COP28 | Greenpeace: „Ovo nije povijesni dogovor kakav svijet treba!“

Dva tjedna teških pregovora u Dubaiju, na UN-ovoj konferenciji o klimi COP28, rezultirala su sporazumom koji sve zemlje svijeta treba potaknuti da prijeđu s fosilnih goriva na obnovljive izvore energije kako bi se spriječili najgori učinci klimatskih promjena.

Prvi put u gotovo 30 godina pregovora, predstavnici oko 200 zemalja dogovorili su tekst sporazuma koji nagovještava konačni kraj fosilnog doba. Ovo je važan korak u dobrom smjeru, iako tekst sadrži i brojne zabrinjavajuće formulacije, ističu u Greenpeaceu.

„Ono od čega je fosilna industrija strahovala dogodilo se - kraj ere fosilnih goriva i poziv na masovno širenje obnovljivih izvora energije i energetske učinkovitosti u ovom desetljeću. Međutim u ovom sporazumu leže brojni nedostaci i on ne predviđa dovoljno sredstava da se ciljevi postignu na pravedan i brz način. Tako u tekstu sporazuma nećete pronaći izraz 'postupno ukidanje', a to je ono što znanost zahtijeva i što će omogućiti pravedan i održiv prijelaz s fosilnih goriva u skladu s 1,5 °C. Sada smo više nego ikad odlučni to ostvariti.“ - istaknula je Kaisa Kosonen, voditeljica kampanje za klimu i energiju iz Greenpeacea International (GPI), komentirajući konačni ishod COP28.

Kako bi se ciljevi sporazuma ostvarili, bogate zemlje će morati značajno povećati financijsku potporu i natjerati zagađivače da plate štetu. Prošle godine industrija fosilnih goriva ostvarila je četiri bilijuna dolara profita i mora početi plaćati za štetu koje je prouzročila.

„Ovo nije povijesni dogovor kakav svijet treba, ima puno rupa i nedostataka. Povijest će biti ispisana ako svi oni koji su se okupili kako bi formirali neviđenu silu za promjenu, sada zadrže odlučnost i omoguće postupno ukidanje fosilnih goriva. Najbitnije i najhitnije je zaustavljanje svih planova proširenja fosilne infrastrukture koja nas gura preko granice od 1,5 °C“, zaključila je Kosonen.

U tekstu sporazuma stoji da države moraju uložiti napore da fosilna goriva zamjene čistom energijom kako bi se postigla neto nulta emisija do 2050. godine. Tijekom pregovora istaknuto je i da cijene obnovljivih izvora padaju velikom brzinom. Sporazum također poziva da se do 2030. godine utrostruče kapaciteti obnovljive energije i udvostruče stope rasta energetske učinkovitosti. Sporazum predviđa i znatno smanjenje emisija ostalih stakleničkih plinova do 2030, posebno metana, te smanjenje emisija iz cestovnog prometa.

Na klimatskoj konferenciji sudjelovao je i premijer Andrej Plenković koji je istaknuo da alarmi klimatskih promjena „zvone glasnije nego ikad“, tjedan dana nakon što je u Hrvatskoj svečano otvorio radove na još jednom plinovodu za fosilni plin, zaključuje Greenpeace.

Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Wiener Stadthalle dobila novi fotonaponski sustav na krovu dvorane F

Wiener Stadthalle, tvrtka koja posluje u sklopu Bečkog holdinga, proširuje proizvodnju zelene električne energije završetkom instalacije novog fotonaponskog sustava na krovu dvorane F. Novih 925 fotonaponskih modula prekriva površinu od 1806 četvornih metara pa će se na krovu najveće bečke višenamjenske dvorane od ove jeseni proizvoditi još više solarne energije.

Greenpeace: „Profit se broji, narod se znoji!“

Aktivisti Greenpeacea poslali su u utorak sa zagrebačkih krovova poruku uz simboličan rekvizit, koji u odnos stavlja fosilna goriva i aktualne vrućine. Pozvali su Vladu RH da ublažavanje klimatskih promjena i njezinih posljedica uvrsti među svoje prioritete.

Greenpeace: „Zabranite sve nove fosilne projekte za sigurniju budućnost!“

Na trasi plinovoda Zlobin-Bosiljevo aktivisti Greenpeacea su transparentima „Krivi smjer“ i „Ne novim fosilnim projektima“ poručili Europskoj uniji i državama članicama da zaustave sva ulaganja u nove fosilne projekte dok još nije prekasno, kako bi se globalno zagrijavanje zadržalo unutar 1,5 °C.

Plan Vlade RH: Bušenjem Jadrana protiv klimatskih promjena!

„Predloženi Nacionalni energetski i klimatski plan Vlade RH otvorit će većinu teritorija Hrvatske, uključujući Jadran, za nova istraživanja nafte i plina te nas osuditi na još najmanje dva desetljeća ovisnosti o fosilnim gorivima.“ Poruka je to koju su u četvrtak ujutro ispred zgrade Vlade RH uputili aktivisti i aktivistkinje Zelene akcije i Greenpeacea.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER