Pokrenut projekt „Tenga il Resto“ kojim se želi spriječiti bacanje hrane u rimskim restoranima
Konkretna inicijativa za borbu protiv bacanja hrane
Projekt je pokrenut na inicijativu Odjela za poljoprivredu, zaštitu okoliša i gospodarenje otpadom Grada Rima, a provodi se uz potporu Nacionalnog konzorcija za ambalažu od aluminija (CIAL) te strukovnih udruga koje okupljaju rimske ugostitelje.
Projektom se u što već mjeri nastoji smanjiti bacanje hrane u rimskim restoranima i to promicanjem primjera dobre prakse velikog broja europskih gradova. To je glavni cilj Odjela za poljoprivredu, zaštitu okoliša i gospodarenje otpadom Grada Rima, koji u projekt „Tenga il Resto“ („Zadrži nepojedenu hranu“) nastoji uključiti što veći broj rimskih restorana i to uz potporu Nacionalnog konzorcija za ambalažu od aluminija (Consorzio Nazionale Imballaggi Alluminio - CIAL).
Srž projekta predstavlja distribucija aluminijskih posuda rimskim restoranima iz kojih će gosti kući moći ponijeti nepojedenu hranu i tako spriječiti nepotrebno bacanje hrane.
U prvoj fazi predviđeno je sudjelovanje stotinu restorana
CIAL će uspješnoj provedbi projekta doprinijeti donacijom 300 000 aluminijskih posuda za ukupno 1 500 kompleta koji se sastoje od 200 posuda s pripadajućim kartonskim poklopcima i 100 papirnatih vrećica s otisnutim logom projekta za isporuku gostima restorana. Restorani će u svom prostoru imati istaknutu obavijest o sudjelovanju u projektu, a gostima će također dijeliti informativni letak kojim se promovira sprječavanje bacanja hrane, ali i njihova posvećenost tom važnom cilju. Nadalje, CIAL je pokrenuo i internetsku platformu putem koje se rimski restorani mogu prijaviti za sudjelovanje u projektu i zatražiti dostavu navedenih kompleta. U prvoj fazi predviđena je registracija stotinu restorana.
Aluminij je trenutačno jedan od materijala koji se najviše reciklira, a posude se nakon višekratnog korištenja i pravilnog odlaganja mogu ponovno upotrijebiti i nebrojeno puta transformirati u nove proizvode. To je također materijal koji, više od bilo kojeg drugog, nudi izvrsnu zaštitu i duže čuvanje hrane, zadržavanje topline i mogućnost ponovne upotrebe za zagrijavanje, zamrzavanje i transport.
Svaki stanovnik Rima godišnje baci više od 26 kilograma hrane
Prema nekim procjenama, svake se godine baci ili izgubi trećina ukupno proizvedene hrane u svijetu, što predstavlja količinu od oko 1,3 milijarde tona. Proizvedeni otpad od hrane duž cijelog opskrbnog lanca u Europskoj uniji 2021. godine iznosio je 131 kg po stanovniku, što odgovara količini od oko jednog kilograma otpada od hrane po stanovniku svaka tri dana. Prema Organizaciji za prehranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda (FAO) bačenom hranom u Europi bi se moglo nahraniti 200 milijuna ljudi.
Rimska gradska uprava stoga se pridružuje naporima za rješavanje problema bacanja hrane te provođenju aktivnosti podizanja svijesti o važnosti usvajanja održivih navika. Najnoviji podaci pokazuju da se u Rimu svake godine baci više od 26 kilograma hrane po stanovniku, ali ne uključuju ugostiteljski sektor koji se planira uključiti u projekt.
„Provedbom projekta nastojat ćemo smanjiti količinu otpada od hrane, a kroz ugostiteljsku mrežu želimo utjecati na podizanje svijesti o važnosti sprječavanja bacanja hrane i štetnom utjecaju na okoliš, te educirati ugostiteljski sektor i građane. Poticanjem zadržavanja nepojedenih obroka želimo utjecati na usvajanje navika koje su se ustalile u drugim dijelovima Italije i Europe, a koje u našem gradu trebamo više promovirati i širiti.“ – izjavila je Sabrina Alfonsi, gradska vijećnica za poljoprivredu, okoliš i gospodarenje otpadom.
„Bacanje hrane je neprihvatljivo s obzirom na to da velikom dijelu svjetske populacije još uvijek nije zajamčena sigurnost hrane. Riječ je i o velikom okolišnom problemu, a sprječavanjem bacanja hrane možemo dodatno smanjiti emisije stakleničkih plinova. Naš konzorcij svakodnevno djeluje ne samo na poticanju recikliranja aluminijske ambalaže, već i na podizanju svijesti građana o važnosti uštede resursa i energije. Sudjelovanjem u projektu ugostiteljima nudimo aluminijske posude kako bi svojim gostima omogućili da nepojedenu hranu odnesu kući.“ – istaknuo je Stefano Stellini, direktor komunikacija i odnosa s javnošću konzorcija CIAL.
Stjepan Felber | Ekovjesnik