Europski parlament u utorak raspravlja, a u srijedu odlučuje o Zakonu o obnovi prirode
Organizacije civilnog društva poručuju hrvatskim europarlamentarcima: budite glas razuma i podržite donošenje Uredbe za obnovu prirode!
Uoči plenarne sjednice Europskog parlamenta 12. srpnja, koja će odlučiti o sudbini Uredbe za obnovu prirode, hrvatske udruge posvećene zaštiti prirode i okoliša pozivaju sve hrvatske europarlamentarce da podrže usvajanje ovog europskog propisa koji je od iznimne važnosti i za budućnost Hrvatske.
Iako se dičimo ljepotama Hrvatske, današnja realnost je da ova prirodna bogatstva ne koristimo na način koji će u budućnosti omogućiti opstanak lokalnih zajednica, posebice u ruralnim područjima. Naši pašnjaci su zapušteni, ribolovni resursi na rubu prelovljenosti, a turizam prevladava kao monokultura sa sve većim negativnim utjecajem na prirodu i sociološku strukturu Hrvatske, ističe se u priopćenju udruga Biom i Sunce te Zelene akcije.
Uredbu o obnovi prirode proziva se u dijelu medija kao propis koji će ugroziti hrvatske ribare, no moramo prihvatiti činjenicu da smo već sada u situaciji gdje su i jadranska riba - pa tako i hrvatski ribari, ugroženi. Priroda je trenutačno u stanju u kojem ne može više podržati neracionalni način korištenja. Mjere za obnovu prirode imaju za cilj bolju regulaciju krupnog industrijskog ribolova koji ima značajan negativan utjecaj na okoliš. Uredbu je podržalo i Europsko udruženje malih ribara LIFE Platforma. Zaštita Jabučke kotline primjer je na koji način mjere obnove prirode donose dobrobit i ribarima i prirodi, ističu udruge.
- © Zrinka Jakl / Udruga Sunce
Kao i ribari, hrvatski poljoprivrednici i OPG-ovi naš su veliki ponos i temeljni stup zdravlja i opstanka Hrvatske. Nažalost, i oni se suočavaju s izrazito teškim i neadekvatnim uvjetima ruralnih područja gdje ne samo da proizvode našu hranu, već žive i podižu obitelji - nove, mlade generacije kojima smo dužni osigurati opstanak i priliku za dostojanstven život i zdrav okoliš.
No, baš kao i kod ribara čiji opstanak prvenstveno ovisi o količini ribe u Jadranu, ruralna područja Hrvatske ovise o prirodi kao resursu iz kojeg raste plod njihovog rada, ali i o prirodnom krajobrazu kao temelju hrvatskog turizma, pa tako i samog gospodarstva.
Primjer kako obnova prirode može pomoći u oživljavanju i građenju hrvatskog sela pruža nam obnova travnjaka na Dinari u sklopu Dinara back to LIFE projekta gdje je upravo obnova bioraznolikosti travnjaka, lokvi i bunara na području potaknula lokalnu zajednicu, donijela joj nove prilike, ujedinila ih u inicijativi oživljavanja te ukazala žiteljima dinarskih visoravni koliko su vrijedni i bitni te dostojni pažnje i truda.
- © Udruga Biom
S obzirom na uvjete koji se oko nas mijenjaju velikom brzinom, moramo nalaziti način da se i mi mijenjamo, prilagođavamo i bivamo pametniji. Kao što danas gradimo kuće i stanove s boljom izolacijom, stvaramo mrežu obnovljivih izvora energije, potičemo korištenje električnih vozila, tako i ostali sektori, uključujući i ribare i poljoprivrednike, moraju napustiti štetne i neodržive metode rada te zajedno sa stručnjacima raditi na novim pristupima.
Svi zajedno trebamo dati svoj osobni i profesionalni doprinos za postizanje bolje i održive budućnosti. Čitav svijet, pa tako i Hrvatska, suočen je s ekološkom krizom za čije rješavanje više nemamo vremena donositi blage deklaracije i izraze zabrinutosti već snažne propise koji će provesti riječi u djelo i omogućiti opstanak i prirode i ljudi na ovom planetu. Organizacije civilnog društva s područja zaštite prirode – Udruga Biom, Udruga Sunce i Zelena akcija - poručuju stoga hrvatskim predstavnicima u Europskom parlamentu: budite glas razuma i podržite donošenje Uredbe za obnovu prirode!
- Greens/EFA
Ekovjesnik