Recikliranje i cirkularnost u gospodarenju plastičnim otpadom nastavit će rasti

Nova studija organizacije Plastics Recyclers Europe (PRE) ukazuje na snažan potencijal rasta recikliranja i cirkularnosti fleksibilne plastike

Od 2018. do 2020. godine recikliranje fleksibilnih poliolefina, jednog od najpoznatijih polimera sa širokim spektrom primjene u pakiranju hrane, zabilježilo je rast od osam posto te dosegnulo ukupnu količinu od 2,7 milijuna tona u procijenjenih 200 postrojenja za recikliranje. Čini ih velik broj postrojenja malog do srednjeg kapaciteta s prosječnih 10 000 tona do onih najvećih koji godišnje recikliraju 40 000 tona.

Prema najnovijem istraživanju organizacije Plastics Recyclers Europe (PRE) „Flexible Films Market in Europe: State of Play“, kapaciteti postrojenja za recikliranje fleksibilnih poliolefina između 2018. i 2020. godine ostvarili su značajan rast od osam posto dosegnuvši ukupno 2,7 milijuna tona u procijenjenih 200 postrojenja za recikliranje. Njihov kapacitet sastoji se od velikog broja malih do srednjih postrojenja s oko 10 000 tona reciklirane plastike, pri čemu najveća postrojenja godišnje recikliraju preko 40 000 tona.

Rast je potaknut istodobnim poboljšanjima u prikupljanju, razvrstavanju i recikliranju fleksibilne plastike, što je dovelo do sve veće upotrebe recikliranih materijala u širem rasponu primjena za krajnju upotrebu.

Njemačka, Španjolska, Italija, Poljska i zemlje Beneluxa čine dvije trećine ukupnog instaliranog kapaciteta, uz snažan rast u zemljama s najvećim brojem stanovnika. Osim toga, količina recikliranih materijala u 2020. procjenjuje se na 1,9 milijuna tona, što predstavlja 17 % ukupne tržišne potražnje za fleksibilnim folijama. Reciklirani materijali se pritom najviše primjenjuju u proizvodnji vreća visoke nosivosti i čvrstoće te vreća s udjelom od 38 %.

„Zakonodavstvo će i dalje biti jedan od ključnih čimbenika glatke tranzicije prema potpuno kružnom gospodarstvu za fleksibilne plastične folije“, kazao je Ton Emans, predsjednik PRE-a.

Buduća kretanja na tržištu stoga će biti pod snažnim utjecajem prijedloga Uredbe o ambalaži i ambalažnom otpadu čiji su ciljevi sprečavanje nastanka ambalažnog otpada, ograničenje nepotrebne ambalaže, poticanje ponovno upotrebljive i punjive ambalaže te mogućnost recikliranja cjelokupne ambalaže do 2030. Kako bi industrija recikliranja ispunila svoje ciljeve, bit će potrebno dodatnih sedam milijuna tona instaliranog kapaciteta za recikliranje fleksibilne plastike do 2030. što će zahtijevati stalna poboljšanja u svim fazama lanca vrijednosti, s poboljšanim dizajnom za recikliranje i većom učinkovitosti prikupljanja i razvrstavanja ključnima za povećanje ponude visokokvalitetnih recikliranih materijala, ističu u organizaciji Plastics Recyclers Europe (PRE).

S.F. / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

U Europi stala reciklaža plastičnog otpada

Prema podacima organizacije Plastics Recyclers Europe (PRE), europska industrija recikliranja plastike zaustavila je svoju proizvodnju zbog trenutnih kretanja na tržištu uzrokovanih pandemijom CoViD-19.

„Reciklabilni“ proizvodi najčešće se ne recikliraju!

Većina plastične ambalaže danas se ne reciklira niti se može reciklirati, a kemijska reciklaža ugrožava stvarnu mogućnost recikliranja plastike i sprječava napore za postupno ukidanje teško reciklabilne plastike, ističe Zero Waste Europe.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER