Pretvaranje otpada u digitalnu valutu lokalne zajednice

Zeleni tjedan Europske unije 2018.

Da startupi mogu biti uspješniji u donošenju rješenja za učinkovitije odvojeno prikupljanje otpada i poticanje građana na recikliranje dokazuje i ovaj primjer iz Amsterdama. Projekt WASTED doprinosi održivom razvoju lokalne zajednice uvođenjem lokalnog gospodarskog sustava utemeljenog na prikupljenom komunalnom otpadu.

Kako funkcionira WASTED

Za početak korištenja ove usluge potrebno se registrirati na internetskim stranicama Wasted i instalirati čitač QR kôda na pametnom telefonu. Korisnik potom na kućnu adresu dobije paket vrećica za otpad s oznakom WASTED koje može koristiti za odvojeno prikupljanje stakla, papira, tekstila i plastike. Kada je vrećica puna, donosi se do najbližeg spremnika za otpad i skenira QR kôd na naljepnici koja je istaknuta na spremniku. Prije ubacivanja potrebno je još izvršiti upload fotografije vrećice na stranicama Wasteda, nakon čega korisnik dobije potvrdu i ostvaruje pravo na primitak određenog iznosa u digitalnoj valuti. Prikupljenim žetonima korisnici ostvaruju pravo na popuste i nagrade lokalnih tvrtki - u trgovinama, restoranima, kavanama, kinima... Jednostavno, zar ne?

Wasted trenutno surađuje s oko 60 partnera, ponajviše na području sjevernog dijela Amsterdama, Amsterdam-Noord, koji korisnicima ove usluge omogućuju popuste na svoje proizvode i usluge. Na primjer, jedna „kovanica“ ove lokalne digitalne valute korisniku omogućuje besplatnu kavu, a za šest se dobija druga kino ulaznica u lokalnom kinu.

Razvoj projekta Wasted započeo je 2015. godine i to analizom količina otpada i spremnosti građana na recikliranje otpada. Sjeverni dio grada Amsterdama je imao najnižu stopu odvojenog prikupljanja otpada, a lokalne tvrtke su stanovnike htjele potaknuti na suradnju. Tako se razvila ideja o lokalnom sustavu odvojenog prikupljanja otpada koji povezuje lokalnu privredu sa stanovništvom i to putem „otpadne valute“, koja je u početku razvoja ove usluge predstavljala pravi novac. Trenutno se razvija mreža partnera i u drugim dijelovima grada na koje se ova usluga želi proširiti.

Nagrada za odvojeno prikupljanje otpada - lokalna digitalna valuta / Wasted

U čemu je tajna uspjeha

Vrlo je jednostavno – građani su nagrađeni za odgovorno postupanje s otpadom. Nagrade očito imaju veći učinak na ljude od predviđenih kazni za neodvajanje otpada, a na ovaj se način k tome još omogućuje i jednostavno odvajanje otpada. Prije početka suradnje s gradskom komunalnom tvrtkom za prikupljanje otpada, suradnici Wasteda su sami prikupljali otpad vlastitim biciklima te uložili dosta napora u animiranje lokalne zajednice – educirali stanovništvo i dijelili letke u školama, sportskim klubovima i drugim prostorima.

Ono što je u cijeloj ovoj priči najbolje jest to što se ostvarila suradnja lokalnog stanovništva i gospodarstva – ostvarivanje prava na novčanu naknadu ili nagradu lokalnih tvrtki rezultiralo je trošenjem novca građana u lokalnoj zajednici. Važno je napomenuti kako je ovaj dio grada, Amsterdam-Noord, područje s oko deset tisuća kućanstava u kojem mahom živi stanovništvo s niskim dohocima. Digitalna valuta im omogućuje pristup kulturnim i društvenim aktivnostima koje si drukčije ne mogu priuštiti. To je nevjerojatna nuspojava ovog projekta i možda njegov najveći uspjeh.

Osim toga, ostvarena je i odlična suradnja s gradskom upravom – projekt od samog početka ima financijsku i logističku potporu. Na primjer, na samom početku provođenja projekta komunalna tvrtka za sakupljanje otpada slala je svoje kamione kada je sakupljanje postalo preteško za teretne bicikle djelatnika Wasteda. Tada je postavljeno i više kontejnera i spremnika za otpad kako bi ljudi mogli sami odlagati vreće s otpadom. Grad je projektu pružio potporu i pri procesu prijenosa eura u sustav digitalne valute. Naime, upravo zahvaljujući gradskoj upravi Amsterdama razvijen je vlastiti digitalni QR sustav, koji će uskoro omogućiti primjenu projekta diljem Amsterdama.

Budućnost projekta

Osim planiranog širenja i na druge dijelove Amsterdama, u Wastedu trenutno razvijaju i sustav kojim će se nagrade dijeliti i lokalnim proizvođačima za primjenu zelenih rješenja u metodama i materijalima koji se koriste za izradu proizvoda te omigućuje smanjenje količina otpada.

Čovječanstvo se suočava sa sve većim problemom zbrinjavanja plastičnog otpada i potrebom smanjenja potrošnje plastičnih proizvoda, budući da je to još uvijek materijal koji se najmanje reciklira, a rezultira ogromnim okolišnim problemima širom svijeta. U Wastedu pak smatraju kako je bitno riješiti prikupljanje različitih vrsta plastike, od kojih su neke vrlo toksične, a svjesni su i mogućnosti poboljšanja tehnologija prerade plastičnog otpada.

Sve u svemu, manja rasipnost i kupovina samo potrebnih proizvoda, smanjenje korištenja plastike i bacanje što manjih količina otpada općenito su još uvijek najodrživije opcije koje će zasigurno doprinijeti daljnjim uspjesima ovog nizozemskog  projekta.

S.F. / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Urbano naselje kao ogledni primjer kružnog gospodarstva

Hof van Cartesius je malo slikovito naselje izgrađeno na nekoć napuštenom zemljištu uzduž željezničke pruge u nizozemskom gradu Utrechtu. Uređeno je kao coworking prostor za testiranje kružnog gospodarstva na kojem su svi objekti izgrađeni korištenjem odbačenih materijala. Suosnivačica Bianca Ernst za portal PopUpCity objašnjava kako je mala grupa kreativnih poduzetnika uspješno oživjela ovaj prostor.

Ljubljana: Što manje ambalaže za manje otpada!

Grad Ljubljana je u sklopu 15. Europskog tjedna za smanjenje otpada (EWWR 2023) osmislio kampanju podizanja svijesti građana o važnosti smanjenja upotrebe ambalaže što je ključno za smanjenje otpada u okolišu. Kampanjom se poziva na izbjegavanje pakiranja, poticanje ponovne upotrebe ambalaže i drugih materijala, odvojeno prikupljanje otpada te prelazak na kružno gospodarstvo čija je bit što duže zadržavanje proizvoda u ciklusu proizvodnje i potrošnje.

Zeleni gradovi za zeleniju budućnost, 21. - 25. svibnja 2018.

Sljedeće izdanje Zelenog tjedna u organizaciji Europske komisije održat će se u Bruxellesu od 21. do 25. svibnja 2018. i to na temu „Zeleni gradovi za zeleniju budućnost“. Zeleni tjedan je najveća godišnja konferencija o europskoj politici zaštite okoliša, koja pruža jedinstvenu priliku za raspravu i razmjenu najboljih iskustava i praksi, a tijekom proteklog desetljeća etablirala se kao jedan od najvažnijih događaja za sve dionike uključene u zaštitu okoliša. 

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER