U bečkom okrugu Simmering otvoren novi pogon za recikliranje

Novi pogon za recikliranje predstavlja novi korak u smjeru održivog i racionalnog korištenja vrijednih reciklabilnih materijala te potiče kružno gospodarstvo

Bečko poduzeće za distribuciju električne energije, plina, daljinskog grijanja i pružanje telekomunikacijskih usluga Wiener Netze danas je otvorilo novi centar za recikliranje i još učinkovitije kružno gospodarstvo.

Hala novog pogona, dimenzija 26 x 45 metara i visine gotovo devet metara, zamjenjuje dva ranija reciklažna centra na istoj lokaciji i olakšava rad dvanestorici radnika. Otpad se uobičajeno prikuplja i odvaja na gradilištima i zatim odvozi u pogon za recikliranje, dok će djelomična ručna prerada otpada u sortirnici u budućnosti biti još učinkovitija zahvaljujući primjeni poboljšane tehnologije.

„Zahvaljujući QR kodovima na spremnicima, u novom pogonu za recikliranje brzo izrađujemo preciznu i potrebnu dokumentaciju o količinama prikupljenog otpada“, kaže Kerstin Kugler, voditeljica upravljanja otpadom u tvrtki Wiener Netze. „Ispred pogona postavljena je vaga koja provjerava i bilježi prethodno procijenjene količine na gradilištima, a korištenje električnog viličara u pogonu pomaže nam u održavanju niske emisije CO2, stvara ugodnu radnu atmosferu i pokazuje koliko nam je održivost važna“, objašnjava Kugler.

  • Slijeva nadesno: Thomas Maderbacher, direktor tvrtke Wiener Netze, Kerstin Kugler, voditeljica upravljanja otpadom u tvrtki Wiener Netze i gradski vijećnik Peter Hanke zadužen za financije i gospodarstvo © PID / David Bohmann | Wiener Netze

Senzori daljinski izvještavaju o razini punjenja spremnika

Još jedna novost je daljinska obavijest s gradilišta i lokacija prikupljanja otpada o popunjenom kapacitetu spremnika.

„Popunjenost se mjeri malim senzorom na poklopcu, a kad se spremnik napuni slijedi automatizirana poruka pa radnici znaju da trebaju organizirati odvoz“, objašnjava Kugler. „To nam dodatno pomaže u smanjenju našeg ugljičnog otiska.“

„Tvrtka Wiener Netze daje značajan doprinos održivosti, a s prelaskom na elektrificirani vozni park, fotonaponskim sustavima na zgradama poduzeća, ali i recikliranjem i odgovornim gospodarenjem otpadom pruža i primjer dobre prakse“, istaknuo je gradski vijećnik za financije i gospodarstvo Peter Hanke na otvaranju novog centra za recikliranje u Simmeringu. „Uvjeren sam da se s novim centrom za reciklabilne materijale omogućuje još učinkovitije kružno gospodarstvo.“

  • Korištenje električnog viličara u pogonu pomaže u održavanju niske emisije CO2 i stvara ugodnu radnu atmosferu. © Manfred Tucherl | Wiener Netze

80 posto otpada dolazi iz održavanja i širenja električne mreže

Na gradilištima ovog bečkog poduzeća godišnje se prikupi oko 2.000 tona građevinskog otpada, a čak 85 % otpada dobije novi život. Većina se reciklira i prodaje, poput željeza i čelika. Ostali materijali, moraju se zbrinuti uz naknadu.

„Oko 85 posto reciklabilnih materijala s naših gradilišta može se ponovno upotrijebiti. Ovaj otpad ima i veliku ekonomsku vrijednost“, objašnjava direktor tvrtke Wiener Netze Thomas Maderbacher.

Osim mjera smanjenja otpada, recikliranja i popravka pogonskih sredstava poput transformatora koje provodi interno, tvrtka neprestano ulaže u projekte koji izravno ili neizravno pridonose zaštiti okoliša. To su, između ostalog, ozelenjavanje fasada, obnova i prebacivanje voznog parka na alternativne pogone ili nove tehnike polaganja cijevi i kablova koje smanjuju potrebu za iskopavanjem kod eventualnih puknuća cijevi ili kvarova.

Wiener Netze je najveći austrijski distributer koji dva milijuna ljudi svakodnevno opskrbljuje strujom, plinom i grijanjem te pruža telekomunikacijske usluge. Godišnje ulaže 300 milijuna eura u održavanje i širenje svoje mreže, a u održivost i zaštitu okoliša do 2028. godine uložit će oko 1,5 milijardi eura.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Wiener Stadthalle dobila novi fotonaponski sustav na krovu dvorane F

Wiener Stadthalle, tvrtka koja posluje u sklopu Bečkog holdinga, proširuje proizvodnju zelene električne energije završetkom instalacije novog fotonaponskog sustava na krovu dvorane F. Novih 925 fotonaponskih modula prekriva površinu od 1806 četvornih metara pa će se na krovu najveće bečke višenamjenske dvorane od ove jeseni proizvoditi još više solarne energije.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER