EU uvodi obveznu europsku oznaku trajnosti uređaja
Biljana Borzan: „Zabranom ugrađenih kvarova ispunjavam obećanje dano biračima“
Hrvatska europarlamentarka Biljana Borzan predstavila je u Zagrebu novi EU zakon kojim će se zabraniti prodaja uređaja koji imaju ugrađene kvarove te uvesti jedinstvena oznaka trajnosti proizvoda u Europi. Riječ je o dijelu nove EU Direktive o osnaženju položaja potrošača u zelenoj tranziciji, za koju je Borzan glavna autorica i pregovaračica.
„Obećano, ispunjeno! Ovim zakonom ispunjavam obećanje biračima da će se zabraniti ugrađeni kvarovi radi kojih im skupi uređaji 'krepaju' nakon par godina, sve radi nezajažljivosti industrije i bjesomučne utrke za profitom. Nadalje, potrošači će biti bolje zaštićeni od lažnog reklamiranja i bolje informirani o tome koji proizvođači proizvode dugotrajnije i kvalitetnije uređaje. Zakonom ćemo osigurati dulje trajanje uređaja, veću mogućnost popravaka te jeftinije i dostupnije rezervne dijelove.“ – izjavila je Biljana Borzan.
Podsjećamo, Borzan je provela istraživanje koje je pokazalo kako čak 94 posto građana Hrvatske smatra da su uređaji proizvedeni prije 20 godina trajali dulje nego uređaji proizvedeni danas. Isto tako, istraživanja su pokazala kako se najviše uređaja pokvari između druge i treće godine upotrebe, odmah nakon isteka obaveznog jamstva.
Jedna od novina koje će uvesti novi EU zakon je oznaka garantirane trajnosti uređaja, koja će biti obvezna i ista u cijeloj Europi. Preko 70 posto potrošača ne zna da su propisima EU proizvodi poput električnih uređaja pokriveni obveznom dvogodišnjom garancijom. Osim zakonski propisane garancije, proizvođači/trgovci mogu ponuditi i dobrovoljnu komercijalnu garanciju trajnosti uređaja, jednakovrijednu zakonskoj garanciji.
„Kako bismo osnažili položaj potrošača, odnosno potaknuli proizvođače da se natječu kvalitetom uređaja i duljinom garancije, uvodimo obveznu oznaku zajamčene trajnosti uređaja. Na primjer, proizvođač televizora, uz obveznu dvogodišnju zakonsku garanciju, daje dodatne dvije godine komercijalne garancije trajnosti. Na pakiranju njegovog proizvoda će stajati oznaka „ 2 + 2”. Kupac će tako u trgovini moći lako i brzo usporediti koji proizvodi imaju povoljniju oznaku, odnosno koji proizvođač dulje jamči za svoje uređaje.“ – najavila je Borzan.
Istraživanje pokazuje kako 90 posto građana smatra kako su rezervni dijelovi preskupi, a 78 posto kako na uređajima treba biti oznaka mogu li se lako i povoljno popraviti u slučaju kvara. Nadalje, velika većina želi imati opširne informacije o proizvodima koji ih zanimaju.
„Građani traže informacije, žele biti sigurni da ne kupuju 'mačka u vreći'. Stoga je važan dio novih propisa posvećen točnom, odnosno lažnom informiranju. Bit će protuzakonito reklamirati da uređaj, npr. perilica za rublje, ima garantiran broj radnih sati ukoliko to nije tako. Nadalje, kupcima će se morati reći ako se uređaj iz bilo kojeg razloga neće moći popravljati. Printeri se neće praviti da odbijaju poslušnost dok toner stvarno nije prazan.“ – zaključila je hrvatska europarlamentarka.
- Hrvatska europarlamentarka Biljana Borzan
Predloženi tekst zakona podržavaju gotovo sve političke grupe Europskog parlamenta
Zastupnici u Europskom parlamentu će sljedećeg tjedna usvojiti pregovaračko stajalište o direktivi za poboljšanje označivanja proizvoda, produljenje njihova vijeka trajanja i okončanje obmanjujućih tvrdnji. Nacrtom teksta Odbora za unutarnje tržište zabranila bi se uporaba općih tvrdnji o proizvodima kao što su „ekološki prihvatljivi”, „prirodni”, „biorazgradivi”, „klimatski neutralni” ili „ekološki neutralni” ako o tome ne postoje detaljni dokazi. Kako bi se pojednostavile informacije o proizvodima, dopuštene bi bile samo oznake održivosti koje se temelje na službenim programima certificiranja ili su ih potvrdila javna tijela. Zastupnici također žele da se svako dodatno dobrovoljno produljenje jamstva koje nude proizvođači na usklađen način navede na proizvodu.
Kako bi proizvodi trajali dulje, zastupnici traže zabranu uvođenja dizajnerskih značajki koje ograničavaju trajnost proizvoda te dovode do prijevremenih kvarova. Sva bi roba trebala bi biti napravljena tako da se potrošni materijal, rezervni dijelovi ili dodatni pribor (na primjer punjači ili spremnici s tintom) mogu proizvesti u različitim kompanijama, ističu zastupnici. Ako se proizvod ne može popraviti, potrošači bi trebali biti obaviješteni o tome, kao i o drugim ograničenjima servisiranja, prije same kupnje.
- Ekovjesnik