Akcija noćnog ronjenja u svrhu očuvanja plemenite periske u Ninskom zaljevu

U subotu 16. rujna s početkom u 17 sati, održat će se akcija noćnog ronjenja u svrhu očuvanja plemenite periske u Ninskom zaljevu

Noćno pretraživanje u sklopu provedbe projekta „Očuvanje plemenite periske (Pinna nobilis) u Jadranskom moru“ organiziraju partneri srednjeg Jadrana JU Park prirode Telašćica i JU Natura-Jadera u suradnji s Hrvatskim veterinarskim institutom i TZG Nina.

Plemenita periska (Pinna nobilis) najveći je mediteranski školjkaš i endem Sredozemnog mora. Rasprostranjena je u cijelom Jadranu i ima važnu ulogu u ekosustavu kao filtrator mora. Na njenim ljušturama obitavaju brojne vrste. Tijekom jeseni 2016. godine na obali Španjolske zabilježene su pojave masovnog pomora plemenitih periski. Prva potvrda o pojavi zaraze u hrvatskom dijelu Jadranskog mora zaprimljena je u svibnju 2019. godine. Zaraza se proširila do Istre što potvrđuje činjenicu kako je zaraza zahvatila cijeli hrvatski dio Jadrana. Smrtnost je na mnogim lokacijama stopostotna, a zbog dramatičnog pada populacije Međunarodna unija za očuvanje prirode (IUCN) je u listopadu 2019. godine plemenitu perisku svrstala u kategoriju „kritično ugroženih vrsta“.

Uzročnik masovnog pomora periske nije u potpunosti poznat. Mogući uzročnici masovnog pomora plemenitih periski su paraziti Haplosporidium pinnae iz skupine truskovaca (Sporozoa) u tkivu plemenite periske te bakterija Mycobacterium sp. Međutim, još uvijek nije utvrđeno jesu li to glavni i jedini uzročnici koji dovode i do 100-postotne smrtnosti periski na pojedinim lokalitetima.

U svrhu očuvanja ovog endema Sredozemnog mora od 2020. godine u provedbi je projekt „Očuvanje plemenite periske (Pinna nobilis) u Jadranskom moru“ koji na nacionalnoj razini koordinira Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, a sufinancira Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. U provedbu projekta uključeni su nacionalni znanstveni i stručni kapaciteti kroz sudjelovanje partnera iz tri Jadranske regije: sjevernog, srednjeg i južnog Jadrana.

Partneri srednjeg Jadrana JU PP Telašćica i JU Natura Jadera u suradnji s Hrvatskim veterinarskim institutom i Turističkom zajednicom grada Nina u subotu 16. rujna organiziraju noćno pretraživanje Kraljičine plaže u Ninskom zaljevu uz Ninsku lagunu. Očekuje se kako će se tijekom ovog pretraživanja, uz već ranije zabilježene, pronaći dodatne žive jedinke plemenite periske. Noćno pretraživanje počet će u 17:00 sati, a okupljanje ronioca i volontera predviđeno je na ulazu 1 Kraljičine plaže u Ninu.

Više informacija o ugroženosti ove strogo zaštićene vrste te aktivnostima za njeno očuvanje možete pronaći putem sljedeće poveznice.

Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Samobor: Na Stražniku otvorena staza „Upoznajmo šumu”

U Park šumi Stražnik otvorena je edukativno rekreativna staza „Upoznajmo šumu“ uređena sredstvima dobivenim iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014. – 2020. Ukupna vrijednost projekta je 830.000,00 kn od čega je 80 % financirano sredstvima Europske unije.

Pronađene dvije nove žive jedinke plemenite periske!

Ovaj impozantni školjkaš na udaru je masovnog pomora već više od osam godina u Sredozemnom moru te pet godina u Jadranskom moru. Unatoč velikim naporima brojnih stručnjaka da se vrsta očuva, ona je i dalje kritično ugrožena. Stoga ne čudi da svaka novootkrivena periska budi nadu u svjetliju budućnost ovog endema Sredozemlja – a nada je samo veća kada se radi o dvije jedinke – i to na istom mjestu!

Izdahnula i posljednja periska u Parku prirode Telašćica

Gotovo godinu dana nakon istraživanja provedenog u svrhu utvrđivanja bolesti i/ili pomora plemenite periske uginula je i posljednja populacija unutar Parka prirode Telašćica, objavilo je u petak Društvo istraživača mora - 20000 milja.

Plemenitoj periski prijeti izumiranje!

Zadarska udruga Društvo istraživača mora - 20000 milja proteklog je mjeseca provela istraživanje na Elafitima i zabilježila prvi masovni pomor plemenite periske u Jadranu! Prijetnja ovom endemskom i najvećem školjkašu Mediterana očito je stigla i u naše more, stoga je od iznimne važnosti s aktualnim događanjima upoznati cjelokupnu hrvatsku javnost i pomoći pri nastavku istraživanja.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER