Hotel za kukce - heroje svijeta prirode

Tijekom postavljanja hotela za kukce, učenici od 6. do 8. razreda OŠ „Stjepan Radić“ iz Božjakovine mogli su se upoznati sa zanimljivostima iz svijeta oprašivača

Javna ustanova Zeleni prsten Zagrebačke županije je postavljanjem hotela za kukce ispred Osnovne škole „Stjepan Radić“ iz Božjakovine završila desetodnevno obilježavanje 15 godina rada. Ovaj lijep hotel za kukce postavljen je po uzoru i uz pomoć kolega iz Javne ustanove Međimurska priroda.

„Hotel za kukce, umjetna je nastamba stvorena kako bi pružila sklonište korisnim kukcima poput oprašivača ili prirodnih neprijatelja kao što su božje ovčice. Može biti različitih veličina i oblika, ovisno o specifičnoj namjeni ili specifičnom kukcu kojem je namijenjen. Kukci ih većinom koristite za prezimljavanje ili odlaganje jaja. Postava ovog hotela u dvorištu škole dobar je način da se ispriča priča o korisnim kukcima, o njihovoj važnosti u prirodi i važnosti njihovog očuvanja, i time će učenici ove škole imati važnu ulogu u misiji očuvanja prirode.“ – istaknula je ravnateljica Javne ustanove dr. sc. Tatjana Masten Milek.

Hotel pomaže korisnim vrstama kukaca da izdrže hladno razdoblje, ali i da nađu stanište u toplijem dijelu godine. Ovdje mogu „stanovati” bubamare, solitarne pčele, pauci, strizibube i još niz korisnih ili ugroženih vrsta kukaca. Hotel za kukce izrađen je od komada drveta i dasaka, a ispunjen je različitim prirodnim materijalom poput grančica, slame, snopova šupljih stabljika trske, suhog lišća, češera i stare kore drveta.

  • Foto: JU Zeleni prsten Zagrebačke županije

Oprašivači imaju jako velik utjecaj na naš planet te se procjenjuje da u oprašivanju sudjeluje oko 220 000 različitih vrsta kukaca. U našem podneblju najvažniji oprašivači su pčele i muhe lebdjelice. Procijenjeno je da u Hrvatskoj živi više od 700 vrsta pčela i gotovo 300 vrsta muha lebdjelica. Više od 300 tisuća do sada opisanih biljnih vrsta na našem planetu ovisi o oprašivanju životinjama.

„Svijet bez oprašivača svakako bi izgledao puno drugačije nego naš današnji svijet te bismo se morali oprostiti od svima nam omiljenih plodova, poput jagoda, trešanja, jabuka, badema, kave, čokolade“, poručuju iz JU Zeleni prsten.

Postavljanju hotela uz učenike, profesorice biologije i ravnatelja osnovne škole Ivana Jukića pridružili su se i načelnik Općine Brckovljani Tihomir Đuras te Marin Žafran, član upravnog vijeća Javne ustanove Zeleni prsten Zagrebačke županije.

 

VEZANE VIJESTI

Samobor: Na Stražniku otvorena staza „Upoznajmo šumu”

U Park šumi Stražnik otvorena je edukativno rekreativna staza „Upoznajmo šumu“ uređena sredstvima dobivenim iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014. – 2020. Ukupna vrijednost projekta je 830.000,00 kn od čega je 80 % financirano sredstvima Europske unije.

Obilježavanje prvih 15 godina JU Zeleni prsten Zagrebačke županije

Javna ustanova Zeleni prsten Zagrebačke županije u nedjelju 26. studenog započela je s obilježavanjem 15 godina rada, i to foto safarijem „Močvara puna života“, a danas je otvorena multimedijalna interaktivna izložba Diverterra. Mnoštvom različitih događanja cilj je pokazati opseg i različitost djelokruga Javne ustanove, kao i prekrasna zaštićena područja.

Čudesni leptiri u čudesnoj šumi

Čudesna šuma Žutica ugostila je proteklog vikenda umjetnike s područja Zagrebačke županije i Grada Zagreba na likovnoj koloniji. Tema kolonije bili su leptiri jer je šuma Žutica dom za preko 664 vrste leptira! I to 53 vrste dnevnih i 611 vrsta noćnih leptira.

Ujedinjeni u borbi za spas barske kornjače

Cilj projekta „Spas za barske – stop za invazivne kornjače“ je zaštititi barsku kornjaču kroz poboljšanje poznavanja rasprostranjenosti zavičajne barske kornjače, ali i uklanjanje invazivnih stranih vrsta kornjača koje ih ugrožavaju. Projekt financira Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, ukupna vrijednost projekta je 265.445,38 EUR (oko dva milijuna kn), a trajat će do lipnja 2026. godine.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER