Ovaj londonski hotel na svom krovu ima gotovo milijun medonosnih pčela

Paket Royal Lancaster's Bee Our Guest uključuje donaciju od 10 funti za potporu projekta organizacije Bees Abroad

Kultni hotel u središtu Londona na svom je krovu ugostio gotovo milijun medonosnih pčela kako bi „pomogao u očuvanju okoliša i proizvodio med za svoje potrebe.“

Luksuzni hotel Royal Lancaster London bio je domaćin zabave povodom početka prikazivanja filma „Yellow Submarine“ (1968.), inspiriranog istoimenom pjesmom grupe Beatles, a u hotelu su snimane i scene iz filma „The Italian Job“ (1969.) s glumcem Michaelom Caineom. Sada pak svoju reputaciju gradi na održivosti, kako s vlastitim pčelinjakom na krovu, tako i restoranom Nipa Thai u kojem su zaposlene isključivo žene.

Pčele hranu pronalaze u neposrednoj blizini, odnosno u Hyde Parku pored kojeg se hotel nalazi, i svake godine proizvode oko 140 kg meda koji se koristi u hotelskim kuhinjama i barovima. Hotel trenutačno raspolaže s 10 košnica, a u svakoj od njih je oko 60 000 do 80 000 pčela.

Hotel Royal Lancaster London odnedavno surađuje s organizacijom Bees Abroad, povezujući svoj pčelinjak s košnicama u Tanzaniji, a gostima nudi i poseban paket kojim se prikupljaju sredstva za dobrotvorne svrhe. Time se podržava projekt u sklopu kojeg se žene na otoku Kome podučavaju o uzgoju pčela te potiču na bavljenje pčelarstvom i očuvanje okoliša.

 

Royal Lancaster London bio je prvi londonski hotel koji je na svom krovu postavio košnice i to još 2009. godine, što je gradske institucije dodatno potaknulo na povećanje populacije pčela u Londonu. Manje pčelinje zajednice sada se također mogu pronaći na krovovima hotela Ritz, Londonske škola ekonomije  (London School of Economics – LSE), luksuzne robne kuće Fortnum & Mason i džamije u istočnom Londonu.

Generalna direktorica hotela Royal Lancaster London Sally Beck rekla je kako njezin tim vjeruje da je „važno zaštititi oprašivače koji igraju ključnu ulogu u održavanju ravnoteže ekosustava“.

Visoki luksuzni hotel s 18 katova, smješten pored postaje podzemne željeznice Lancaster Gate, čak koristi dizajn pčelinjeg saća u cijeloj zgradi i svojih 411 soba i apartmana, a gosti iz svojih soba mogu promatrati pčele kako prikupljaju nektar iz Hyde Parka i njegovih stabala lipe.

Paket Royal Lancaster's Bee Our Guest uključuje donaciju od 10 funti za potporu projekta organizacije Bees Abroad, kao i noćenje u sobi ili apartmanu s pogledom na Hyde Park i košnice, koktel od meda u čaši od pčelinjeg voska i doručak koji uključuje svježe saće.

S.F. / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Zagreb od hrvatskog Malog Beča može puno naučiti o poticanju bioraznolikosti i očuvanju pčela

Nakon što smo o pčelarstvu i pčelama u glavnom gradu Austrije razgovarali sa stručnjacima za bioraznolikost iz Grada Beča i pčelarima iz Zemaljskog pčelarskog saveza, nastavljamo s temom poticanja uzgoja medonosnih i zaštite solitarnih pčela te donosimo razgovor sa Sašom Zavrtnikom, dr. med. vet., M.Th., doktorandom na poslijediplomskom sveučilišnom doktorskom studiju Inženjerstvo okoliša na Geotehničkom fakultetu u Varaždinu.

Platforma za „upoznavanje“ pčela i medonosnog bilja odsad i u Beču

Ideja projekta je jednostavna: bečki poljoprivrednici svoje površine s poljoprivrednim kulturama nude na raspolaganje bečkim pčelarima. Oni svoje pčelinje zajednice sele na ponuđene površine, a koristi od toga imaju svi.

Urbano pčelarstvo je svjetski trend, a Zagreb ga ne želi slijediti

„Može li vlast zabraniti pčelama da borave u Gradu Zagrebu ili nekoj drugoj urbanoj sredini? Naravno da ne, ali legalizacijom se stvar može staviti pod kontrolu i to daleko lakše nego recimo kad su u pitanju ptice u gradskoj sredini. Ljudi u skupštini Grada Zagreba to ili ne razumiju ili im se ne obrazlaže dovoljno argumentirano“, ističe se u priopćenju najbrojnije udruge pčelara u Republici Hrvatskoj.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER