Ove jeseni u Berlinu će se posaditi pola milijuna stabala

Šume se nastoje očuvati provedbom učinkovitih mjera zaštite klime

Požari i najezde štetočina ugrožavaju šume, a klimatske promjene dodatno pogoršavaju ovaj problem. Berlin želi obnoviti i zaštititi svoje šume pa će ove jeseni posaditi pola milijuna stabala – daleko više nego proteklih godina.

Ove jeseni u šumama glavnog njemačkog grada planira se posaditi 500 000 mladih listopadnih stabala i to hrasta, bukve, graba, velelisne lipe, brijesta i javora, priopćio je berlinski Senatski odjel za okoliš i zaštitu klime. Sadnja će se odvijati u sklopu programa gospodarenja mješovitim šumama koji je pokrenut 2012. godine. Od tada je, prema podacima Senatskog odjela za okoliš i zaštitu klime, posađeno oko četiri milijuna mladih autohtonih listopadnih vrsta stabala, što odgovara površini od 100 hektara mješovite šume.

Cilj programa je učiniti šume otpornijima na klimatske promjene pa se u tu svrhu borove šume pretvaraju u mješovite listopadne šume, čime se, između ostalog, želi povećati otpornost na požare i poboljšati upravljanje vodama.

Pošumljena je gotovo petina ukupne površine Berlina

Tijekom jeseni 2021. u sklopu programa sadnje mješovitih šuma u berlinskim šumama posađeno je oko 320 000 listopadnih stabala, a prošle godine posađen je otprilike isti broj hrastova, bukvi, grabova, lipa i javora.

Nakon blagog poboljšanja u 2021. godini, stanje berlinskih šuma prošle se godine ponovno pogoršalo. Prema izvještaju o stanju šuma u pokrajini Berlin za 2022. godinu, značajno je oštećeno oko 40 posto šumskih stabala (2021. 34 %), a to se najviše odnosi na stabla bora i hrasta. Prema trenutačno raspoloživim podacima i još uvijek nedovršenoj inventuri berlinskih šuma, udio zdravih stabala nastavio se smanjivati, a s više podataka raspolagat će se u prosincu ove godine.

Svega četiri posto stabala ne pokazuje vidljiva oštećenja što je dosad najmanje zabilježeni udio: 2021. godine takvih je stabala bilo šest, a 2020. sedam posto. Smatra se kako je ubrzano smanjenje udjela zdravih stabala izravna posljedica proteklih sušnih i znatno toplijih godina, ali i nedostatka regeneracije šuma.

„Štete u našim šumama izravna su posljedica klimatske krize – sve izraženijih suša i porasta temperature. Zahvaćene su sve vrste drveća i stoga poduzimamo učinkovite mjere zaštite klime kako bismo smanjili utjecaj na šume“, zaključuju u berlinskom Senatskom odjelu za okoliš i zaštitu klime.

S.F. | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Zahvaljujući projektu Forestami posađeno više od 560 000 stabala

Osim sadnje na unaprijed određenim lokacijama diljem metropolitanskog područja Milana, planira se i povećanje broja stabala duž ulica, trgova i dvorišta te na krovovima i pročeljima zgrada. Projekt se provodi s ciljem zaštite klime i podizanja kvalitete zraka, a građani se potiču na zajedničko djelovanje na ublažavanju posljedica klimatskih promjena.

Zdravstveno stanje šumskog drveća u Berlinu ponovno se pogoršalo

Nakon blagog poboljšanja u 2023. godini, stanje berlinskog šumskog drveća još uvijek je bilo u kritičnom stanju, kao i u razdoblju od 2019. do 2022. godine. Prema najnovijem izvještaju stanje se prošle godine ponovno pogoršalo pa 37 posto svih šumskih stabala u pokrajini Berlin pokazuje značajno oštećenje.

Više zaštite za bečko drveće u vrijeme klimatskih promjena

Grad Beč u vrijeme klimatskih promjena dopunom Zakona o zaštiti drveća želi smanjiti rušenje stabala te povećati broj sadnica novog drveća. Zelene površine u gradu imaju velik utjecaj na kvalitetu života, a Beč je jedna od najzelenijih metropola u svijetu.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER