Leš medvjeda u središtu Zagreba za spas prirode
KRIK ZA PRIRODU - Svjetska organizacija za zaštitu prirode WWF kroz tri audio monodrame upozorava na stravične zločine protiv prirode
Performansom u središtu Zagreba predstavnici WWF-a, svjetske organizacije za zaštitu prirode, upozorili su na velik problem zločina protiv prirode. Krivolov, trovanje, krijumčarenje i nezakonita trgovina divljim vrstama zločini su koji se često povezuju samo s dalekim zemljama. To se, međutim, događa i kod nas, uglavnom nezapaženo i nekažnjeno.
„Neobična scena iscrtanog trupla medvjeda okruženog trakama za upozorenje s natpisom ‘Zaustavimo zločine protiv prirode!’ u središtu Cvjetnog trga u Zagrebu zainteresirala je brojne građane koji nisu navikli na takve prizore. Medvjeda smo iskoristili kao simbol svih divljih vrsta koje su žrtve zločina protiv prirode. Uz medvjeda tu su, primjerice, i suri orao koji u Hrvatskoj često stradava zbog trovanja, kao i bjeloglavi sup”, istaknula je Ivona Stanić iz WWF Adrije. „Problem je i nezakonita trgovina koja najčešće pogađa ptice pjevice poput češljugara ili morske vrste poput trpova i prstaca”.
Ovaj performans je početak kampanje kojom WWF želi ukazati na važnost zaustavljanja takvih zločina. U suradnji s poznatim hrvatskim glumcima i glazbenicima snimili su tri monodrame koje na emotivan način pokazuju kakve posljedice krivolov, trovanje, krijumčarenje i nezakonita trgovina imaju za pojedinu životinju.
„Neobične priče o malom medvjedu, surom orlu i trpu, u interpretaciji Darka Rundeka, Jelene Miholjević i Baby Dooksa, slušateljima će približiti katastrofalan učinak koji čovjek može imati na prirodni svijet. Na našoj mrežnoj stranici poslušajte drame i pomozite nam pri širenju svijesti o ovom velikom problemu.”, poziva Stanić.
Smeđi medvjed u Hrvatskoj česta je žrtva krivolova zbog sukoba s lokalnim stanovništvom i trofejnog lova. Nezakonitim i nekontroliranim ubijanjem medvjeda ne radimo štetu samo jednom medvjedu, već i cijelom šumskom ekosustavu, jer na taj način uništavamo ravnoteža brojnih drugih biljnih i životinjskih vrsta.
WWF Adria ovu kampanju provodi kroz projekt LIFE SWiPE („Uspješan progon zločina protiv prirode u Europi”) kojemu je glavni cilj obeshrabriti i u konačnici smanjiti broj kažnjivih djela protiv divljih vrsta. Projekt se provodi tri godine i okuplja brojne stručnjake koji se bave suzbijanjem zločina protiv prirode: od policije, čuvara prirode i inspektora zaštite prirode do tužitelja i sudaca. Kroz razne aktivnosti, edukacije stručnjaka, poboljšavanje suradnje između relevantnih institucija i stvaranje nacionalnih izvještaja, nastoji se povećati broj otkrivenih i osuđenih zločina protiv prirode, a samim time i smanjiti broj tih zločina.
Sve audio monodrame možete poslušati putem sljedeće poveznice.
Prema izvještaju UNEP-a i INTERPOL-a, kažnjiva djela protiv okoliša i prirode nas globalno koštaju oko 258 milijardi dolara godišnje i često se povezuju s ostalim ozbiljnim zločinima, poput prijevare, utaje poreza i korupcije. Stvaran utjecaj i učestalost tih djela se podcjenjuju, a zločini tog tipa se najčešće ne shvaćaju dovoljno ozbiljno.
Druga najveća izravna prijetnja divljim vrstama, nakon gubitka prirodnih staništa, je njihova neodrživa i nezakonita trgovina. Nezakonita trgovina u Hrvatskoj pogađa u velikoj mjeri ptice pjevice poput češljugara, kopnene kornjače ili čančare i morske vrste, od kojih je najčešće zabilježeno krijumčarenje trpova, koji se smatraju delicijom na azijskom tržištu, prstaca koji se mogu pronaći u našim restoranima, te gotovo izumrlih periski ili puža bačvaša.
Izvještaj Birdlife Internationala pokazuje da na globalnoj razini 25 milijuna ptica godišnje strada tijekom migracije prema Europi. Na Mediteranu u velikom broju stradavaju ptice zbog lovnog turizma i trgovine, trofejnog lova, držanja u zatočeništvu ili lova radi sporta i rekreacije.
WWF je objavio nacionalni izvještaj koji pokazuje kako su u Hrvatskoj najzastupljeniji krivolov i ubijanje zaštićenih vrsta, nezakonita trgovina i krijumčarenje te sakupljanje i posjedovanje divljih vrsta. Krivolov često pogađa velike zvijeri - vuka, medvjeda i risa, koji se često love kao trofeji ili stradaju zbog sukoba s ljudima, kao i ptice. Velik broj zločina protiv ptica odnosi se i na trovanje, koje u velikoj mjeri pogađa ptice grabljivice poput surog orla i bjeloglavog supa.
- WWF Adria / Ekovjesnik