Međimurska priroda upozorava: Ne pali tršćake! Tršćaci su nečiji dom!

Spaljeni tršćaci sporo se ekološki obnavljaju, a iako relativno brzo narastu, potrebno je puno više vremena za obnovu izgubljene bioraznolikosti.

Međimurska priroda – Javna ustanova za zaštitu prirode početkom ove godine pokrenula je medijsku kampanju u tiskanim i elektroničkim platformama s ciljem senzibiliziranja javnosti o potrebi očuvanja tršćaka.

Na You Tube kanalu Međimurske prirode objavljen je prvi video „Ne pali tršćake“ u kojem o važnosti njihovog očuvanja govori Ivan-Goran Herman, novinar, profesor hrvatskog jezika i književnosti i profesor filozofije, mnogima poznat i po glumačkim rolama u predstavama Kazališne družine Štolcer te kao glazbenik u bendu Captain's Daughter & The Sailors.

U Hrvatskoj velike površine tršćaka nestaju u većinom namjerno izazvanim požarima i to kontinuirano, iz godine u godinu. Iznimka  nije ni Međimurje. Oduvijek se tršćake smatralo bezvrijednim staništima, praksa paljenja radi tzv. „uljepšavanja i uređenja krajolika“ bila je vrlo česta.

Spaljeni tršćaci sporo se ekološki obnavljaju, a iako relativno brzo narastu, potrebno je puno više vremena za obnovu izgubljene bioraznolikosti.

U Međimurskoj županiji nalazi se 13 vrijednih kompleksa tršćaka, a najveća su tršćak kod Otoka pored Podturna, Varaždinsko jezero te najznačajniji i ujedno najveći tršćak Akumulacija Dubrava. Tršćaci su između ostalog nezamjenjivo stanište i gnjezdilište nekim vrstama ptica.

Kampanjom se stoga upućuje apel javnosti: Ne pali tršćake! Tršćaci su nečiji dom!

  • Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Uz brošuru „Vrtovi koji zuje“ krenite u sadnju biljaka za oprašivače!

U brošuri se predstavljaju biljke za oprašivače koje možete saditi u vašem vrtu, objašnjava se važnost dostupnosti cvijeća kroz čitavu sezonu i kako odabirom biljaka možete pomoći oprašivačima da se nose s klimatskim promjenama. Također, navodi se i kako već ove jeseni sami možete sakupiti sjemenke divljeg cvijeća.

Međimurska priroda obilježila Svjetski dan rendžera

Povodom Svjetskog dana rendžera (31. srpnja), Međimurska priroda - Javna ustanova za zaštitu prirode organizirala je 3. Kamp za mlade čuvare prirode. Održan je u Frkanovcu na Matulovu gruntu u subotu 29. srpnja i okupio dvadeset i jednog sudionika, uzrasta od tri do četrnaest godina.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER