Italija će vandalske klimatske aktiviste natjerati da plate obnovu oštećenih spomenika
Talijanski ministar kulture Gennaro Sangiuliano oštro poručio: „Tko ošteti spomenike, platit će njihovu obnovu!”
Talijanska vlada razmatra mogućnost donošenja zakona prema kojem bi se počinitelji vandalskih oštećenja kulturnih spomenika i umjetničkih djela natjerali na podmirenje troškova njihove obnove.
„Svatko tko ošteti našu kulturnu baštinu mora biti najstrože kažnjen. Zbog toga razmatramo mogućnost donošenja zakona prema kojem bi odgovorni za štetu morali platiti potrebne zahvate obnove“, izjavio je u ponedjeljak talijanski ministar kulture Gennaro Sangiuliano nakon što su u subotu 1. travnja „klimatski aktivisti“ iz grupe „Posljednja generacija“ u poznatu rimsku fontanu Barcaccia na trgu Piazza di Spagna ulili crnu tekućinu, najvjerojatnije napravljenu od biljnog ugljena. Ministar Sangiuliano kazao je kako je najnoviji incident „klimatskih aktivista“ u Italiji „kap koja je prelila čašu“, istaknuvši da su radovi obnove oštećenih spomenika „najčešće vrlo skupi jer zahtijevaju stručnjake i odgovarajuću opremu“.
„Grad Rim zalaže se za borbu protiv klimatskih promjena, kao i za zaštitu kulturne baštine. Bacanje crne tekućine u fontanu Barcaccia nema nikakve veze s borbom protiv klimatskih promjena ili zaštitom okoliša, a ovaj čin kojim se riskiralo njezino uništenje je nepromišljena gesta koja nimalo ne pomaže okolišu. Rimska kulturna baština je krhka i dragocjena i moramo je štititi i voljeti. Ona pripada cijelom svijetu pa čak i onima koji su je danas pokušali oštetiti“, kazao je gradonačelnik Rima Roberto Gualtieri.
- Pravovremenim djelovanjem lokalne policije izlijevanje tekućine je zaustavljeno, a zahvaljujući stalnom nadzoru šteta je ograničena. / Fotografije: Roberto Gualtieri / Facebook
Gualtieri je potvrdio da su „pravovremenim djelovanjem lokalne policije izbjegnuta trajna oštećenja“ ovog Berninijevog remek-djela i to zahvaljujući brzom zaustavljanju izlijevanja tekućine i pražnjenju fontane. „Današnji čin nije način na koji se borimo za naš planet. Rimski spomenici su svjetska baština, ne dirajte ih!“ – poručio je gradonačelnik Gualtieri.
U priopćenju grupe „Posljednja generacija“ navodi se kako je akcijom dvojice muškaraca i jedne žene „nagovješten scenarij 'kraja svijeta' prema kojem idemo“, s kombinacijom suša, poplava i toplinskih valova koji će „uništiti život na Zemlji“.
Fontana della Barcaccia Pietra Berninija, oca poznatijeg Gian Lorenza Berninija, već je nekoliko puta bila meta vandala. Oštećena je odvijačem u svibnju 2007. godine, a u veljači 2015. ponovno su je oštetili nizozemski nogometni huligani. Tijekom povijesti na fontani smještenoj na jednom od najposjećenijih rimskih trgova izvršeno je više konzervatorsko-restauratorskih zahvata. Najnoviji datiraju iz 1980-ih i 1990-ih godina, kao i 2013. i 2014. godine koji su realizirani zahvaljujući privatnoj donaciji u visini od 209.960 eura.
Vandalizam, a ne klimatski aktivizam
Podsjetimo, dvojica „klimatskih aktivista“ iz grupe „Posljednja generacija“ su 17. ožujka bojom zalili i zid gradske vijećnice Palazzo Vecchio u Firenci, a jednog od njih je u tom vandalskom činu zaustavio sam gradonačelnik Firence Dario Nardella.
Nazivajući aktiviste „barbarima“, gradonačelnik Nardella je izjavio da se „napad na umjetnost, kulturu i ljepotu nikad ne može opravdati borbom protiv klimatskih promjena“. Gradonačelnik Firence kasnije je i sam sudjelovao u uklanjanju boje sa zida gradske vijećnice, a na Twitteru je napisao: „Što se tiče zaštite okoliša i suše, potrošili smo više od 5000 litara vode kako bismo Palazzo Vecchio očistili od ovog 'ekološkog čina'. Pet tisuća litara!“.
Proteklih mjeseci „klimatski aktivisti“ su u Italiji izveli niz akcija u nekoliko talijanskih gradova – od lijepljenja ruku na umjetnička djela do blokiranja prometnica. Dospjeli su na naslovnice zbog prskanja bojom po talijanskom Senatu, kao i bacanja brašna na sportski automobil koji je obojio američki umjetnik Andy Warhol, a koji je u studenom 2022. bio izložen u milanskom kulturnom centru Fabbrica del Vapore. Također, u srpnju prošle godine članovi „Posljednje generacije“ zalijepili su se na zaštitno staklo na Botticellijevoj slici „Primavera“ u Galeriji Uffizi u Firenci, dok su u Rimu u studenom poznatu sliku Vincenta Van Gogha „Sijač“ zalili juhom od graška.
S.F. / Ekovjesnik