MADE IN Dijalozi: Morska dobra

Pogled s morske obale: U Rijeci se ovog petka održava međunarodni seminar koji povezuje obrtničku baštinu i suvremeni dizajn

U okviru europskog projekta Made in platforma za suvremeni obrt i dizajn, u petak 13. listopada u velikoj dvorani Filodrammatice (Korzo 28/1, Rijeka) održat će se seminar MADE IN Dijalozi: Morska dobra, u organizaciji riječke udruge Drugo more i zagrebačkog dizajnerskog kolektiva Oaza.

Made in platforma je inicijativa za istraživanje, dizajn i baštinu koja potiče suradnju i razmjenu znanja između dizajnera i tradicionalnih obrtnika, kao i drugih stručnjaka u poljima kulture i znanosti. Platforma se bavi pitanjima očuvanja obrtničke baštine i istraživanja mogućnosti nove artikulacije utjelovljenog znanja akumuliranog u bogatom nasljeđu europskog obrtništva. Cilj Platforme je istaknuti nove pristupe istraživanju materijala i druge dizajnerske procese povezane s temama poput degradacije prirodnih resursa, njihove eksploatacije i modela održive proizvodnje.

S naglaskom na područje morske obale, seminar je zamišljen kao prilika za upoznavanje zametnutih znanja i aktualnih problemima vezanih za prostore na kojima se susreću zemlja i more.

„Kao vrsta doveli smo svijet na rub propasti, a unatoč tome što znamo za negativne učinke našeg djelovanja dulje od sto godina, samo u posljednjih trideset napravili smo više štete nego u cijelom razdoblju našeg postojanja kao vrste. Zbog toga je važno zagledati se u prošlost i ponovo otkriti materijale, tehnike i znanja koja mogu umanjiti naš utjecaj na zemlju i more, kao i u sadašnji trenutak u kojem su nam na raspolaganju brojne tehnologije koje bi nam mogle omogućiti nastavak komfornog života bez odvođenja planeta u propast“, stoji u najavi događaja.

Seminar će biti podijeljen u dva tematska panela. Pod nazivom Obala“, prvi panel počinje u 11 sati i posvećen je prirodnim resursima korištenima u gradnji te načinima na koji nam ovi materijali i tradicijske tehnike mogu koristiti u suvremenom svijetu. Na panelu sudjeluju povjesničar i dizajner permakulture Matko Šišak (ZMAG / Reciklirano imanje), arhitekt Filip Šrajer (4 GRADA DRAGODID) te etnolog i antropolog Duje Dorotka (Muzej općine Jelsa). Razgovor će moderirati nizozemska dizajnerica Henriëtte Waal (Atelier Luma).

Drugi panel, naslovljen „More“, počet će u 17 sati i bit će posvećen moru kao privlačnoj sili turističke industrije koja dugoročno transformira i obalu i more radi kratkotrajnih užitaka. Na panelu govore sociolog Sven Marcelić (Sveučilište u Zadru), znanstvenik Neven Cukrov (Zavod za istraživanje mora i okoliša, Institut Ruđer Bošković) i istraživač Hrvoje Carić (Institut za turizam), a moderator razgovora je Nebojša Zelič (Sveučilište u Rijeci). Prije početka samog panela, publici će se putem snimke obratiti umjetnica Robertina Šebjanič, koja će govoriti o svojim projektima koji istražuju interakciju toksičnih otpada i morskih organizama, te dizajnerski kolektiv Oaza o svom projektu istraživanja utjecaja nautičkog turizma na Jadran.

Budući da je riječ o međunarodnom seminaru, prezentacije i popratni razgovori održat će se na engleskom jeziku. Ulaz je slobodan, a sve detalje o programu i izlagačima moguće je doznati na internetskim stranicama Drugog mora.

Projekt Made in platforma za suvremeni obrt i dizajn (Made in Platform for Contemporary Crafts & Design) uključuje deset partnera iz šest zemalja, među kojima su muzeji, proizvodni prostori, obrazovne ustanove i nevladine organizacije: Muzej za arhitekturu i dizajn (MAO), Ljubljana, Slovenija (koordinator); Centar Rog, Ljubljana, Slovenija; Muzej grada Zenice (MGZ), Zenica, Bosna i Hercegovina; Drugo more, Rijeka, Hrvatska; Muzej dekorativne umjetnosti (SKD), Dresden, Njemačka; Muzej za umjetnost i obrt (MUO), Zagreb, Hrvatska; Oaza, Zagreb, Hrvatska; Nova Iskra Creative Hub (Nova Iskra), Beograd, Srbija; Passa Ao Futuro (PAF), Lisabon, Portugal; i Sveučilište primijenjenih znanosti Zwickau (WHZ), Schneeberg, Njemačka.

 

  • Made in platforma sufinancirana je sredstvima programa Kreativna Europa Europske unije, kao i sredstvima Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske te Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.

VEZANE VIJESTI

Aktivacija neiskorištenih prostora u Zagrebu

Gradski ured za strategijsko planiranje i razvoj Grada Zagreba u ponedjeljak 30. rujna organizira panel raspravu na temu aktivacije neiskorištenih prostora u gradu Zagrebu. Panel rasprava je javna i održat će se u ZgForumu (Gajeva 27) od 15 do 18 sati.

Znanstvenici IRB-a otkrili kako fitoplankton preživljava oskudicu hrane u morima

Znanstvenici s Instituta Ruđer Bošković (IRB) otkrili su kako se fitoplankton prilagođava jednom od najvećih izazova klimatskih promjena: smanjenju razine fosfora, vitalnog hranjivog elementa za održavanje života u oceanima. Ovo istraživanje predstavlja ključan korak u razumijevanju složenih odgovora morskog života na stresne uvjete u okolišu i nudi vrijedne uvide u buduće zdravlje naših oceana u suočavanju s kontinuiranim klimatskim promjenama.

Jadran, nikad slaniji?

Hrvatski tim znanstvenika je u suradnji s talijanskim kolegama objavio najnovije rezultate istraživanja koji ukazuju na dosad nezabilježene vrijednosti saliniteta Jadrana.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER