Nova EU pravila potiču potrošače na popravak umjesto na zamjenu uređaja

Prema istraživanju Europske komisije, velika većina od 77 % građana EU-a radije bi popravila uređaj nego kupila novi

Europski parlament je u utorak s 590 glasova za, 15 protiv i 15 suzdržanih usvojio pregovaračko stajalište o novoj direktivi za jačanje prava potrošača na popravak i smanjenje utjecaja masovne potrošnje na okoliš. Cilj je olakšavanjem popravka pokvarenih uređaja potaknuti održiviju potrošnju, smanjiti količinu otpada i poduprijeti sektor servisiranja, izvijestili su iz Europskog parlamenta.

U zakonskom jamstvenom roku prodavači bi bili obvezni dati prednost popravku ako je on povoljniji od zamjene uređaja ili jednako skup, osim ako popravak nije izvediv ili je nepraktičan za potrošača. Zastupnici također predlažu i produljenje jamstvenog roka za jednu godinu nakon popravka uređaja. 

Potrošači će imati pravo tražiti popravak proizvoda kao što su perilice rublja, usisivači, pametni telefoni i bicikli i nakon isteka jamstvenog roka. Kako bi popravak bio privlačnije rješenje, zastupnici žele da proizvođači nude potrošačima zamjenske uređaje na posudbu tijekom popravka. Ako se uređaj ne može popraviti, trebalo bi ponuditi obnovljeni uređaj.

Kuponi i drugi financijski poticaji za građane koji se odluče za popravak

Potrošače od popravka uređaja često odvraćaju visoki troškovi popravka, nedostupnost servisa ili dizajn uređaja koji onemogućuje popravak. Prema stajalištu Europskog parlamenta, neovisni serviseri, subjekti koji se bave obnovom uređaja i krajnji korisnici imali bi pristup svim rezervnim dijelovima te svim informacijama i alatima potrebnima za popravak po razumnoj cijeni. 

Potrošači će na internetskim platformama moći pronaći lokalne servisere (uključujući „kafiće za popravak” / „Repair Café”) i prodavače obnovljenih uređaja u svojoj blizini. Da bi popravci bili povoljniji i privlačniji, zastupnici predlažu da se potrošačima ponude kuponi i drugi financijski poticaji iz nacionalnih fondova za popravak.

„Europski parlament podržava pravo potrošača na popravak i konačno možemo reći da izravno odgovaramo na zahtjeve ljudi. Građani žele produžiti životni vijek svojih uređaja, ali to je često preskupo ili teško. Donijeli smo niz mjera za poticanje potrošača da odaberu popravak umjesto zamjene, s posebnim naglaskom na potporu neovisnim serviserima i uspostavu financijskih poticaja. Očekujemo da će Vijeće uskoro donijeti svoje stajalište kako bismo mogli započeti pregovore o preoblikovanju tih mjera u zakonodavstvo i utrti put istinskom kružnom europskom gospodarstvu.” - izjavio je izvjestitelj René Repasi (S&D, Njemačka).

Pregovori mogu početi nakon što Vijeće 22. studenog usvoji svoje pregovaračko stajalište, a prvi sastanak zakazan je za 7. prosinca 2023.

Podsjetimo, bacanje potrošačkih uređaja koji se mogu popraviti ima znatan utjecaj na okoliš jer dovodi do 30 milijuna tona resursa i proizvodnje 261 milijuna tona ekvivalenta emisija CO2, kao i stvaranja godišnje količine od 35 milijuna tona otpada u EU-u. Potrošači koji odluče kupiti novi uređaj umjesto da poprave stari gube otprilike 12 milijardi eura godišnje. Rezultati studije Europske komisije pokazuju da bi 77 % građana EU-a radije popravilo uređaj nego kupilo novi. 

Prijedlog direktive o pravu na popravak dopunjuje inicijative EU-a o ekološkom dizajnu jačanju položaja potrošača u zelenoj tranziciji.

Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Berlinska robna kuća NochMall postavlja nove standarde u održivoj kupovini

NochMall je prva robna kuća rabljene robe u Berlinu, ali i puno više od toga. Ovdje se na više od 2000 četvornih metara ne prodaju samo namještaj, odjeća, kućanski uređaji i razne potrepštine za kućanstvo, igračke, knjige i još mnogo toga – čak oko 30 000 artikala koji čekaju drugi život u novom domu, već se organiziraju brojne radionice, a Berlinčani educiraju o kružnom gospodarstvu i sprječavanju nastanka otpada.

Odabir popravka umjesto zamjene!

Europski parlament će usvojiti svoje pregovaračko stajalište o novim pravilima EU-a koja promiču pravo na popravak i održivije korištenje robe široke potrošnje.

Europski parlament prihvatio pravila o jednostavnijim uslugama popravka

Direktiva o pravu na popravak važan je korak u nastojanjima Europske unije da produlji životni vijek proizvoda, smanji otpad i potakne održivije kružno gospodarstvo. Njome se dopunjuju druga nova pravila EU-a o ekološkom dizajnu i jačanju položaja potrošača u zelenoj tranziciji.

Parlament donio novi propis o zabrani zavaravajućih informacija o proizvodima

Europski parlament dao je konačno zeleno svjetlo za direktivu koja će poboljšati označivanje proizvoda i zabraniti upotrebu zavaravajućih tvrdnji o prihvatljivosti za okoliš kao što su „prijateljski za okoliš“, „prirodno“, „biorazgradivo“, „klimatski neutralno“ ili „eko“.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER