„Klimatski rječnik“ nevladine udruge Terra Hub dobio vizualna rješenja
Plakate na temu vizualizacije pojmova prvog hrvatskog „Klimatskog rječnika“ izradili su studenti Odsjeka medijskog dizajna Sveučilišta Sjever u sklopu projekta Terrapija
Na Festivalu znanosti u Koprivnici otvorena je izložba studentskih radova kojima je prvi hrvatski „Klimatski rječnik“ dobio i svoja vizualna rješenja. Izložba se u Galeriji Koprivnica može pogledati do petka 5. svibnja 2023.
U Galeriji Koprivnica u srijedu je otvorena izložba najboljih radova studenata Odsjeka medijskog dizajna Sveučilišta Sjever, na temu vizualizacije pojmova prvog hrvatskog „Klimatskog rječnika“. Izložba je rezultat natječaja u sklopu kojeg su studenti dizajnirali plakate kojima je cilj približiti javnosti pojmove poput neto-nule, točke preokreta, adaptacije, ponora ugljika i dr.
Izloženo je ukupno 27 plakata, među kojima je rad na temu Građanska energija, studentice Klare Heberling prema odluci žirija osvojio prvo mjesto. Tri počasna priznanja dodijeljena su Raffaelli Dagostin za pojam adaptacija, za pojam emisije stakleničkih plinova priznanje je osvojila Mia Magaš, dok je Nadja Orkić nagrađena za dizajn pojma građanska energija.
Izložba je dio projekta Terrapija, koji je pokrenula udruga Terra Hub u suradnji sa Sveučilištem Sjever, agencijom 404 te Muzejom grada Koprivnice, a prva inicijativa je izrada digitalnog „Klimatskog rječnika“, za koji su studenti i radili dizajn pojmova.
„Kad su 2003. Damir Bralić i Aleksandar Kovač napravili samoinicirani plakat na kojem jednostavno stoji 'Mir neće donijeti plakati', moglo se to iščitati kao kritika čitavog žanra humanitarnih i awareness kampanja koje tematiziraju društvene probleme, a u suštini za cilj često imaju samopromociju autora. Dvadeset godina kasnije, svijet se raspada, a klimatske su promjene na vrhu popisa globalnih problema. Ti će problemi najviše pogoditi mladež pa mladež reagira prosvjedima, zauzimanjem mjesta u diskursu, te glasnim i konkretnim izražavanjem stavova. Čuti mladu osobu kako tematizira probleme koji ju se tiču, sasvim je drugačiji modus komunikacije od obične awareness kampanje, i tako smo i htjeli u suradnji sa Sveučilištem Sjever i Terra Hubom oblikovati projekt Terrapija — ne kao obraćanje nevladine udruge i marketinške agencije široj publici, već kao postavljanje okvira unutar kojeg će se mladi moći izraziti i struku za koju se školuju iskoristiti da pričaju o nečem bitnom. Studenti tu nisu nimalo iznevjerili niti kvalitetom radova, niti raznovrsnošću vizualnih pristupa. Mnogi od njih su sljedeća generacija kvalitetnih dizajnera koja tek dolazi, a svi su mladi ljudi koji imaju svijest o svijetu i znaju se vizualno izraziti o tome što ih muči.“ - poručio je u ime žirija Dario Dević, Lead Designer u agenciji 404.
- Nagrađene autorice vizualnih rješenja plakata
„Ponosan sam na naše studente, ne samo na njihov rad već prvenstveno na veliki interes koji su pokazali svojim odazivom. Čak 45 prijavljenih radova potvrđuje da smo očito 'pogodili' s temom, ali i načinom na koji je projekt prezentiran studentima. Tu je naravno i stimulativna nagrada za najbolji rad, staž i plaćeno radno iskustvo u jednoj od vodećih kreativnih agencija u regiji. Našim studentima treba više takvih prilika tijekom studiranja i na tome zahvaljujemo agenciji 404. Ovakvih suradnji kao što smo imali s udrugom Terra Hub, agencijom 404 i Muzejom grada Koprivnice će sigurno biti još puno u budućnosti. Studenti na to sigurno mogu računati'.“ - izjavio je pročelnik Odjela za medijski dizajn Sveučilišta Sjever Luka Borčić.
Prvi hrvatski digitalni „Klimatski rječnik“ sadrži 30 pojmova za koje su dizajn radili studenti, a prema potrebi i komentarima publike u Rječnik će se dodavati novi pojmovi.
„Jako sam sretna s time kako se ova priča razvija i da su pojmovi Klimatskog rječnika dobili svoje lice, odnosno vizualna rješenja. Radovi studenata su izvrsni, i baš kako kaže Dario, odraz su njihove percepcije stvarnosti i budućnosti. Taj odraz je kod jednih šokantan, kod drugih romantičan, ali kod svih je prije svega kreativan i zrači energijom, izaziva neku emociju, a to je ono što nas pokreće. Definiciju točke preokreta ili neto-nule ćemo možda teže zapamtiti, ali slika će nam se urezati u svijest i često se vraćati. Želim zahvaliti svim partnerima na odličnoj suradnji i nadam se da će ovako prikazan Klimatski rječnik biti doista u svakodnevnoj upotrebi. Veselimo se povratnim dojmovima, prijedlozima za proširenje novim pojmovima, a još više konkretnim akcijama i novim suradnjama koje će potaknuti - jer jednom kada znaš, moraš nešto učiniti, zar ne? '', izjavila je Sandra Vlašić, izvršna direktorica nevladine udruge Terra Hub.
Svi radovi uskoro će biti prikazani i na mrežnoj stranici www.terrahub.eu putem koje građani mogu pristupiti „Klimatskom rječniku“.
Ekovjesnik