Predstavljeni projekti realizirani u sklopu Riječkog programa lokalnog partnerstva u 2022. godini
U sklopu Riječkog programa lokalnog partnerstva 2022. realizirano je ukupno sedam projekata, a trenutačno se realizira šest novih projekata iz 2023. godine
U ponedjeljak 9. listopada u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke održana je prezentacija projekata realiziranih u sklopu Riječkog programa lokalnog partnerstva u 2022. godini, a gradonačelnik Marko Filipović i privremena pročelnica Upravnog odjela za poslove Gradonačelnika, Gradskog vijeća i mjesnu samoupravu Verena Lelas Turak, voditeljima projekata uručili su i zahvalnice za sudjelovanje u projektu.
Tijekom 2022. godine realizirano je sedam sljedećih projekata: Kvartovsko kompostiranje (Gruša građana Tranzicijska inicijativa Rijeka i Kvart za Grad), Kružna 2022 (Udruga Urbani separe sa partnerima), Malim koracima do sigurnosti (Grupa građana DV Podmurvice), Novo lice škole i ulice (Grupa građana Mlaka/OŠ Podmurvice), Čarobna šuma znanja – učionica u prirodi (Grupa građana Kozala/OŠ Kozala), Osvježi kvart (Grupa građana Kvart za Grad) i Sport svima (Vijeće MO Banderovo).
Kroz sedam navedenih projekata uređeni su Kružna ulica, okoliši Dječjeg vrtića Podmurvice, Osnovne škole Podmurvice i Osnovne škole Kozala, dječje igralište u Velebitskoj/Kraškoj ulici na području MO Banderovo, urbani vrt u Osječkoj ulici i ograda u Ulici lipa – MO Škurinjska Draga.
Ukupna vrijednost projekata iznosi 29 375 eura, s tim da ukupna sredstva izdvojena iz gradskog proračuna iznose 18 392 eura, dok doprinos zajednice iznosi 10 983 eura. Najvrjedniji dio projekata, osim što je njima omogućeno brže rješavanje dijela problema komunalne infrastrukture kod onih građana i mjesnih odbora koji su spremni na osobno angažiranje i učešće u rješavanju problema, predstavlja angažman 242 volontera i volonterki, kao i brojnih javnih i gospodarskih subjekata.
„Ovim projektom Grad Rijeka potiče participaciju građana i drago mi je da ih se do sada uključio veliki broj, kao i udruga i poslovnih subjekata. Prilika je to da naprave nešto za što smatraju da je potrebno njihovoj zajednici za kvalitetniji život. Također mi je drago i što je ovaj projekt prepoznat od strane Europske unije kao i nekih gradova u našoj okolini koji ga također provode u svojim sredinama.“ – kazao je riječki gradonačelnik Marko Filipović.
Sudionicima projekta na sudjelovanju je zahvalila i voditeljica Odsjeka za mjesnu samoupravu Dragica Fadljević koja je posebno istaknula vrijednost volonterizma u ovom projektu.
- Gradonačelnik Filipović čestitao je svim sudionicima programa i iskazao zadovoljstvo velikim brojem građana koji se tijekom godina uključio u ovaj projekt. / Foto: Grad Rijeka
Šest novih projekata u 2023. godini
U sklopu ovogodišnjeg Riječkog programa lokalnog partnerstva trenutačno se realizira šest novih projekata i to: „Zeleni kutak“ (Grupa građana Centar), „Kutak za naš trenutak“ (Građanska inicijativa Kantrida, Udruga Orehović, Udruga Urbani separe), „(Re)Aktiviraj se u Be-vrtu“ (Udruga Depaul), „Park profesora Baltazara“ (Grupa građana Baltazar/OŠ Kantrida), „Šumski parkić“ (Grupa građana Vežički roditelji) i „Šah za mentalno zdravlje kvarta“ (Grupa građana Kozala/OŠ Kozala). Za njihovu realizaciju iz proračuna Grada Rijeke izdvojen je iznos od 21 500 eura.
Novi natječaj za prijavu projekata Riječkog programa lokalnog partnerstva bit će objavljen početkom studenog ove godine.
Podsjetimo, Riječki program lokalnog partnerstva (RPLP) jedan je od modela participativnog budžetiranja koji Grad Rijeka provodi od 2005. godine, a cilj je, putem programa, rasporediti proračunska sredstva prema prijedlozima samih građana te potaknuti građane, udruge i vijeća mjesnih odbora na neposredno sudjelovanje u rješavanju izazova prisutnih „na terenu“, u lokalnoj zajednici.
Dosad realizirano ukupno 118 projekata u vrijednosti od oko 920 000 eura
U razdoblju od 2005. do kraja 2022. godine kroz navedeni program realizirano je ukupno 118 projekata, a uređeno je 19 igrališta i parkova za djecu, 10 zelenih površina, 19 dijelova naselja unutar mjesnih odbora, tri šetnice, 12 dvorišnih prostora osnovnih škola (Belveder, Gornja Vežica, Kantrida, Kozala, Nikola Tesla, Podmurvice, Škurinje, Waldorfska škola, Vladimir Gortan, Zamet, Centar za odgoj i obrazovanje osoba s poteškoćama u razvoju i PO Baredice), 19 prostora za igru – igrališta dječjih vrtića (Bulevard, Gabbiano, Galeb, Delfin, Drenova, Krijesnica, Kvarner, Maestral, Mlaka, Mirta, Oblačić, Pehlin, Podmurvice, Potok, Rastočine, Turnić, Veseljko, Vežica i Zvonimir Cviić).
Tijekom navedenog razdoblja pojedinačne projekte provodilo je 4 800 volontera, deset udruga, dva sportska kluba, 12 vijeća mjesnih odbora i 46 grupa građana. Realizirani projekti odvijali su se na području 27 mjesnih odbora, od ukupno 34 mjesna odbora, koliko ih djeluje na području grada Rijeke.
Riječki program lokalnog partnerstva dobrim projektima omogućuje nastavak aktivnosti. Grupe građana prepoznaju prednosti natječaja te u nekoliko faza, djelomično ili u potpunosti, realiziraju projekte ili ih tijekom godina nadograđuju.
Vrijednost projekata provedenih od 2005. do 2022. godine je 6,9 milijuna kuna, odnosno oko 920 000 eura. Iz gradskog proračuna izdvojen je iznos od 2,9 milijuna kuna (380 000 eura), a doprinos lokalne zajednice kroz donacije i volonterski rad, iznosio je četiri milijuna kuna ili 540 000 eura.
Također, Riječki program lokalnog partnerstva je u okviru EU Horizon 2020 projekta COGOV prepoznat kao najbolja praksa Grada Rijeke s participativnim pristupom kao ključnim uvjetom za poboljšanje javnog upravljanja i sudjelovanja građana, ističu u Gradu Rijeci.
Grad Rijeka / Ekovjesnik