I ukrasne biljke mogu biti invazivne

Slovenija i Hrvatska surađuju na projektu prevencije i upravljanja invazivnim stranim ukrasnim biljkama LIFE OrnamentalIAS

U Ljubljani je predstavljen novi slovensko-hrvatski projekt prevencije i upravljanja invazivnim stranim ukrasnim biljkama LIFE OrnamentalIAS. Deset partnera iz različitih sektora u idućih šest godina posvetit će se traženju rješenja za problem ukrasnih invazivnih vrsta.

Glavna svrha šestogodišnjeg projekta LIFE OrnamentalIAS je ograničiti unošenje i širenje invazivnih stranih ukrasnih biljaka iz urbanih područja u prirodu te, kao rezultat toga, poboljšati staništa europski važnih životinjskih i biljnih vrsta u područjima ekološke mreže Natura 2000. Projekt vodi Zavod Republike Slovenije za zaštitu prirode, a sudjeluje još sedam slovenskih te dva hrvatska partnera. Projekt vrijedan 7,8 milijuna eura sufinanciraju Europska unija iz Programa LIFE, Ministarstvo prirodnih resursa i prostora Republike Slovenije te hrvatski Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Luka Basrek, predstavnik hrvatskih partnera, Javne ustanove Zeleni prsten Zagrebačke županije i Sveučilišta u Zagrebu Agronomskog fakulteta, izrazio je zadovoljstvo što može surađivati ​​s tako važnim i stručnim institucijama iz Slovenije te se veseli suradnji i provedbi projektnih aktivnosti.

„Suradnja Slovenije i Hrvatske vrlo je važna u kontroli stranih invazivnih vrsta. Slovenija ima puno iskustva s europskim projektima iz Programa LIFE, stoga ovaj projekt vidimo kao priliku za razmjenu znanja i iskustava i bolju međunarodnu suradnju.“ – kazao je Luka Basrek.

  • Luka Basrek, voditelj projekata u JU Zeleni prsten Zagrebačke županije

Sonja Rozman, voditeljica izrade projekta, dodala je da za invazivne biljke ključna prevencija. „Naglasak je uglavnom na ranom otkrivanju i brzoj reakciji jer je inače uklanjanje zahtjevno, dugotrajno i vrlo skupo. U projektu će se uklanjanjem i poboljšanim upravljanjem invazivnim stranim biljkama poboljšati stanje čak 17 stanišnih tipova i sedam životinjskih i biljnih vrsta značajnih za Europsku uniju, uključujući područja Natura 2000 u Sloveniji i Hrvatskoj.“ – istaknula je Sonja Rozman.

Dva pilot područja su u Hrvatskoj

Projektne aktivnosti odvijat će se u 13 pilot područja, od kojih su dva u Hrvatskoj: Posebni ornitološki rezervat Sava – Strmec i potok Bregana. U Sloveniji će biti obuhvaćena sljedeća područja: Vrbina, Volčeke, Tržiška Bistrica, Sava, Posočje, Planinsko polje, Cerkniško jezero s Cerkniščicom, Nanoščica, Krajinski park Tivoli, Rožnik i Šišenski hrib, Jovsi, Cerje. Sva područja važna su za očuvanje prirode, odnosno predstavljaju Natura 2000 područja ili zaštićena područja i/ili zaštićene prirodne vrijednosti.

  • Projekt LIFE OrnamentalIAS ukupne vrijednosti 7,86 milijuna eura provodit će se do 30. rujna 2029. uz financiranje EU sredstvima u visini od 4,716 milijuna eura

Direktor Zavoda Republike Slovenije za zaštitu prirode Teo Hrvoje Oršanič, zahvalivši kolegama, partnerima, podupirateljima i sufinancijerima projekta na pripremi projekta i dobivenoj potpori skrenuo je pozornost na problem stranog ukrasnog bilja koje može biti invazivno i uzrokovati velike štete za zavičajne vrste, iako su nam lijepe i drage.

Projekt LIFE OrnamentalIAS sredstva će koristiti za rješavanje problema ukrasnih invazivnih stranih biljaka koje uzrokuju brojne negativne učinke na gospodarstvo, sigurnost hrane i ljudsko zdravlje, a prije svega na biološku raznolikost područja.

Oršanič je također dodao da je negativan utjecaj na bioraznolikost još veći u najvažnijim područjima za očuvanje prirode, primjerice zaštićenim područjima i područjima ekološke mreže Natura 2000 te je istaknuo važnost zaštite prirode za zajednicu.

„Sačuvajmo raznolikost prirode, ukrasimo si život bez invazivnih stranih vrsta!“, poručuje dr.sc. Tatjana Masten Milek, ravnateljica JU Zeleni prsten Zagrebačke županije.

  • Slovenski i hrvatski partneri na projektu LIFE OrnamentalIAS
Partneri na projektu LIFE OrnamentalIAS su: JU za upravljanje zaštićenim područjima i drugim zaštićenim dijelovima prirode na području Zagrebačke županije Zeleni prsten (Hrvatska), Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet (Hrvatska), Razvojna agencija Sora d.o.o. (Slovenija), Direkcija za vode Republike Slovenije (Slovenija), Poljoprivredno-šumarska komora Slovenije (Slovenija), Javna ustanova Notranjski regionalni park (Slovenija), KGZS Celje (Slovenija), Arboretrum Volčji Potok (Slovenija), Simbio – Tvrtka za gospodarenje otpadom d.o.o.

VEZANE VIJESTI

Novo LIFE programsko razdoblje (LIFE 2021.-2027.)

Program LIFE jedini je financijski instrument Europske unije namijenjen isključivo financiranju aktivnosti na području zaštite okoliša, prirode i klime s ciljem provedbe, poboljšanja i razvoja EU politika i zakonodavstva iz područja okoliša, prirode i klime kroz sufinanciranje projekata s europskom dodanom vrijednošću.

Poljoprivredni seminar „EKO inovacije za male proizvodne površine“

Na besplatni poljoprivredni seminar „EKO inovacije za male proizvodne površine“ pozivaju se svi zainteresirani vrtlari, stari i novi mali poljoprivrednici te proizvođači s područja Stona, Majkova, Slanog i Konavoskog polja. Seminar u organizaciji Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu održat će se 25. i 26. listopada 2024. u Kući meda u Majkovima (Osredina 7, 20232 Majkovi).

Dan riječne kornjače u Zoološkom vrtu Maksimir

Ove nedjelje, 21. svibnja 2023., dođite u Zoološki vrt Grada Zagreba na Dan riječne kornjače koji će se održati uoči Svjetskog dana kornjača! 

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER