Lovci žele nastavak edukacije o pogubnom utjecaju olovne sačme

„Olovna sačma - neprijatelj prirode“ : Ugledni stručnjak za trovanje olovom održao predavanje u Čakovcu

U Čakovcu je u četvrtak 2. studenog gostovao vrhunski stručnjak za toksikologiju i parazitologiju divljih životinja, dr. sc. Oliver Krone, predstojnik Odjela za parazitologiju i toksikologiju berlinskog Instituta Leibniz za istraživanja zooloških i divljih životinja.

Međimurskoj zainteresiranoj javnosti predstavio je rezultate svog dvadesetogodišnjeg znanstvenog rada u području istraživanja negativnog utjecaja olovne sačme na prirodu, divlje životinje i osobito na ptičji svijet. Publici je predstavio izravne dokaze o utjecaju olovnog streljiva na gubitak bioraznolikosti, ali i negativan utjecaj na zdravlje čovjeka.

Uvod u predavanje dali su Bolesław Jan Słocinski, mag. geogr. iz Udruge BIOM i ravnatelj Međimurske prirode, Siniša Golub, koji je ujedno i prevodio prezentaciju koju je dr. sc. Oliver Krone održao na engleskom jeziku.

Predavanje pod nazivom „Olovna sačma - neprijatelj prirode“ održano je u četvrtak 2. studenog u dvorani Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje kao dio ciklusa predavanja „Hunter2Hunter“. Na predavanju su, između ostalih, bili i predstavnici Lovačkog saveza Međimurja, predsjednik Ljubomir Grgec i tajnik Mladen Lacković te drugi članovi i predstavnici međimurskih lovačkih društava.

Tijekom prezentacije dr. sc. Oliver Krone dotaknuo se i Uredbe REACH koja je na snagu stupila 15. veljače 2023. godine. Uredbom je propisano da se na području cijele Europske unije zabranjuje upotreba i nošenje olovne sačme unutar močvarnih područja, odnosno 100 metara od tih područja. Nepridržavanje zabrane predstavlja krivolov.

Program je organiziran u suradnji Udruge BIOM i Međimurske prirode - Javne ustanove za zaštitu prirode s namjerom podizanja svijesti lovaca o posljedicama trovanja olovom s olovne municije. Na kraju predavanja razvio se konstruktivan dijalog s zaključkom kako treba nastaviti s ovakvim i sličnim edukacijama za članove lovačkih društava. Također, lovci su iskazali interes za provedbu istraživanja stanja utjecaja olovne sačme na području Međimurske županije.

Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Sudjelujte u izboru Ptice godine 2025.!

Ornitološka zajednica, uz inicijativu udruge Biom iz Zagreba i Hrvatskog društva za zaštitu ptica i prirode iz Osijeka, ove godine nominirala je tri ptičje vrste koje konkuriraju za izbor Ptice godine 2025.

Dr. Oliver Krone uživo u Čakovcu i Zagrebu o pogubnom utjecaju olovne sačme na prirodu

Sljedećeg tjedna u Hrvatsku dolazi dr. Oliver Krone, jedan od najutjecajnijih istraživača intoksikacije olovom kod divljih životinja, koji će održati dva predavanja uživo u okviru ciklusa predavanja „Hunter2Hunter“ u organizaciji Udruge Biom, Javne ustanove Međimurska priroda i Zavoda za lovstvo i divlje životinje Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Spas za milijun ptica močvarica godišnje

Korištenje pa čak i samo nošenje streljiva s olovnom sačmom u močvarnim (vlažnim) staništima i 100 metara oko njih od 15. veljače 2023. protuzakonito je u svih 27 zemalja EU-a kao i na Islandu, u Norveškoj i Lihtenštajnu, izvijestili su iz Udruge BIOM.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER