane na zgradi Veletržnice. Maksimalno smo iskoristili površinu krova i uspjeli projektirati solarnu elektranu odgovarajuće snage za ovaj objekt. Rezultati natječaja objavljeni su početkom godine kada smo i dobili obavijest da smo prošli na natječaju, a uz sredstva Fonda od 10.617 eura, Tržnica će za elektranu osigurati oko 15.926 eura.“ – kazao je za Zadarski list Tomislav Letinić, direktor Tržnice Zadar.
Letinić ističe kako će solarna elektrana omogućiti veliku uštedu i smanjiti račune za električnu energiju. Time će se osigurati još bolji prihodi Tržnice Zadar koja je prošle godine ostvarila dobit od 19.908 eura. Zahvaljujući tome, Tržnica Zadar osigurala je sredstva za još dva projekta koja će pridonijeti kvalitetnijem radu njihovih tržnica.
Ulaganja u ribarnice
Riječ je o nabavci dvaju kioska u kojima će u dva gradska kvarta, Bilom brigu i Maslini, biti otvorene ribarnice koje će građanima omogućiti kupnju svježe i smrznute ribe i morskih plodova kako ne bi morali dolaziti u središte grada. Sredstva su osigurana u suradnji s Upravnim odjelom za EU fondove Grada Zadra, nakon što su aplicirali na natječaj Lokalna akcijska grupa u ribarstvu »Plodovi mora«. Riječ je o mjeri »Skraćivanje lanca opskrbe, plasman ribe i proizvoda ribarstva i akvakulture te jačanje pozicije ribarskog sektora« kojoj je cilj svježu ribu što prije dopremiti do kupaca.
„Ovi kiosci-ribarnice opremljeni su sa svim potrebnim aparatima i namještajem jer nastojimo poboljšati ponudu na ove dvije male tržnice izvan Poluotoka. Svaki kiosk vrijedi 200.000 kuna, od čega smo dali 100.000 kuna za kiosk, a ostalo za opremu. Na početku ove godine stoga zaista mogu reći da smo zadovoljni ovim projektima u rezultatima poslovanja u prošloj godini s obzirom na sva poskupljenja koja su krenula na proljeće i trajala do listopada“, zaključuje Letinić.
Marina Vlakić / Zadarski list / Ekovjesnik